A multitasking mítosza: Miért jobb, ha egy dologra koncentrálsz?

- Advertisement -

Manapság szinte elvárás, hogy egyszerre több dolgot csináljunk. A multitasking szuperhős képességként van beállítva, amit mindenkinek fejlesztenie kellene, hogy minél hatékonyabban végezze el feladatait. De vajon tényleg működik? A valóságban a multitasking sokszor inkább hátráltat, mint segít – a teljesítményünk csökken, a figyelmünk szétaprózódik, és hosszú távon akár a mentális egészségünk is megsínyli. Ezért is fontos egy rendszert felállítani, csakúgy, mint amikor a Hellspin kaszinó felületén játszol egy játékkal

A multitasking nem mindig jó

A multitasking alatt azt értjük, amikor egyszerre több tevékenységet próbálunk párhuzamosan végezni. Ez lehet egy munkahelyi feladat közben az e-mailek ellenőrzése, az ebédkészítés közbeni telefonbeszélgetés vagy éppen a tévénézés közbeni házi feladat megoldása. A gondolat, hogy egyszerre több dolgot is képesek vagyunk csinálni, csábító – de vajon igaz ez?

Az agyunk nem arra lett kitalálva, hogy egyszerre több összetett feladatot végezzen el hatékonyan. Mikor multitaskingolunk, az agyunk folyamatosan vált a feladatok között, ami idő- és energiaveszteséget okoz.

Miért káros a produktivitásra?

A produktivitás szempontjából a multitasking valójában ellenünk dolgozik. Kutatások szerint azok, akik gyakran multitaskingolnak, hajlamosabbak a lassabb munkavégzésre és a több hibára. Az agy ugyanis nem tud egyszerre fókuszálni több összetett feladatra, így végül egyikre sem figyel teljes kapacitással.

Egy Stanford Egyetem által végzett tanulmány megállapította, hogy a gyakori multitaskerek nehezebben váltanak fókuszt a feladatok között, ami miatt több időbe telik, mire egy-egy új feladatba belelendülnek. A multitasking tehát nem gyorsítja fel a munkát, inkább lelassítja.

Hogyan működik az agyunk valójában?

A multitasking kudarca részben abból fakad, hogy félreértjük, hogyan működik az agyunk. Az agy természetes módon egyszerre csak egy dologra tud igazán figyelni. Ha több dolgot próbálunk egyszerre csinálni, az agy folyamatosan váltogat a különböző tevékenységek között, ami energia- és időveszteséget okoz.

Az agy váltási költsége azt jelenti, hogy minden alkalommal, amikor új feladatra összpontosítunk, egy kis idő kell, mire visszazökkenünk a ritmusba. Ha ezt folyamatosan ismételjük, az eredmény a feladatok közötti oda-vissza ugrálás miatt sokkal több időt vesz igénybe, mint ha egy dologra koncentrálnánk.

A „deep work” – a mély munka ereje

A „deep work” vagy mély munka egy olyan munkamódszer, amelyet Cal Newport kutató népszerűsített. A mély munka lényege, hogy teljes figyelmünket egy feladatra irányítjuk hosszabb időn keresztül, így maximális hatékonysággal dolgozunk.

A mély munkának számos előnye van: növeli a produktivitást, kevesebb hibát követünk el, és könnyebben érjük el a „flow” állapotot, amelyben minden energiánkat a feladatunkra összpontosítjuk. Ez a módszer szembemegy a multitasking trendjével, de sokkal eredményesebb hosszú távon.

Hogyan kezdjük el a koncentrált munkát?

Az egy dologra való koncentrálás tanulható, és néhány egyszerű lépéssel segíthetjük a váltást a multitaskingról a fókuszált munkavégzésre.

  • Készítsd elő a környezetet! – Ha leülsz dolgozni, kapcsold ki a zavaró értesítéseket, és tedd félre a telefonodat. Egy letisztult, csendes környezet sokat segíthet abban, hogy könnyebben fókuszálj.
  • Prioritások felállítása – Mielőtt belekezdesz a munkába, írd össze a teendőket, és állítsd fel a fontossági sorrendet. Így tudod, mire kell koncentrálnod először, és nem veszel el a részletekben.
  • Időbeli blokkok – Oszd fel a napodat időbeli blokkokra, amikor csak egy feladatra fókuszálsz. Például próbálj meg 25 percig csak egy dolgot csinálni (Pomodoro-módszer), majd tarts 5 perces szünetet.

A fókuszáló képesség fejlesztése

A multitaskingról való leszokás nem egyik napról a másikra történik. Az agyunk hozzászokott, hogy folyamatosan ingerekre reagáljon, így idő kell, hogy megtanuljuk hosszabb ideig fenntartani a figyelmünket. Néhány tipp a fókuszáló képesség fejlesztéséhez:

  • Meditáció – A meditáció segít megtanulni a jelenre koncentrálni, így könnyebben visszanyerhetjük a figyelmünket, amikor elkalandozunk.
  • Türelem gyakorlása – Kezdetben ne várj csodákat magadtól. Fokozatosan növeld az időt, amíg egy feladatra tudsz koncentrálni, és legyél türelmes magaddal.

A multitasking mítosza sokáig fennállt, de egyre több kutatás bizonyítja, hogy az agyunk nem erre lett kitalálva.

 

- Advertisement -
Exit mobile version