A szabályok szerint csak a 400 négyzetméternél nagyobb alapterületű üzletekben kötelező palackvisszaváltó automatát telepíteni, az ennél kisebb egységek önkéntesen csatlakozhatnak a rendszerhez.
A kézi visszaváltást nyújtó boltok palackonként 5 forintot kapnak (az automatákat üzemeltetők 7,5 forintot), és a MOHU akkor viszi el tőlük a palackokat, ha a mennyiség eléri a legalább ezer darabot.
A kisebb bolttulajdonosok eddig nem láttak nagy üzleti fantáziát a dologban. A KSH legutóbbi, 2023. júniusi adatai szerint 34 ezer olyan bolt volt az országban, ahol élelmiszert (is) árultak, a számuk azonban folyamatosan csökken, döntően a kisebb boltok zárnak be, mert nem bírják a versenyt a nagy láncokkal.
A folyamatos boltszámcsökkenést figyelembe véve, és ebből levonva a nagy láncok egységeit azt kapjuk, hogy közel 30 ezer kis boltnak lenne lehetősége visszaváltással foglalkozni, de eddig legfeljebb 4-5 százalékuk állt csak rá.
A MOHU-tól kapott adatok szerint jelenleg 96 olyan 1000 főnél népesebb település van, ahol egyáltalán nincs még visszaváltóhely, az 1000 főnél kevesebb lakosú településekből pedig 327-en van visszaváltási lehetőség (292 településen manuális módszerrel).
A jogszabályi kötelezettség miatt a nagy láncokban mindenhol van automata, a kis boltokban viszont még kézi visszaváltás sincs, hiszen ma még csak minden 20-25. egységben foglalkoznak visszaváltással. Ha ez így marad, akkor tovább romolhat a kis boltosok piaci pozíciója.
Az ő vásárlóik most kénytelenek elmenni a nagy láncokhoz, ha vissza akarják kapni az 50 forintjukat, és döntően ott is fogják az összeget levásárolni, mert messze az adott boltban levásárolható utalvány a legnépszerűbb kompenzációs forma.
Szakértők szerint bár még korai messzemenő következtetést levonni, de nem kizárt, hogy a visszaváltás idővel elkezdheti átmozgatni a kis boltok forgalmának egy részét az automatás nagy boltok felé.
A független kisebb boltok piaci részesedése viszonylag stabil, de 15 százalék alatt van, és lényegesen több bolt tartozik ehhez a kategóriához, vagyis az egy boltra vagy akár egy alkalmazottra jutó bevétel sokkal kisebb, a talpon maradás egyre nehezebb. Ebben a helyzetben egyáltalán nem jöhet jól a kis boltoknak egyetlen olyan új körülmény sem, amely a nagyobb egységek felé tereli a vevőket.
A kisebb településeken ma még a boltosok nem akarnak visszaváltással foglalkozni, ám amint valamelyikük mégis azt érzékeli, hogy a vevői a lehetőség miatt egyre többet kezdenek a nagy versenytársakhoz járni, és leszerződik a MOHU-val, abban a pillanatban fordulhat a kocka, mert akkor már az összes többi helyi kereskedő is csatlakozni akar majd.
A MOHU közölte, rajtuk ez nem múlik, a rendszer készen áll befogadni a csatlakozókat.
via G7