Bővítenék a kórházi dolgozók részére bérelhető parkolóhelyek számát az egyre növekvő parkolási nehézségek miatt a Nyíri úti kórház területén. Összesen 298 parkolót vonnak ki a közforgalomból a kórház területén, amit a 2025-re érvényes bruttó 12 ezer forintos éves behajtási engedélyen felül bruttó 40 ezer forintos éves díj ellenében, állandó bérleményként vehetnek igénybe a kórház munkatársai.
A változás 125 helyet érint az „A épület” Nyíri út felüli oldalán található parkolóban, 51 helyet az onkológiánál, 67 helyet a gazdasági épületnél és 55 helyet a Bőrgondozó és Művese mellett – értesült szerkesztőségünk a tervezett módosításokról egy körlevélből, amit az intézmény valamennyi vezetője és dolgozója kapott november 18-án.
A Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház kérdésünkre elmondta, hogy a Nyíri úti székhelyen az elmúlt időszakban sok munkatársuk jelezte igényét a fix helyes, bérelt parkolóra, és ezért további 298-at jelöltek ki lehetséges bérbeadásra. Az erre vonatkozó dolgozói igények felmérése folyamatban van. Az intézményben közel 2800-an dolgoznak, ahol évente több mint 50 ezer fekvőbeteget látnak el, míg a rendelőintézetekben az éves betegforgalom meghaladja az 1,3 milliót, ez napi szinten nagyjából 5200 esetet jelent.
Hozzátették, hogy az utóbbi időben jelentősen emelkedett a kórház területén a szabálytalan, mindennapi munkavégzést, gyógyszer-, beteg- és anyagszállítást is akadályozó, zöldfelületeket is elfoglaló parkolási gyakorlat, melyet szintén orvosolni szeretnének.
Megkérdeztük, felmerült-e a kórházhoz közeli egynapos sebészetnél lévő parkoló használata, amit kijelölhetnének a tervezett összegnél kevesebbért a dolgozók részére. A kórház a válaszlevelében erre nem tért ki ugyan, de jelezték, hogy terveik között szerepel a parkolási lehetőségek fejlesztése. Az elmúlt évek során örömmel fogadták a megvalósult parkolóházat, illetve maguk is kialakítottak új parkolókat a telephelyükön belül. „Munkatársaink jövő évtől is kedvezményesen vásárolhatnak éves behajtási engedélyt (12.000 Ft/év), emellett hozzájárulunk a dolgozók munkába járásához a jogszabályok biztosította kereteken belül” – zárta válaszát a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház.
Beszéltünk olyan kórházi dolgozóval, akit meglepett a tervezett bérleti díj bevezetése, és szerinte más megoldást kellene találni a kialakult parkolási nehézségre.
Nem kötelező, de mindkét fél jobban járhat
Az érvényben lévő szabályok szerint a munkáltatót semmi sem kötelezi arra, hogy munkaidő alatt a munkavállalók autóinak parkolásáról gondoskodjon, ha a munkavállaló saját döntése alapján gépkocsival jár be a munkahelyére – derül ki Hunyadné Szűts Veronika, igazságügyi adó-és járulékszakértő elmondásából. Ennek ellenére egyre gyakoribb, hogy a vállalatok – például az irodaházak alatt – a dolgozóik részére is biztosítanak parkolókat, ami értelmezhető egyfelé törődésként vagy juttatásként is. A parkolás a járvány időszaka alatt sokkal kiemeltebb probléma volt, de ha nehéz megközelíteni a munkahelyet, vagy vannak, akiknek éjszakázniuk kell, akkor a parkolás céges üggyé válik.
Hogy a parkolás mennyire gond, az abból is látszik, hogy néhány héttel ezelőtt módosította a kormány a településrendezési és építési követelmények szabályait. Az új rendelkezés arra ugyan nem tér ki, hogy a parkolás céges ügy-e, de arra igen, hogy a jövőben 1-1 parkolóhelyet kell építeni:
- fekvőbeteg-ellátó kórházaknál 4 betegágy, minden más nem fekvőbeteg-ellátó egészségügyi egységnél a huzamos tartózkodásra szolgáló helyiségek minden 20 négyzetmétere után,
- a vasúti és buszállomások mellett 30 ezer lakosnál kisebb helyeken 1000 lakosonként, 30 ezer és 100 ezer fő között 1500, annál nagyobb helyeken 2500 lakos után kell 1-1 parkolóhely. Ahol több megálló van egy településen belül, ott a település összes megállója között kell elosztani ennyi parkolóhelyet. (A teljes lista ide kattintva olvasható.)