Mi kell a Kecskeméti TE bennmaradásához?

- Advertisement -

Röviden: a következő 20 bajnokin körülbelül 10 győzelem. A helyzet azonban nem ennyire egyszerű, több tényező is árnyalhatja az események menetét, különös tekintettel Gera Zoltán kapcsolataira, Nikitscher Tamás helyzetére és a téli átigazolási időszak eredményességére.

A 2015/16-os szezontól kezdve már csak 12 – a korábbi 16 helyett – csapat indul a labdarúgó NB I-ben. A lassan tíz éve működő struktúrában szinte minden évben megvalósul az, hogy a játéktudásban nagyon hasonló csapatok között rendkívül kevés pont dönt a kiesők sorsáról. Hasonló helyzet szokott kialakulni – a Ferencváros kivételével – az élmezőnyben is, az európai kupákban szereplők kilétére is sokszor az utolsó fordulóig kell várni.

A kivétel erősíti a szabályt – ezt kellene elkerülni

Legutóbb a 2019/20-as szezonban lógott ki drasztikusan lefelé az élvonalból egy csapat, akkor az a Kaposvár együttese volt, ők jelenleg az NB III-ban szerepelnek. A kaposváriak abban az idényben 14 pontot szereztek és -53-as gólkülönbséggel zártak a mezőny végén.

A Kecskeméti TE az idei bajnokságban 13 mérkőzés után 5 ponttal és -18-as gólkülönbséggel nagyon hasonlít arra a bizonyos „tábortűz melletti rémtörténetekben hallott” Kaposvárra, hiszen ha tartja silány tendenciáját, akkor hasonló számokat produkálhat, mint anno a somogyiak tették.

Mi kell a „túléléshez”?

Elsősorban az önbizalom visszanyerése, szerencse és körülbelül 37 megszerzett pont: ennek jelenleg 13,5 százalékát birtokolják a lila-fehérek. Az önbizalom visszanyerésére kiváló alkalom lett volna a Ferencváros elleni derbi, azonban a végén mégis a zöld-fehérek vitték haza a pontokat – de a játék ezúttal biztató(bb) volt. A szerencse pedig sok mindenhez jól jöhet: például egy kibrusztolt, de szerencsésen megnyert meccshez – vagy ahhoz, hogy a középmezőnytől leszakadni látszó csapatok (Debrecen, Zalaegerszeg, Győr és Fehérvár) közül kettő egy időre hasonló gödörbe kerüljön, mint a szezon első harmadában a Kecskemét.

Fotó: eredmenyek.com

Miért pont 37 pont?

Az elmúlt öt szezonban – a 2019/20-as évad óta – átlagosan ennyi ponttal zárt az élvonalban a 10. helyezett csapat. Legalább 37 szerzett ponttal (a jelenleg vizsgáltak közül) csupán a 2019/20-as szezonban esett ki csapat, amikor a Kaposvárt jóformán „boldog-boldogtalan” bucira verte – akkor a DVSC pottyant ki a ligából 39 egységgel. A 10. helyezett csapatok pontszámai évadoként:

  • 2019/20: 41, két ponttal megelőzve az utolsó előttit;
  • 2020/21: 37, négy ponttal megelőzve az utolsó előttit;
  • 2021/22: 38, két ponttal megelőzve az utolsó előttit;
  • 2022/23: 35, két ponttal megelőzve az utolsó előttit;
  • 2023/24: 37, hat ponttal megelőzve az utolsó előttit.

A téli átigazolási szezon maximális kihasználása, Gera Zoltán kapcsolatai

A legszembetűnőbb problémát egyértelműen a játékosállományban találhatjuk – ezért keseredett el a szurkolók többsége akkor, amikor menesztették Szabó István korábbi vezetőedzőt. A válogatottban kiválóan helytálló Nikitscher Tamás elvesztésétől egyre több lila-szívű félhet, és valószínűleg csak idő kérdése, hogy mikor következik be. Gera Zoltán vezetőedző 0. téli igazolásának annak kell lennie, hogy – minimum – fél évig még maradásra bírja a középpályást.

„Angliából, Spanyolországból és Németországból is keresték – válaszolta a Nemzeti Sport kérdésére korábban  Nánási Balázs, Nikitscher Tamás menedzsere.

Ha ezt valahogy sikerül megvalósítania a vezetőedzőnek, akkor az szinte egy új igazolással ér fel. Nem elégedhet meg csupán ezzel Gera, hiszen a góllövéssel is problémákba ütközik a Kecskemét: Nikitscheren és Lukácson kívül nincs olyan játékosa a lila-fehéreknek, aki egynél több gólt jegyzett a bajnokságban. Ez az adat szinte ordít egy gólerős támadóért. A legkevesebb lőtt gól mellett a bajnokságban a legtöbbet is kapta a csapat, ezért indokolt lenne húzóembereket igazolni a védelembe és a középpályára is. A realitás talaján azt lehet mondani, hogy egy védő, egy középpályás és egy támadó érkezése (akár kölcsönben, akár végleg) felpezsdíthetné a csapatot és jó táptalaja lehetne a feltámadásnak.

Gera Zoltán kulcsszereplője lehet ennek, hiszen korábban számos fiatal magyar tehetséggel dolgozott a korosztályos válogatottban – nagyon „kecskeméti” megoldás lenne, ha magyar fiatalokkal próbálna kimászni a gödörből a csapat, hogy új Horváth Krisztoferek, Nikitscher Tamások és Szuhodovszki Somák szülessenek. S azután minden kezdődhet elölről?

„Sem magasság sem mélység nem rettent” – ez a klub és a város jelmondata. A 2022/23-as szezonban a magasság valóban nem rettentette a klubot, a mélység sötétségének eloszlatására azonban egyelőre csak egy szál gyufát vettek elő.

A Kecskeméti TE soron következő bajnokijai biztosan meghatározóak lesznek, hiszen több kiesés elől menekülő csapattal is megmérkőznek. Ezt az időszakot követően vagy tovább él a remény, vagy ideje elkönyvelni, hogy a következő szezonban tényleg bajnoki címért kell harcolni – egy osztállyal lentebb. A lila-fehérek következő öt mérkőzése, sorrendben:

  • Debreceni VSC – Kecskeméti TE;
  • Győri ETO – Kecskeméti TE;
  • Kecskeméti TE – Diósgyőri VTK;
  • Újpest – Kecskeméti TE;
  • Kecskeméti TE – Zalaegerszeg.
Ön szerint bent fog maradni a Kecskeméti TE?
Poll Options are limited because JavaScript is disabled in your browser.
- Advertisement -
Exit mobile version