Űrkutatás, bormarketing, Mohácsi csata 500. évfordulójának méltó megünneplése, magyar-csángó kapcsolatok – csak néhány azon területekből, aminek biztosa van a magyar kormányban – írja a Népszava.
A biztosi intézményt a közigazgatás általános rendszerébe be nem illeszthető speciális ügyek megoldására találták ki. A biztosok személyesen az őket kinevező miniszternek vagy a miniszterelnöknek tartoznak beszámolni, így arra is alkalmasak, hogy a fontos ügyeket saját közvetlen irányítása alá vonja a kinevező. A biztosnak nem kell betartania a szokásos hivatali utakat, ami az ügyek közigazgatási, illetve a nyilvánosság látóköréből való kiemelését is jelenti.
A Népszava összesítéséből kiderül, hogy a miniszterek által kinevezett biztosok mellett a miniszterelnöknek is vannak külön biztosai és megbízottjai, ezenfelül kormánybiztosok is segítik a munkát. Együtt több mint félszázan. Az Orbán-kormány hivatalos honlapja nem követi precízen a kinevezéseket, de az biztos, hogy egy biztos havi illetménye 2 millió forint körül van, plusz egyéb juttatások és saját titkárság.
A költségvetések végrehajtásáról szóló zárszámadások szerint a létszám hullámzóan alakul évről-évre. A lap legelső adata, amit erről talált, az 2012-es, akkor még 3 miniszterelnöki-, 2 kormány- és 3 miniszteri biztos dolgozott összesen 26,7 millió forintért. 2015-ben már 40-en voltak és összesen 196,4 millió forintot kerestek. 2018-ban, a választás évében kissé visszaesett a létszám, alig 33 főt számlált a biztosi csapat, a juttatások összege viszont 384,9 millióra rúgott. A legtöbben 2022-ben voltak, akkor 82 biztos segítette a kormány munkáját összesen évi 806 millió forintért.
Jelenleg harmincnál több miniszteri biztos, fél tucat miniszterelnöki biztos, 22 kormánybiztos és kilenc miniszterelnöki megbízott segíti a kabinet munkáját.
Orbán Viktor személyes főtanácsadói a miniszterelnöki megbízottak, ilyen például Tarlós István, Bakondi György, Bencsik János, Giró-Szász Áron, Járai Zsigmond és Maróth Miklós. Ők adnak közlekedési és közszolgáltatási fejlesztési tanácsokat, segítenek belbiztonsági kérdésekben, vagy éppen a csángó-magyar viszonyt koordinálják, de olyan is van, aki időnként tudományos segédként a Türk Államok Szervezete üléseire is elkíséri a kormányfőt.
Miniszterelnöki biztosok: Lázár János, aki az egyes kiemelt kormányzati célkitűzések megvalósításának hazai és nemzetközi koordinációjáért felel, Kásler Miklós a továbbképzések, Vecsei Miklós a diagnózis alapú felzárkózási stratégia végrehajtását viszi, V. Németh Zsolt, aki amellett, hogy az Energiaügyi Minisztérium víziközmű-ágazatért felelős államtitkára, 2022-től biztosként a magyar életmódot és nemzeti értékeinket is őrzi.
A miniszteri biztosok annyit keresnek, mint a helyettes államtitkárok, ami az idén júliustól hatályos illetménytábla szerint 1,3-2,1 millió között lehet, de jellemzően a felső határhoz közelítenek. A miniszterelnöki biztosok, megbízottak és a kormánybiztosok illetményéről egy két évvel ezelőtti törvényváltozás okán a kormányfő dönt.
Egyéb juttatások és saját 1-5 fős titkárság is megilleti a biztosokat irodával együtt. A Népszava szerint a biztosi rendszer fenntartása a titkárságokkal és az ingatlanok bérleti és egyéb kiadásaival együtt minden bizonnyal közelíti vagy akár meg is haladja az évi kétmilliárd forintos költségvetési kiadást.
A biztosi poszt Orbán újfajta hatalomgyakorlási technikájává vált a miniszterei ellenőrzésére, a feladatok és források szétterítésére. Sokaknak ez csupán másodállás, mellette képviselők, polgármesterek, államtitkárok, állami cégvezetők, múzeumigazgatók, vagy akár miniszterek. Más esetekben a biztosi posztok egyszerű politikai elfekvőhelyként szolgálnak, mint például Tarlós, Kásler, Maróth, Bencsik vagy Budai esetében.