A sportos életmód térhódításával egyre többen választják a futást, mint egyszerűen elérhető, szabad levegőn végezhető mozgásformát. Akár kezdő futók vagyunk, akár komolyabban űzzük ezt a tevékenységet, a legfontosabb „munkaeszközünk” a lábakra szabott futócipő. Jogosan merülhet fel azonban a kérdés: mi különbözteti meg a futásra tervezett lábbeliket a többi sportcipőtől? Milyen jellemzőkre kell figyelnünk a választás során? Miért nem elég, ha egy egyszerű edzőcipőben indulunk útnak? Ezeket a kérdéseket járjuk körül!
Jöhetnek a válaszok?
Mindenekelőtt azt megéri leszögezni, hogy a futás más terhelést jelent a lábra, mint mondjuk a fitnesztermi edzések vagy a hétköznapi gyaloglás. A futócipő ezért speciális kialakítású, amely a sarok és a talp megfelelő párnázására, a lábfej védelmére és stabilitására fókuszál. A legjobb modellek nagy hangsúlyt fektetnek a csillapításra, ugyanis futás közben a test minden lépésnél jelentős erőhatásnak van kitéve – akár a saját testsúlyunk többszörösének is. Ha a cipő nem képes tompítani ezt a terhelést, akkor az ízületekre, különösen a bokára, térdre és csípőre nagyobb nyomás nehezedik, ami hosszú távon sérülések kialakulásához vezethet. A hagyományos sportcipők talpa gyakran keményebb és kevésbé rugalmas, mert más sportok esetében eltérő mozgásformákkal számolnak a gyártók (oldalirányú mozgások, hirtelen fordulatok, nagyobb stabilitás-igény a lábfejnél). A futócipőknél viszont kulcsfontosságú, hogy a talp elősegítse az egyenletes, gördülékeny átgördülést saroktól a lábujjakig, és ezáltal csökkentse a sérülések kockázatát. Ezért többféle talpszerkezet is létezik, melyek közül a futók testsúlyát, lábállását és a tervezett edzésformát is figyelembe kell venni.
A CCC széles választékából is visszaköszönő modern technológiák lehetővé teszik, hogy a cipőben olyan hab- vagy gélalapú réteget építsenek be, amely egyszerre nyeli el az ütődéseket és teszi rugalmassá a futó mozdulatot. A felső rész kialakítása ugyancsak eltér. A futócipők felső része általában könnyű, légáteresztő anyagokból készül, ugyanis intenzív mozgás közben a láb könnyebben izzad, és a felgyülemlett nedvesség vízhólyagok, bőrirritációk kialakulásához vezethet. A jó, azaz a CCC online felületén megtalálható futócipő tehát segíti az izzadság elpárolgását, miközben megfelelően tartja a lábfejet. Emellett gyakran akadhatunk rá olyan megerősített részeket a sarkoknál és az orrnál, amelyek védelmet nyújtanak a külső behatásokkal szemben. A sarokrész stabilitása például nagyon fontos, hiszen sok futó sarokra érkezik, és innen gördül tovább a lábujjak felé. A hagyományos edzőcipők esetén nincs feltétlenül szükség ilyen erősített, mégis jól szellőző felső részre, hiszen más mozgásformákhoz tervezték őket.
Még milyen szempontok mérvadóak?
A futás stílusa is befolyásolja, milyen cipőt érdemes választani. Vannak, akik sarkon landolnak, mások inkább a lábfej középső részén, sőt előfordul, hogy valaki lábujjakon fut. Emiatt léteznek különféle drop értékekkel (sarok-lábujj magasságkülönbség) készített modellek. Vannak cipők, amelyek a teljesen természetes futóélményt célozzák meg, kisebb párnázással és alacsonyabb drop értékkel, de akadnak erősen csillapított futócipők is, ahol a gyártók vastagabb, puhább talpréteget alkalmaznak. Nem létezik univerzális megoldás, hiszen a választás egyéni preferencián, testalkaton és futási technikán múlik. Vagyis a CCC üzleteibe szervezett próba jelen esetben nem választható, vagy szimplán csak ajánlható, hanem konkrétan kihagyhatatlan. A hagyományos sportcipők amúgy sokoldalúbbak, ugyanis egy edzőtermi óra vagy egy sima városi séta során nem feltétlenül tapasztalunk olyan kiugró, ismétlődő ütődéssorozatot, mint a futásnál. Ezeket a fajtákat sokan használják többféle mozgásformára, legyen az kerékpározás, könnyed erősítés vagy akár közepes intenzitású aerobik. Mégis, ha valaki rendszeresen kocog, pláne ha heti több alkalommal hosszabb távokat fut, érdemes speciálisan futásra tervezett típust keresni megelőzendő a láb- és ízületi problémák.
Az önismeret, jelen esetben a lábaink ismerete nélkülözhetetlen!
A lábainkra tervezett futócipő kiválasztásakor kiemelten fontos a lábfejünk alapos ismerete: a lúdtalpas, pronáló láb más kialakítást igényelhet, mint a neutrális vagy szupináló láb. Ezért nem árt talpvizsgálatot végeztetni, vagy szakboltban, hozzáértő eladó segítségével felpróbálgatni a cipőket. A megfelelő méret is kulcsfontosságú: futócipőben általában kicsit több helyet kell hagyni az orr résznél, mert futás közben a lábfej előrecsúszhat, megduzzadhat. Ha a cipő túl szűk, akkor a körmök és az ujjpercek is veszélybe kerülhetnek, ami akár komoly fájdalommal is járhat hosszú távon.
(X)