Rezesova-ügy és kegyelemi botrány – a Fidesz ezen ügyek kapcsán gyorsan törvényt módosított, viszont a Till Tamást meggyilkoló, de az elévülés miatt nem büntethető tettes esetében cserbenhagyta a kormánypártot a politikai ütemérzéke.
A Fidesz, amennyiben nem késik ennyire látványosan a reagálással, akár politikai előnyére is fordíthatta volna azt. Így viszont ezt más ellenzéki szereplők tették meg, amely így inkább már hátrányára válhat a Fidesznek, semmint előnyére.
Kedden egy sajtótájékoztató keretében közölte a rendőrség, hogy bár azonosították a 2000-ben eltűnt és megölt 11 éves bajai kisfiú gyilkosát, ám az akkor 16 éves F. János a vallomástételt követően szabadon távozhatott a rendőrségről. Az ok: 15 év után elévült a büntethetősége, mivel az elkövetéskor nem volt még nagykorú.
A Büntető törvénykönyv (Btk.) alapján Magyarországon a büntethetőség alsó korhatára 12 év, tehát F. János az életkora alapján felelősségre vonható lett volna. A jogban emberölésnek nevezett gyilkosságért kiszabható büntetési tétel maximuma jellemzően 15 év, minősített eseteknél 20 év, vagy akár életfogytiglan is lehet.
Mivel Till Tamás 14 év alatti volt, az ő megölése minősített eset. Emiatt F. Jánost 20 év vagy akár életfogytiglani börtönt is kaphatott volna, ha az elkövetéskor felnőtt lett volna. Ám mivel csak 16 éves volt, a büntetési tétel maximuma még az életfogytig tartó szabadságvesztés esetén is legfeljebb 15 évre mérséklődik.
A magyar jogban viszont ott van az elévülési idő, ami jellemzően a büntetési tétel maximuma. Az elévülési idő letelte pedig kizárja a büntethetőséget. Kivétel ez alól például az emberölés minősített esete. Till Tamás meggyilkolása tehát elvileg nem évülne el – kivéve, ha a tettes nem volt még nagykorú, és mivel nem volt, a büntethetősége 15 év elévülési idő után, 2015 májusában megszűnt.
Az áldozat édesapja így reagált: „A feleségem azóta sír, hogy meghallotta. Egész egyszerűen nem lehet felfogni, hogy valaki így meg tud úszni egy gyilkosságot.”
Az édesapa mellett oldaltól függetlenül a politika is hamar reagált az ügyre, a megszólaló összes pártpolitikai szereplő jogszabály-szigorítást sürgetett. Ebben az esetben egyértelmű, hogy leginkább az a párt tudja a politikai hasznára fordítani a határozott reakcióját, aki ezt elsőként teszi.
Magyar Péter reagált elsőként és leghatározottabban: “A TISZA Párt követeli, hogy a kormány azonnal nyújtson be jogszabály-módosítást, hogy ilyen soha többé ne fordulhasson elő, egy gyilkosság büntethetősége fiatalkorúak esetén se évülhessen el” – írta Facebook-bejegyzésében.
Gyurcsány Ferenc szerda reggel másodikként szólalt meg: “Súlyos, szorító kérdés ez. Megbocsátható-e a bűn, az ember élete elleni bűn két-két és fél évtized után, a közösség nyújthat-e ebben kezet az elkövetőnek, felmentheti-e a büntetés alól csak azért, mert régen történt valami?” – mondta egy Facebook videóban.
Ezután nem sokkal Jakab Péter független képviselő Facebookon jelentette be, hogy írásbeli kérdéssel fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz: tervezik-e szigorítani a Btk.-t a Till-ügy miatt. Azt írta: “Érthetetlen és felfoghatatlan, hogy egy gyerekgyilkosság büntethetősége hogyan évülhet el!”
Utolsóként pedig szerda kora délután született meg a Fidesz reakciója. Szintén a Facebookon közölték, hogy kezdeményezik az elévülésre vonatkozó szabályozás szigorítását, mert “mindenkit joggal háborít fel” az eset. Indoklásul azt is írták: “A szokatlan és elfogadhatatlan helyzet azonnali választ kíván.”
Ezután biztosra vehető, hogy a Fidesz-frakció egy vagy több tagja várhatóan önálló képviselői indítvány formájában hamarosan, akár még az őszi parlamenti ülésszakban benyújtja a Btk.-t szigorító javaslatát. Az is biztosra vehető, hogy ezt a Fidesz-KDNP kétharmad aztán meg is szavazza a parlamentben, bizonyára ellenzéki támogatással.
A visszaható hatályú jogalkotás tilalma miatt, ha életbe is lép egy olyan Btk.-szigorítás, amely már a fiatalkorú elkövetők esetén is kizárja az elévülést, az nem már vonatkozhat Till Tamás gyilkosára, vagyis F. János továbbra is megússza, hogy a 24 évvel ezelőtti tettéért felelősségre vonják.
Az ügy politikai vetületében jól látható, hogy a közbeszédet megint nem sikerült a Fidesznek uralnia, hanem a kezdeményezést ezúttal is a már több felmérés szerint is a kormánypártnál népszerűbb Tisza Párt és Magyar Péter vette át.
A Fidesz reakciójának késése azt a látszatot kelti, mintha az ellenzék nyomására cselekedett volna. Korábban a Fidesz, vagy éppen személyesen Orbán Viktor is gyorsan állt a hasonló, könnyű politikai népszerűséget hozó akciók élére. Ilyen emlékezetes eset, amikor 2013 végén az akkor Fidesz-frakcióvezető Rogán Antal méltatlankodott a Rezesová-ügyben.
De ilyen volt a gyors és határozott jogalkotási reakció a kegyelembotrány után is. Orbán Viktor Facebook videóban reagált szinte azonnal, amiben a miniszterelnök bejelentette, hogy már írt is egy Alaptörvény-módosítást, amellyel megnyirbálja az államfő kegyelmezési jogkörét.
via HVG