Taktikázással tudta megszavazni a kormánypárti oldal az alpolgármesterek illetményemelését

- Advertisement -

Nem várt nehézséggel szembesült a Fidesz-KDNP frakció a kecskeméti közgyűlésben, amikor az alpolgármesterek illetményének emelése került napirendre. Első körben Engert Jakabné és Fekete Gábor alpolgármester is igennel voksolt, a jegyzőnek kellett szólnia, hogy érintettség miatt ők nem is nyomhattak volna gombot.

Az előzményekről a napokban részletesen írtunk. A lényeg: november 25-én fogadta el az Országgyűlés az önkormányzati törvény módosítását a polgármesterek fizetésének emeléséről, a módosítás alapján – 2024. október 1-jére visszamenőleg – a megyei jogú városok polgármesterei a KSH által közzétett előző évi nemzetgazdasági átlagkereset 4,5-szeresének megfelelő illetményt kapnak.

A képviselő-testület december 12-ei, csütörtöki ülésén volt mindez napirenden. A szavazás formálisnak tűnt: mivel törvényi változás miatt nő Szemereyné Pataki Klaudia polgármester illetménye és költségtérítése, tehát a közgyűlésnek meg kell szavaznia az emelést.

Sem kérdés, sem hozzászólás nem érkezett egyik oldalról sem, végül

  • a Fidesz-KDNP frakció 11 jelenlévő képviselője voksolt igennel,
  • 4-en nemmel az ellenzékből (Hódi Zsuzsanna a Mi Hazánkból, valamint a Szövetség a Hírös Városért Egyesületből Király József, Siposné Bodrozsán Alexandra és Tóth Szilárd),
  • 4-en pedig tartózkodtak (Dobos József, a Civil Összefogás Városunkért Egyesület képviselője, Kordik Szabolcs a Kétfarkú Kutya Pártból, valamint Gyuris Dávid és Kopping Rita a Szövetségből).
  • Lévai Jánosné (Fidesz-KDNP) nem volt jelen az ülésen.

Ez alapján Szemereyné Pataki Klaudia polgármester illetménye október 1-jére visszamenőleg 2 millió 651 ezer forintra ugrik, költségtérítése 397 ezer 650 ezer forint lett, nyelvvizsgáiért pedig továbbra is kap összesen bruttó 46 ezer 380 forint nyelvpótlékot.

Szavaztak a saját illetmény-emelésükre

Ezután jött az alpolgármesterek illetménye. Mint megírtuk, a főállású alpolgármesterek – jelenleg Bán János, Engert Jakabné és Fekete Gábor – illetménye az önkormányzati törvény szerint a polgármester illetményének 70–90 százaléka közötti összeg lehet, pontos mértékéről a képviselő-testület dönt. A korábbi gyakorlat szerint Kecskeméten a legmagasabb összeget (90 százalékot) adták meg az alpolgármestereknek, ezt az új képviselő-testület megalakulásakor, október 8-án is megszavazták.

A december 12-ei ülésre készült előterjesztésben is azt javasolta a polgármester, hogy a főállású alpolgármesterek továbbra is a polgármester illetményének 90 százalékára legyenek jogosultak. A Magyar Kétfarkú Kutya Párt helyi képviselőjének, Kordik Szabolcsnak a módosító javaslata (amelyről ugyancsak írtunk), azaz hogy a Nagytemplom 1791. évi felszentelésének emlékére a polgármesteri illetménynek csak 79,1 százalékát kapják az alpolgármesterek, szóba sem került a testületi ülésen (Kordik Szabolcs nem is adta elő).

Fontos kiemelni, hogy a napirendi pont kapcsán egy határozat-tervezet készült, három ponttal – ebben összefoglalóan van szó az öt alpolgármester (három főállású és két társadalmi megbízatású) illetményemeléséről.

A szavazásnál első nekifutásra

  • 12 igen (Fidesz-KDNP frakció + polgármester) villant fel,
  • 5 nem (Hódi, Király, Kordik, Siposné, Tóth) és
  • 3 tartózkodás (Dobos, Gyuris, Kopping).

Ekkor viszont dr. Temesvári Péter jegyző jelezte, hogy meg kell ismételni a szavazást, mert két érintett is voksolt, Engert Jakabné és Fekete Gábor kormánypárti alpolgármesterek, akik egyben önkormányzati képviselők is (Bán János, Gaál József és Homoki Tamás nem képviselő).

YouTube video player

A Kecskeméti Televízió közvetítése a közgyűlésről

Rövid diskurzus következett…

Érdekes helyzet állt elő, hiszen ha ők ketten, Engert Jakabné és Fekete Gábor nem szavazhatnak, a többiek pedig úgy voksolnak, ahogy eddig, akkor a 12 igen lecsökken 10-re, annyi szavazat pedig nem elég a többséghez, legalább 11 kell (a többség egyébként megvan a Fidesz-KDNP-nek a testületben, de ebben a szituációban ez kevésnek bizonyult volna, az érintettség és Lévai Jánosné távolléte miatt).

Ezt a veszélyt észlelték a Fidesz-KDNP soraiban. A KTV közgyűlési tudósításában azt lehetett látni-(nem) hallani, hogy a polgármester kikapcsolta a mikrofonját, és úgy beszélt a jegyzővel, majd teljesen levették a közvetítés hangját, miközben Sztachó-Pekáry István korábbi alpolgármester odament Leviczky Cirill frakcióvezetőhöz (2:08-tól, a képernyő bal alsó sarkában), mondott neki valamit, majd Nemcsik Mátyás képviselő is biztatta Leviczkyt, aki végül kiment a pulpitushoz, ahol a polgármester és a jegyző ül.

…és a felmutatott hüvelykujj

Kis beszélgetés után Szemereyné Pataki Klaudia közölte, hogy Leviczky kérésére nem egy blokkban, hanem egyesével, külön-külön fognak szavazni az egyes alpolgármesterek illetményéről.

“És akkor így tisztességes, hogy nem az, hogy egymást nem fogadják el, és nem szavaznak egymásra, hanem akkor ők is részt tudnak venni a szavazásban és csak a saját szavazásukon nem vesznek részt” – magyarázta a polgármester. Azt is látni lehetett a közvetítésben, hogy Leviczky Cirill a hüvelykujját mutatta fel (2:33-tól), amikor ment vissza a helyére a padsorokhoz (talán Nemcsik Mátyásnak, talán Sztachó-Pekárynak, vagy az egész kormánypárti frakciónak). Az ellenzék az egész változtatásra semmit nem reagált.

Így újra voksoltak az alpolgármesterek illetményéről, de már egyesével. A változtatás miatt viszont Engert Jakabné tudott szavazni Fekete Gábornál, Fekete Gábor pedig Engert Jakabnénál, így mindkettőjüknél meglett a 11 igen, így a kormánypárti oldal el tudta fogadni az emelést mindkettőjük esetében (ugyanúgy 5 nem és 3 tartózkodás született, mindenki úgy szavazott az ellenzéknél, ahogy az első körben).

Bán Jánosnál, Gaál Józsefnél és Homoki Tamásnál nem volt ilyen szoros az eredmény, rájuk ugye szavazhatott Engertné és Fekete is, így náluk 12 igennel, 5 nem és 3 tartózkodás mellett fogadták el az illetményemelést.

„Akkor így ezen a napirenden is túljutottunk” – zárta le a témát nagy sóhaj kíséretében a polgármester – érdekesség, hogy a határozat egészéről nem is volt szavazás…

Így emelkednek az alpolgármesteri illetmények

A döntés értelmében Bán János, Engert Jakabné és Fekete Gábor főállású alpolgármesterek illetménye 2 millió 385 ezer 900 forint lesz, költségtérítésük pedig 357 ezer 885 forint, ez is visszamenőlegesen érvényes, október 8-tól, az alakuló közgyűlés napjától.

A társadalmi megbízatású alpolgármesterek – Gaál József és Homoki Tamás – tiszteletdíja 1 millió 192 ezer 950 forintra, költségtérítésük 178 ezer 943 forintra emelkedett.

Előzmények:

Ajándék a karácsonyfa alá: duplázódnak a fizetések a közgyűlésben, a polgármester havi 3,1 millió forintot fog keresni

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Még vizsgálják, el kell-e költöztetni az orvosi rendelőt a Széchenyi sétányról, és ha igen, hová

A Széchenyi sétányi orvosi rendelőnél felmerült, hogy mivel már nem felel meg több műszaki előírásnak, beköltöztetik a Piaristák terére....

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...
Exit mobile version