Donald Trump frissen beiktatott amerikai elnök kiléptette az Egyesült Államokat az Egészségügyi Világszervezetből (WHO), valamint a párizsi klímaegyezményből. Előbbi döntését azzal indokolta, hogy a világszervezet rosszul kezelte a koronavírus-járványt és más nemzetközi egészségügyi válságokat is – írta meg a Reuters cikkére hivatkozva a Telex.
„A WHO átvert minket, mindenki átverte az Egyesült Államokat. Ez többé nem fog megtörténni” – mondta Trump a rendelet aláírásakor, ugyanis szerinte a WHO nem tudott a világszervezet tagállamainak „helytelen politikai befolyásától” függetlenül eljárni, és „tisztességtelenül magas kifizetéseket” követelt az Egyesült Államoktól, amelyek aránytalanok a más, nagyobb országok, például Kína által biztosított összegekhez képest.
Az Egyesült Államok ezzel a döntéssel egy év múlva kilép az ENSZ egészségügyi szervezetéből, így leállítja a munkájához való pénzügyi hozzájárulását is. A WHO a legnagyobb pénzügyi támogatóját veszíti el, a teljes finanszírozásának mintegy 18%-át. A WHO legutóbbi, 2024-2025-re szóló kétéves költségvetése 6,8 milliárd dollár volt, írta a Reuters.
A 444.hu is beszámolt arról, hogy szintén első döntései között volt Trumpnak a párizsi klímaegyezményből való kilépés – immár másodszorra. Az elvileg egy év múlva hatályba lépő kilépéssel az USA felmondja a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséről szóló vállalásokat, Trump pedig beiktatása után egy további sor, áttételesen a klímaváltozást gyorsító intézkedést jelentett be:
- vége lesz a Biden klímapolitikáját meghatározó inflációcsökkentési törvénynek, mely dollárszázmilliárdokat irányított a tisztább energiába;
- Trump leállítja az elektromos járművek arányának növelését célzó kezdeményezéseket;
- és megszünteti a szélerőművek létesítésének szövetségi támogatását is, mert azok szerinte csak elcsúfítják a „nemzeti tájakat.”
A kilépési folyamat elvileg egyéves, de a szóhasználat alapján lehetséges, hogy ezt megpróbálják kikerülni, hogy azonnal hatályos legyen.
Új jelszó is született: drill, baby, drill, vagyis Trump szabad utat akar engedni a fúrásoknak, az amerikai olaj- és gázkitermelés növelésének. Az új elnök szerint az intézkedés ezermilliárd dolláros hasznot hoz majd az amerikai gazdaságnak.