Az év elejétől a Duna-Tisza közi Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. „logisztikai optimalizációra” hivatkozva átszervezte a hulladékszállítást Kecskeméten, a változtatások pedig látszólag nem mentek zökkenőmentesen – több helyről két hete nem vitték el a szemetet. A városszintű problémára reagálva dr. Tóth Szilárd önkormányzati képviselő rögtönzött sajtótájékoztatót tartott, ahol egy javaslattal is előállt.
Korábban beszámoltunk arról, hogy számos utcában a korábban megszokottól eltérő napon mennek a szemétért az év elejétől Kecskeméten. Az új rend bevezetése látszólag nem ment zökkenőmentesen, sok helyről jelezték, hogy kiesett egy-egy elszállítás, a városban több helyen látni alaposan megrakott hulladékedényeket és gyakoriak a panaszok az elégtelen kommunikáció, tájékoztatás miatt is.
Dr. Tóth Szilárd 2019 óta a 7-es választókerület képviselője, elmondása szerint 2023 elejéig szinte egyáltalán nem kapott panaszt a szemétszállításra. Ekkor kezdődtek a problémák a szelektív és a kommunális hulladék kapcsán, eleinte csak egy-egy szakaszt néztek be, a Duna-Tisza közi Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. (DTKH) a panaszokra 1-2 napon belül válaszolt, a mulasztásokat pedig gyorsan orvosolta.
„Racionalizálásra hivatkozva 2025 januárjától átszervezték a hulladékszállítást, azonban az elmúlt két hét tapasztalatai alapján rendszer szintű hiányosságok mutatkoznak mind a kommunális, mind a szelektív hulladék elszállításában” – mondta dr. Tóth Szilárd képviselő.
Hozzátette: bár januárban nincs zöldhulladék elszállítás, levelet kapott arról is, hogy a fenyőfákat sem szállították el, illetve hogy néhány helyen két hete nem vitték el a hulladékot.
Dr. Tóth Szilárd információi szerint reggel 6-tól késő délutánig dolgoznak a szállítók, idegesnek tűnnek és a kukákat sokszor nem megfelelően helyezik le az ürítés után, így azok gyakran kint maradnak az úton. A képviselő úgy gondolja, hogy valószínűleg hosszabbak lettek az útvonalak, ezért kell kapkodniuk a dolgozóknak.
A képviselő kiemelte: ő a saját körzetével, azaz a vacsiközzel foglalkozik kiemelten, de a probléma több városrészt is érint.
„Sem az önkormányzat, sem a DTKH részéről nem olvastam közleményt arról, hogy miért történnek a szemétszállítási problémák, mire készüljön a lakosság és hogyan zajlanak a pótlások” – emelte ki.
A szolgáltató a képviselő egyik levelére korábban azt válaszolta, hogy a kukába nem férő elmaradt hulladékot a következő szállítási napig keletkező kommunális hulladékkal együtt helyezzék az emberek a kuka mellé, hogy a következő alkalommal kollektíven el tudják azokat szállítani.
Hozzátette: a DTKH január második hetében még válaszolt a megkereséseire, ezen a héten azonban – néhány kisebb lokális probléma kezelésére vonatkozó válasz kivételével –
érdemben nem .
„Csak azt a kérdést szeretném feltenni, hogy mikor áll helyre a hulladékszállítás? Ha februárig nem szűnik meg a probléma, akkor az lenne a javaslatom, hogy állítsák vissza a korábbi szállítási rendet, ahol ilyen problémák nem álltak fent” – mondta a képviselő.
A vacsiközi Gázló utcában tartott sajtótájékoztatón jól látható volt, hogy még csütörtök délben is sok teletömött kuka várta a DTKH munkatársait, pedig ezen a szakaszon hivatalosan kedden van az ürítés. Dr. Tóth Szilárd szerint hatalmas problémát okoz, hogy az emberek nincsenek rendesen tájékoztatva a pótlás időpontjáról, így ki-be húzgálják az edényzeteket, ezért alkalmanként lemaradnak a szemétszállítás pótlásáról.
A DTKH január 10-én így válaszolt a KecsUP Hírek kérdéseire:
„Kecskeméten a hulladékgazdálkodási szolgáltatás változatlan műszaki tartalommal kerül ellátásra, a hulladék ugyanazon gyakorisággal és feltételek mellet kerül elszállításra, mint azt a 2024. évben a lakosság megszokhatta. Az esetleges hulladékürítési napáthelyezések a szolgáltatás színvonalának, illetve a gyűjtési alkalmak gyakoriságának megváltozását nem eredményezték, a szóban forgó módosítások pusztán annyit jelentenek, hogy a tavalyi évhez képest egyes településrészeken, utcákban más napokon történik meg az edényzetek ürítése” – írták.
Hozzátették: a járatok átszervezése miatt előfordulhat, „hogy egy városrészt, amit korábban megosztva, több napon gyűjtött a szolgáltató, azt most egy napon végzi, mely módosítás sehol sem eredményez műszaki tartalom változást.”
A szolgáltató szerint társasházaknál „sem történt műszaki tartalom változás”, de ha valaki ilyet tapasztal, akkor azt konkrét bejelentés alapján a társaság „haladéktalanul felülvizsgálja”.