„A kormányzati és a területi köztisztviselőknek nem ígértek semmilyen fizetésemelést 2025-re, pedig a túlnyomó többség már most is megalázóan keveset keres” – ezt nyilatkozta a HVG-nek Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke. Lapszemle.
A szakszervezetek tájékoztatása szerint a köztisztviselők jellemzően havi nettó 250-300 ezer forintos fizetésért dolgoznak. A szórás viszont óriási: a minisztériumok felsővezetői rendkívül jól keresnek, miközben a közigazgatásban szinte éhbérért folyik a munka. Boros Péterné felvetette a HVG-nek, hogyan fordulhat elő, hogy a kormányhivatali dolgozók nem kapnak egy forint emelést sem, de a miniszterelnök fizetése márciustól akár havi 700 ezer forinttal is nőhet?
A lap információi szerint a fizetéseken kívül más kiadásokon is spórol a kormány: az egyik úgynevezett 4000-es kormányhatározatban (amelynek tartalma nem titkos, de nem is nyilvános) azt rendelték el, hogy csak képeslapot lehet adni karácsonyi és újévi protokollajándékként a kormányzati szervek partnereinek. A korlátozás a közelmúlt időszakára, december-január hónapokra vonatkozott, és a pénzügyi szigor a kormányzati igazgatási szervekre, valamint az állam befolyása alá tartozó gazdasági társaságokra is kiterjedt.
A HVG által megismert nem nyilvános kormányhatározatok között szerepelt az a 2024-ben kiadott döntés is, amely szerint 2024. szeptember 30. után csak kivételes esetben kaphattak céljuttatást a kormányzati igazgatási szervnél dolgozók (céljuttatás akkor jár egy köztisztviselőnek, ha sikeresen befejez egy nagyobb projektet).
Magyarországon nagyjából 35 ezren dolgoznak a központi közigazgatásban (minisztériumokban, országos hivatalokban, szervezetekben), és körülbelül 35 ezren a területi közigazgatásban (például a kormányhivatalokban, tankerületekben). További nagyjából 35 ezer ember az önkormányzatokban végez munkát.
Az MKKSZ elnöke a HVG-nek elmondta: a Digitális Állampolgárság és az Ügyfélkapu+ bevezetése miatt rendkívül megnőtt az amúgy is leterhelt dolgozók munkamennyisége. Kormányzati szinten azt állították, hogy az Ügyfélkapu megszűnésekor megnövelt kapacitással várják majd a kormányhivatalokban az ügyfeleket, pedig ezeken a területeken már alapból legalább 20 százalékos a munkaerőhiány.
A szakszervezetek az alacsony bérek miatt sztrájkfelhívást tettek közzé kedden, és vállalták, hogy a dolgozók visszajelzései alapján megszervezik a munkabeszüntetést.
„A Kormány hülyének nézi a kormánytisztviselőket! Nem maradt más, mint a sztrájk! Követeljük, hogy duplázzák meg a területi közigazgatási kormánytisztviselők bérét! Most először az MKKSZ tagjai és tagsággal nem rendelkező kormánytisztviselők együtt szervezünk sztrájkot. Ha Te is úgy érzed, hogy ELÁRULTAK, csatlakozz!” – áll a felhívásban.