-3.1 C
Kecskemét
2025. március 19., szerda

FRISS HÍREK

Megtarthatta és meg is tartotta egyetemi felügyelőbizottsági tagságát a kecskeméti polgármester

- Advertisement -

Szemereyné Pataki Klaudia polgármester legújabb vagyonnyilatkozatából kiderül, hogy még mindig a Neumann János Egyetemért Alapítvány (NJEA) felügyelőbizottságának tagja – a 2024-ben felmerült összeférhetetlenségi szabályok ugyanis az Európai Bizottság és a magyar kormány közötti vita miatt nem léptek hatályba. A polgármester nyilatkozata szerint „civilek, tehetséges fiatalok és hátrányos helyzetűek támogatására” használja fel a havi bruttó 1 millió 654 ezer forintot. Konkrétumokat viszont erről kérdésünkre sem közölt.

Előzmények

Az uniós tagállamok miniszterei az EU Tanácsában szinte egyhangú döntéssel még 2022 végén zártak ki minden kekvát (közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványt) és általa fenntartott intézményt az összes új, uniós támogatásról szóló kötelezettségvállalásból. Úgy látták, hogy a kekvák (ilyenek állnak a modellváltó egyetemek mögött, de például az MCC alapítványa vagy a Mol – Új Európa Alapítvány is ilyen) nem elég átláthatóan működnek, összeférhetetlen módon ülnek bennük politikai döntéshozók, a magyar kormány pedig nem kezelte a bizottsági kifogásokat – írta korábban a Telex.

2024 őszén volt téma – mi is foglalkoztunk vele -, hogy módosítja a kormány a kekvákról szóló törvényt, mégpedig úgy, ahogyan azt az Európai Unió már 2022 decemberében kérte: szigorú összeférhetetlenségi szabályokat vezetnek be az egyetemeket fenntartó alapítványoknál. Ez Szemereyné Pataki Klaudia kecskeméti kormánypárti polgármestert és Lezsák Sándor fideszes országgyűlési képviselőt, az Országgyűlés alelnökét is érintette volna. Előbbi a Neumann János Egyetemért Alapítvány felügyelőbizottságának, utóbbi a kuratóriumának a tagja – ha a tervezett szabályok életbe léptek volna, akkor tovább nem tölthették volna be a tagságot.

Decemberben aztán kiderült (a Telex cikke erről), hogy az Európai Bizottság (EB) nem fogadta el az egyetemi modellváltásról szóló törvény hazai módosítását, mondván, az nem ad választ a felmerült kifogásokra. Ezért a tiltó intézkedések továbbra is fennmaradnak, a modellváltáson átesett intézményeket továbbra is kizárják abból a lehetőségből, hogy az Európai Unió finanszírozásában vehessenek részt nemzetközi ösztöndíj-programokban (így az Erasmus +-ban), illetve kutatási programokban.

A kifogások között az első helyen szerepel, hogy a szabályozás csak akkor lépne hatályba, ha a tagállamok a két évvel ezelőtti döntésüket visszavonják. Ezt a megoldást elfogadhatatlannak tartotta az Európai Bizottság. Hogy pontosan mi volt a kifogásuk az Erasmus-ügy kezelésében, és miként reagált a kormány, a Telex itt írt részletesen. A testület határozatát egyébként hat magyar modellváltó egyetem keresettel támadta meg (a kecskeméti nincs köztük), közös közleményük szerint az Európai Bizottság nem hajlandó figyelembe venni az általuk hangoztatott érveket azzal kapcsolatban, hogy nem sérült az egyetemi autonómia.

A vagyonnyilatkozatból derült ki

Az összeférhetetlenségi szabályok tehát nem változtak a Neumann János Egyetemért Alapítvány esetében sem.

Hasonló cikkünk:  Kecskeméti alpolgármesterek vagyonnyilatkozatai: milliós jövedelmek és növekvő tartozások

A tisztánlátás érdekében azért tudni szerettük volna biztosan tudni, Szemereyné Pataki Klaudia maradt-e az NJEA felügyelőbizottság tagja (bár kicsi volt az esélye, hogy nem, hiszen ugye a törvénymódosítás nem lépett hatályba, nincsenek benne az összeférhetetlenségi kitételek a kekva-törvény jelenlegi szövegében), ezért még január 13-án emailben kérdeztük ezt meg a polgármestertől. Választ azóta sem kaptunk.

Nem segít a Neumann János Egyetemért Alapítvány egyelőre faék-egyszerűségű honlapja sem, onnan sem lehet kideríteni, hogy kik a fb. és a kuratórium tagjai, még a jegyzőkönyvekből sem (az egyetem honlapjának egyik aloldalán bemutatják a kuratóriumi tagokat, Lezsák Sándor itt továbbra is fel van tüntetve).

Így néz ki a 2023-ban 7,7 millliárd forint bevételű Neumann János Egyetemért Alapítvány honlapja

Kerestük magát az egyetemi alapítványt is kérdéseinkkel, de onnan sem érkezett válasz közel egy hónap alatt.

Végül úgy jutottunk biztos információhoz, hogy közérdekű adatigényléssel kikértük a kecskeméti képviselő-testület tagjainak legújabb vagyonnyilatkozatát, köztük a polgármesterét is. Szemereyné Pataki Klaudia 2025. január 19-re keltezett dokumentumából világosan kiderül, hogy még tagja az NJEA felügyelőbizottságának, ezért havi bruttó 1 millió 654 ezer forint tiszteletdíjat kap (polgármesteri illetménye havi bruttó 2 millió 651 ezer forint, amely mellé 398 ezer forint költségtérítést és 46 ezer forint nyelvpótlékot is kap – azaz polgármesteri jövedelme bruttó 3,1 millió forint).

A fb.-tiszteletdíjnál 2024-es vagyonnyilatkozatánál annyit jegyzett meg a polgármester, hogy „továbbra is civil szervezetek támogatására, jótékonyságra fordítom”. Most ezt írta be: „civilek, tehetséges fiatalok és hátrányos helyzetűek támogatására felhasználva”.

Január 13-ai emailünkben egyébként azt is megkérdeztük, mióta és milyen szervezeteket támogatott eddig a tiszteletdíjból és milyen jótékonysági célra fordítja az összeget jelenleg? Érdeklődtünk arról is, ha nem kívánja nyilvánosságra hozni a támogatottak nevét, mi ennek az oka? Választ azonban ezekre a kérdésekre sem kaptunk a polgármestertől.

Szemereyné Pataki Klaudia fb.-i tagsága 2021 tavaszán nagy port kavart. Miután a fővárosi kormánymegbízott korábban arról beszélt hasonló budapesti esetek kapcsán, hogy törvénytelen, ha egy városvezető két helyről is fizetést vesz fel, felmerült Szemereyné Pataki Klaudiával kapcsolatban az összeférhetetlenségi aggály.

Az Országgyűlés kormánypárti többsége erre elfogadott egy salátatörvényt, amelynek egyik szakaszában deklarálták, hogy a 3000 lakos feletti települések polgármesterei pozíciót és fizetést kaphatnak az egyetemek fölé ültetett alapítványoktól. Ez kapóra jött a kecskeméti polgármesternek, nem csoda, hogy a törvényjavaslat Lex Szemereyné néven vált ismertté.

Szemereyné Pataki Klaudia és az összes önkormányzati képviselő legújabb vagyonnyilatkozatával részletesebben foglalkozunk majd egy külön cikkben.

Szemereynének le kell mondania az egyetemi alapítványi FEB-tagságról, ha elfogadják a törvénymódosítást

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Gyermekbántalmazás Helvécián? Úgy rángatta az óvónő, hogy felrepedt a gyerek szája, mégsem indult vizsgálat ellene

Újabb óvodai gyermekbántalmazásra derült fény, ezúttal Helvécián. Egy óvónő állítólag folyamatos terrorban tartotta a gyerekeket, egy esetben még durva...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...