A magyar űrtechnológiai vállalat, a Puli Space Technologies NASA-díjas Vízszimatolója közel 40 percig működött a Holdon és telemetria adatokat küldött extrém hidegben, -55 Celsius fokban. Sajnos a leszállóegység eldőlt landoláskor, így a vízspektrométer nem jutott messzire. Lapszemle.
A magyar sikerről a Telex is beszámolt. A Puli Space Technologies tudománykommunikátora Szűcs László, a Kecskeméti Planetárium igazgatója.
A Vízszimatoló rendkívül kis méretű, mindössze 10 x 10 x 3,4 centiméteres és csupán 40 dekagramm tömegű műszer. A detektor képes felmérni a Hold felszíni rétegében található hidrogénkészletet, amely lehetővé teheti az űrhajósok vízellátásának biztosítását. Emellett a vízből kinyert hidrogén és oxigén potenciálisan rakétaüzemanyagként is szolgálhat a jövő űrkutatási missziói során.
A budapesti székhelyű Puli Space Technologies Kft. űrtechnológiai vállalat 2010-ben alakult azzal a céllal, hogy a gyorsan növekvő magán Hold-ipar részévé váljon. A cég egy olcsó, könnyű, egyedülálló mobilitási képességekkel rendelkező holdjáró rover fejlesztésén is dolgozik.