Nyugdíjas kecskeméti olvasónk előrelátó volt, és helyjegyet szeretett volna foglalni, hogy pár nap múlva biztosan fel tudjon szállni Kecskemét külvárosában egy Budapestre tartó távolsági autóbuszjáratra és hogy legyen ülőhelye. Nem várt nehézségekbe ütközött.
Mint nyugdíjas olvasónk elmesélte, a közelmúltban Budapestre akart utazni. Egy buszvezetőtől értesült arról, hogy tavaly új, nem kötelező helyfoglalási rendszert vezettek be egyes távolsági járatokon (ezzel egyidejűleg megszűnt a távolsági kiegészítő jegy – hivatalos tájékoztatás itt). Mivel a hölgy Kecskemét külvárosában lakik, és tapasztalta, hogy gyakran igen zsúfoltak a Budapestre autópályán közlekedő járatok, logikusnak tűnt számára, hogy helyjegyet vásárol egy kinézett buszra, és ezzel a tikettel száll majd fel a lakóhelyéhez viszonylag közel lévő megállóban – így nem kell időt és fáradtságot fordítania arra, hogy bemenjen a Noszlopy Gáspár parkban lévő buszállomásra, és biztosan lesz ülőhelye a járművön.
Okostelefonján próbálkozott a MÁV-appal, de sehogy sem sikerült azon keresztül megvásárolnia a helyjegyét (mi is tapasztaltuk, hogy nem is olyan egyszerű). Ekkor elment személyesen a kecskeméti állomásra, ahol azt a tájékoztatást kapta, hogy csak a busz indulása előtt körülbelül egy órával tudja megvenni a 300 forintos fakultatív tikettet, pár nappal korábban nem. Ráadásul azt is elárulták neki, hogy a helyjegy csak a buszpályaudvaron garantálja, hogy biztosan lesz ülőhelye, egy köztes buszmegállóban már nem.
Olvasónk ezen a ponton már teljesen tanácstalan lett. Technikai problémák miatt interneten/okostelefonnal nem tud helyjegyet beszerezni, ezért a személyes vásárlás mellett dönt – de ehhez a helyi buszjárattal be kell mennie a távolsági buszállomásra jóval korábban, és ott várakozhat? Arról nem beszélve, hogy Kecskemét azon külvárosába, ahol lakik, igen ritkán közlekednek a helyi buszok. Pedig a terve kézenfekvőnek tűnt.
Megkerestük a MÁV-ot (ugyanis nemrég a Volánbusz Zrt. beolvadt a MÁV-START Zrt.-be és ezzel létrejött a MÁV Személyszállítási Zrt.), és érdeklődtünk arról, ha valaki szeretne, miként tud a MÁV-applikációval és/vagy jegy.mav.hu-n helyjegyet venni. Erről kaptunk is részletes tájékoztatást a cégtől, melyet továbbítottunk olvasónknak. Mi is próbálkoztunk egyébként a felületeken, és noha első alkalommal nem jöttünk rá a vásárlás csínjára-bínjára, a magyarázat után már boldogultunk. Azt ugyanakkor a társaság válasza is alátámasztotta, hogy talán nem a mi vagy olvasónk készülékében van a hiba.
„Kizárólag helyjegy váltására vonatkozó lehetőség ma is adott az online felületeinken, de a vonatkozó menüponthoz valóban csak néhány további kattintással lehet eljutni. Ezt a problémát az idén érkező új MÁV+ applikációban fogjuk orvosolni” – írta a MÁV Zrt. kommunikációs igazgatósága. A részletekről itt lehet tájékozódni.
Rákérdeztünk arra is, mikor és hogyan lehet megvenni a helyjegyeket személyesen, ha valaki nem rendelkezik okostelefonnal, és internethez, számítógéphez is nehezen fér hozzá.
„A távolsági autóbuszokra jellemzően legkorábban 60 nappal az adott járat indulása előtt lehet helyjegyet venni és általában az indulás előtti 20. percig biztosítunk jegyvásárlási lehetőséget. Ettől azonban egyes járatok esetében eltérhetnek” – kaptuk a választ (itt is olvasható).
Ez a tájékoztatás ellentmond az olvasónk által a kecskeméti állomáson kapott információknak – ott két hónappal korábbi helyjegy-elővételről egyáltalán nem beszéltek neki.
Olvasónk – és talán más busszal utazók számára – nem biztató további két dolog, ami a Gyakran ismételt kérdések között olvasható.
- „Köztes megállóból lehet helyet foglalni? Elsődlegesen a Budapestről induló és Budapestre érkező távolsági járatokra lehet jegyet venni, jellemzően csak a járat kiindulási állomásától.”
- „Ha váltottam helyjegyet az induló autóbusz-állomástól, felszállhatok a járatra egy másik (köztes) megállóban is? Ha van még szabad férőhely, akkor igen. A lefoglalt ülőhelyet ugyanis csak a járat indulási helyén tudjuk fenntartani.”
Tehát egyrészt egy külvárosi megállótól Budapestig érvényes helyjegyet nem is biztos, hogy meg lehet váltani, másrészt hiába zarándokol el valaki a Noszlopy parkba, hogy megvegyen egy helyjegyet az autóbusz-állomáson, később a külvárosi buszmegállóban csak akkor tud felszállni, ha van szabad ülőhely – ha nincs, nem tud utazni.
„A helyfoglalásban érintett autóbuszokon jellemzően csak ülve lehet utazni, a járatoknak csupán egy része szállíthat álló utasokat is. Ha valaki azt szeretné, hogy biztosan legyen ülőhelye, annak javasoljuk, hogy váltson helyjegyet a kiválasztott járatra. Ez különösen a népszerű járatok, illetve a népszerű időszakok esetében jelenthet nagy segítséget utasainknak” – olvasható a GYIK-ben.
Azzal sem árt tisztában lenni, hogy a Volánbusz üzletszabályzata alapján, ha a helyjeggyel rendelkező utas nem jelenik meg a felszállóhelyen legalább 10 perccel az autóbusz indulása előtt, a helyét elfoglalhatják más utasok. A helyjeggyel rendelkező utasokat ezért arra kérik, hogy „praktikus okokból” legalább 15 perccel a járat indulása előtt érkezzenek meg a felszállóhelyre.
Olvasónk végül a sok huzavona után nem vett helyjegyet, bízva abban, hogy minden rendben lesz, talál helyet a buszon, és fel tud szállni a külvárosban (így is lett). Ez azonban szerencsejáték, a MÁV/Volán szerkesztőségünknek küldött válaszában felhívta a figyelmet, a járatokon a helyjeggyel nem rendelkező utasok – a szabad kapacitás erejéig – a szabadon maradt ülőhelyeket foglalhatják el. Ha nincs több szabad ülőhely, a járat nem tud több utast elszállítani.
„Emiatt ezeken a járatok esetében mindenképpen javasolt a helyjegy váltása, mert csak azoknak lesz biztosan ülőhelyük, akik rendelkeznek helyjeggyel. A fejlesztés célja az volt, hogy a helyjegyet vásárlók csúcsidőben, fokozott utasforgalom mellett is fix ülőhelyen, kényelmesen tölthessék utazásukat” – áll a tájékoztatásban.
Azt is hangsúlyozzák, hogy az autóbusz-vezetők kiemelten figyelnek a fogyatékkal élő, csökkent mozgásképességű, illetve különleges figyelmet igénylő utasok felszállásának segítésére, de az átlagosnál forgalmasabb járatok esetében számukra is ajánlják a helyjegyváltást.