Március 8-án szombaton, 20 órától egymás után látható az első két része a 15 milliárd forintos állami támogatásban részesült, Bán János regényíró (és kecskeméti alpolgármester) műveiből készült Hunyadi-sorozatnak a TV2-n. A széria a Nemzeti Filmintézet szerint „mérföldkő” a magyar filmipar számára. Szerda este tartották a Müpában a díszbemutatóját, a tudósítások szerint a Fidesz-elit színe-java felvonult az eseményen. A készítők közül Ruttkay Zsófia forgatókönyvíró FUCK NER feliratú pólót viselt.
A Hunyadi – A Holló felemelkedése című tízrészes sorozat a tavaly ősszel kecskeméti alpolgármesternek megválasztott Bán János – írói nevén Bán Mór – Hunyadi című regénysorozata alapján készült Fóton, a Nemzeti Filmintézet Stúdióban. A történelmi sorozatot 2022 júliusában kezdték el forgatni több mint 600 magyar és külföldi színésszel és kaszkadőrrel, az előkészítő munka három, a forgatás egy évig tartott. A szereplők törökül, olaszul és németül is megszólalnak a sorozatban, ezzel is növelve a történelmi hitelességet.
A sorozat producere Robert Lantos volt. A főszerepekben Kádár L. Gellért (Hunyadi Jánost alakítja), Rujder Vivien (a feleség, Erzsébet szerepében), Törőcsik Franciska (Hunyadi első szerelme, Mara), valamint olyan nemzetközi sztárok, mint Laurence Rupp (akit ismerhetünk a Barbárokból), Giancarlo Giannini (Casino Royale, Hannibal) és Karel Roden (A Bourne-csapda) láthatóak. A rendezői székben Robert Dornhelm (Mária Terézia, Háború és Béke), Nagypál Orsi (Csak színház és más semmi, Terápia, Nyitva), Szász Attila (Örök tél, Apró mesék) és Lengyel Balázs (Aranyélet, Lajkó – Cigány az űrben) foglalt helyet.
A produkció mögött többek között ott áll a TV2 és maga a magyar állam is, amely 15 milliárd forint közvetlen állami támogatással segítette a produkció elkészülését. A külföldön Rise of the Raven (A holló felemelkedése) néven futó Hunyadi-sorozat mögé az elmúlt években a német Beta Film is beállt.
A legújabb trailert eddig 123 ezren látták a YouTube-on.
A díszbemutatón a Telex tudósítása szerint ott volt Csák János, Hankó Balázs, Schmidt Mária, Semjén Zsolt, Ókovács Szilveszter, Szentkirályi Alexandra és Szalay-Bobrovniczky Kristóf, „illetve a NER-média perifériájáról olyan emberek, mint Vaszily Miklós Index-tulajdonos, Gönczi Gábor a Tényekből vagy Kárász Róbert”. A közönség soraiban ott ült Sulyok Tamás köztársasági elnök és Kövér László házelnök is. Ebben a környezetben lépett színpadra Ruttkay Zsófia forgatókönyvíró a FUCK NER feliratú pólójában.
A Telex szerint ahhoz képest, hogy minden idők legdrágább magyar tévésorozatáról beszélünk, elképesztően látványos, mennyire nem rakott társproducerként a TV2 semmilyen komolyabb reklámkampányt a Hunyadi mögé. Részletesebb elemzésük és kritikájuk a sorozatról itt olvasható.
A Hunyadi-regények írója szerint a sorozat „a világ nagyon sok részén sikeresen fog futni”
A tévésorozatról Bán János regényíró-kulturális alpolgármester beszélt tavaly novemberben a KecsUP Híreknek adott interjújában.
„A filmváltozat elkészítéséért tizennégy éve folyik a munka, ezalatt volt rengeteg mélypont és reményteli pillanat is. Még mindig hihetetlen, hogy eljutottunk idáig. Alkotóként hihetetlenül izgalmas időszak, és nagyon sokat tanultam ezalatt. A forgatókönyv készítéséhez egy írócsapattal alkotóelemeire bontottuk a sok ezer oldalas, sokszor csapongó regényfolyamot, karakterekre, cselekményszálakra, dramaturgiai pontokra, és egy más dimenzióban mindent újjáépítettünk úgy, hogy megmaradjon a történet egésze. Természetesen el kellett dönteni, hogy milyen események, mely karakterek maradnak ki a filmváltozatból. Szerencsére nem vagyok az a típus, aki betegesen ragaszkodik minden leírt oldalhoz, ezért nagyon élveztem ezt a feladatot. Ami számomra fontos volt, hogy a történet mondanivalója megmaradjon – remélem, hogy ez sikerült. Elfogult vagyok, nem tudom megítélni, hogyan fogadja majd a közönség, de optimistán várom a bemutatót. Azt biztosan tudom, hogy elképesztő mennyiségű munka van ebben a sorozatban a nemzetközi stáb részéről. Ki merem mondani, hogy a végeredmény olyan, amelyben tudok hinni, és ami a világ nagyon sok részén sikeresen fog futni, el tudja mesélni a déli harangszó és a félezer évvel ezelőtti magyarság történetét. A regények erénye, hogy nem korlátozódnak a magyarok helyzetének bemutatására, nem szűk látókörűek, hanem kibontakozik a korabeli Európa politikai háttere, az oszmán birodalom, a szomszédaink gondolkodása. Igyekeztem nagy gondot fordítani arra, hogy az eseményeket nemzetközi kontextusba helyezzem, és ez a tévésorozat ezt jól tükrözi” – nyilatkozta Bán János a KecsUP Híreknek. Az író azt is kifejtette, hogy véleménye szerint „brutális adóssága van a magyar filmművészetnek, történelmünkkel nagyon egyoldalúan és szelektíven foglalkozott, traumáink jelentős része azért is kibeszéletlen, mert a művészet sem dolgozta fel”.