Site icon KecsUP – a kecskeméti régió kezdőoldala

A Kárpát-sivatag nem fikció – üzenték gazdálkodók és kutatók Lakitelekről

Balogh Péter (Vízválasztó Mozgalom alapító elnöke), Dr. Tölgyesi Csaba (Egyetemi adjunktus, MTA-SZTE Alkalmazott Kutatócsoport), Dr. Keresztes László Lóránt (Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottságának elnöke), Zalatnay László (E-misszió Egyesület Elnöke), Kulcsár László (Zöld Gerilla Mozgalom) / Fotó: Falusi Norbert, KecsUP Hírek

Április első szombatja. Lakitelek. Három előadást hallgattam meg a Bástya Agrárius Szövetség és a Zöld Gerilla Mozgalom szervezésében arról, hogy mi vezetett ahhoz, hogy mára teljesen átalakult a Kárpát-medencei tájunk? Hogy hiába élünk két nagy folyó – a Tisza és a Duna között – mégis miért szenvedünk a vízhiánytól? Mitől elhibázott a hazai vízgazdálkodás? És milyen út vezetne a vízmegtartó, ökológiai tájgazdálkodáshoz? Röviden a szervezők mindezt Kárpát-sivatag Projektként harangozták be. Gondolhatnánk a beharangozó alapján, hogy az esemény mögött a helyi kormánypárti országgyűlési képviselő áll. De nem. Bár a helyszín Lakitelek, a Kecskemét felől érkezők nem balra, a közpénzmilliárdokból épült Hungarikum Liget irányába kanyarodtak a körforgalomnál, hanem jobbra – a Petőfi Sándor Művelődési Ház felé. Ide, mely inkább ismerős valóság a homokhátsági embereknek. Az előadás helyszíne szimbólumokkal teli a népmesei elemeket és a szocialista időket idéző falusias térben. A falon fehér vásznon virít a jól ismert mesei kezdés: „Egyszer volt, hol nem volt”, mellette tábla, mintha azt kiáltaná: „Szabadság” – pedig ez csak a mozi neve. (Igény az volna rá.) Kopott, bélelt széken foglalok helyet, kiégett lámpatestek a plafonon, ingyen pogácsa az asztalon, 200 forintért szarvasi kávé – mindez, mint az ki fog derülni, jobban hangzik annál, amilyen jelenképről beszéltek az előadók a homokhátsági életünket súlyosan befolyásoló víz helyzetünkről.

Petőfi Sándor Művelődési Ház Lakitelek – 2025. április 6. / Fotó: Falusi Norbert, KecsUP Hírek

A jelenlegi gyakorlat hibás

Nem szoktam így kezdeni az előadásaimat, de van egy rossz, meg egy jó hírem. A rossz, hogy amit gondol úgy általában a nagyközönség az Alföld kiszáradásának megoldásaként, az nem jó. A jó hír, hogy van másik megoldás – kezdte felvázolni koncepcióját Balogh Péter gazdálkodó, geográfus, aki a Tisza menti Nagykörűben folytat gazdálkodói tevékenységet több mint 20 éve, mintegy 40 hektáron, ahol a részben bedzsungelesedett felhagyott szántóból alakít ki tájazonos fáslegelőt, gazdasági haszonnal. A 2022-es aszály során kezdeményezője volt a Vízválasztó mozgalom létrejöttének. Előadásainak központi témája: a vízgazdálkodási problémák úgy oldhatók meg, ha biztosítjuk az eredendő helyét a víznek – ennek a hiánya ma, hogy nincs elegendő vizünk a Homokhátságon.

Csatlakozz a KecsUP Hírek közösségéhez a folytatáshoz

Ne maradj le a legfrissebb helyi hírekről, véleményekről és exkluzív tartalmakról! Ez a rész csak azoknak szól, akik valóban a dolgok mélyére néznek. Add meg email címed és olvass tovább – felfedjük a részleteket. Ha valahol elakadsz, akkor írj a kecsup@aramlat.hu címre és segítünk.
Az e-mail címed nálunk biztonságban, nem küldünk spamet!
Exit mobile version