Site icon KecsUP – a kecskeméti régió kezdőoldala

Eltérő stratégiák a békére: mit kínál az USA és Európa Ukrajnának?

A hosztomeli repülőtérért vívott csata (más néven Antonov repülőtéri csata) az orosz hadsereg 2022-es Ukrajna elleni inváziójának egyik sikertelen légideszant hadművelete volt / Fotó: x.com / WarMonitor

A közelmúltban napvilágra került két béketerv az orosz–ukrán háború lezárására, amelyek jelentős különbségeket mutatnak az Egyesült Államok és az európai országok megközelítései között. A Reuters által megszerzett dokumentumok szerint az amerikai javaslat jelentős engedményeket tenne Oroszország felé, míg az európai változat szigorúbb feltételeket és konkrét garanciákat tartalmazna a fegyverszünet biztosítására. Lapszemle a magyarnarancs.hu elemzése alapján.

Az amerikai terv, amelyet Steve Witkoff, az USA Ukrajna-ügyi különmegbízottja mutatott be április 17-én Párizsban, de jure elismerné Oroszország fennhatóságát a 2014-ben annektált Krím felett, valamint de facto módon elfogadná az orosz ellenőrzést a dél- és kelet-ukrajnai területeken, mint Luhanszk, Zaporizzsja, Donyeck és Herszon. Ezzel szemben Ukrajna visszanyerné az ellenőrzést Harkiv megyében, valamint a zaporizzsjai atomerőmű és a kahovkai gát felett, amelyek amerikai igazgatás alá kerülnének, és az általuk termelt energiát mindkét fél használhatná.

A Witkoff-féle javaslat szerint Ukrajna nem törekedne NATO-tagságra, de folyamodhatna az Európai Unióhoz való csatlakozásért. Gazdasági téren az Egyesült Államok támogatná Ukrajna újjáépítését és pénzügyi kártérítést nyújtana, miközben előirányozná az Oroszország elleni szankciók fokozatos feloldását és az ország újbóli integrálását a globális gazdaságba.

Ezzel szemben az április 23-án Londonban készült európai–ukrán javaslat, amelyet az amerikai fél is megkapott, nem ismerné el Oroszország fennhatóságát semmilyen ukrán terület felett, beleértve a Krímet is. Ez a terv a területi kérdések részletes megtárgyalását a tűzszünet megkötése utáni időszakra halasztaná, és konkrét biztonsági garanciákat kínálna Ukrajna számára, amelyeket európai országok nyújtanának.

A két javaslat közötti különbségek rávilágítanak az Egyesült Államok és Európa eltérő megközelítéseire a konfliktus lezárásában. Míg az amerikai terv gyors megállapodásra törekszik jelentős engedmények árán, addig az európai változat hosszabb távú stabilitást és konkrét garanciákat helyez előtérbe.

A teljes cikk elolvasható a magyarnarancs.hu oldalán.

Exit mobile version