A Neumann János Egyetemért Alapítványnál is súlyos szabálytalanságokat tárt fel az Állami Számvevőszék legfrissebb jelentése, amely a jegybanki alapítású alapítványok működését vizsgálta – írja a g7.hu. Az ÁSZ szerint az alapítvány éves beszámolóit a kuratórium úgy fogadta el, hogy azokhoz nem csatolták a könyvvizsgálói jelentéseket, noha ez a jogszabályi előírások szerint kötelező lett volna.
A jelentés szerint a jegybanki alapítású alapítványoknál – köztük a kecskeméti Neumann János Egyetemért Alapítványnál – a könyvvizsgálati gyakorlat súlyosan hiányos volt. A BDO Magyarország Kft., mint könyvvizsgáló, több esetben is elmulasztotta a jogszabályi kötelezettségeket, ezáltal az általa aláírt jelentések nem tekinthetők megbízhatónak. Az ÁSZ kifogásolta, hogy az alapítvány beszámolóiban nem szerepelt a könyvvizsgáló jelentése, ennek ellenére a kuratórium elfogadta azokat.
A vizsgálat tárgyát képezte a jegybanki alapítású alapítványok befektetési gyakorlata is. Az ÁSZ megállapítása szerint az alapítványok tőkepiaci befektetései során az értékelési eljárások nem voltak megfelelőek. A részvények esetében több alkalommal is nem a piaci árat vették alapul, ami az eszközérték pontatlan kimutatásához vezetett. Az átátláthatatlan értékelési módszertan érintette a Neumann János Egyetemért Alapítványt is, amelynek befektetései között szerepeltek tőzsdei cégek részvényei is.
A jelentés kitér arra is, hogy a jegybanki alapítású alapítványok gazdálkodása jelentős közpénzfelhasználással járt, a nyilvánosság ellenőrzési lehetőségei azonban korlátozottak voltak. Az ÁSZ megfogalmazása szerint a megállapított hiányosságok nemcsak az érintett alapítványokat, hanem a teljes könyvvizsgálati szakmát rossz fényben tüntetik fel, mivel a szakmai standardok betartása nem teljesült. A Neumann János Egyetemért Alapítvány példája is rávilágít arra, hogy a helyi, kecskeméti közérdekű vagyon gazdálkodásának átláthatósága nem volt kielégítő.