Site icon KecsUP – a kecskeméti régió kezdőoldala

A civil tagok nem szavazták meg a Korrupcióellenes Munkacsoport jelentését

Illusztráció: Kecsup.hu

A Korrupcióellenes Munkacsoport (KEMCS) történetében eddig minden évben elég támogató szavazatot kapott az állami szervezetek delegáltjai által jóváhagyott jelentéstervezet. Idén azonban az összes civil tag tartózkodott vagy nemmel szavazott, mivel úgy ítélték meg, hogy a szöveg nem vet számot a magyarországi korrupció természetével és súlyosságával – írta meg az Átlátszó. Lapszemle.

Az Integritás Hatóság mellett 2022-ben egy olyan Korrupcióellenes Munkacsoport (KEMCS) is létrejött, amelyben 21 fő dolgozik együtt: tíz kijelölt állami szervet képviselő tag, tíz nem kormányzati szereplőt képviselő civil tag, valamint az Integritás Hatóság elnöke, aki egyben a munkacsoport elnöke is. A KEMCS elemző, javaslattevő, véleményező és döntés-előkészítő feladatokat lát el. Az Átlátszó mellett többek között a K-Monitor és a Transparency International (TI) Magyarország is delegált tagokat a Munkacsoportba. A civil tagok díjazás nélkül, szabadidejükben végzik a munkát.

A munkacsoport legfőbb feladata, hogy minden évben március 15-ig összeállítson egy éves jelentést, amelyben az aktuálisan meglévő korrupcióellenes intézkedéseket vizsgálják, illetve javaslatokat dolgoznak ki a korrupciós kockázatok és korrupt gyakorlatok kivizsgálásával, szankcionálásával és megelőzésével kapcsolatban. Az elkészült és elfogadott jelentést a KEMCS elküldi a kormánynak, amely a honlapján közzéteszi azt.

Eddig minden évben elég támogató szavazatot kapott az aktuális jelentés, idén azonban nem így történt – számol be az Átlátszó.

A civil tagok által kiadott sajtóközleményből kiderült, hogy a KEMCS civil és állami tagjai év elején két párhuzamos jelentéstervezetet készítettek, a két dokumentum között azonban komoly tartalmi és hangsúlybéli különbségek voltak.

A jelentés elfogadásáról szóló szavazást ezért a felek márciusban elnapolták, bízva abban, hogy konszenzusra jutnak. Ez azonban nem történt meg, ugyanis az állami szervezetek képviselői által elkészített újabb dokumentum továbbra sem vetett számot a magyarországi korrupció természetével és súlyosságával.

„A javasolt jelentés például az elmúlt évek korrupciós botrányai közül egyetlen esetet sem nevezett meg, és még a korrupció magyarországi jelenlétére utaló megállapításokat is kerülni igyekezett” – írja az Átlátszó. A KEMCS civil tagjai ezt elfogadhatatlannak tartották, ezért az április 30-ai ülésen nem támogatták az állami jelentéstervezetet. És viszont, az állami oldal pedig a civil változatot nem szavazta meg, szerintük ugyanis a civil jelentéstervezet elfogadhatatlan, mivel politikai állásfoglalásokat tartalma.

Így viszont a KEMCS-nek nem lett a 2024. évre vonatkozó, törvényben előírt jelentése. Ugyanakkor a nem kormányzati szereplőket képviselő KEMCS tagok úgy döntöttek, hogy az általuk készített, február 28-án lezárt eredeti dokumentum egészét változatlan tartalommal, árnyékjelentésként nyilvánosságra hozzák – olvasható az Átlátszó cikkében.

Exit mobile version