Kecskemét második legmagasabb építménye a Nagytemplom után a 65 méteres Ipoly utcai víztorony. 1982-ben kezdték el építeni az akkor még lezárt Szentháromság temetőből kisajátított területen, éppen negyven éve működik. Két rekeszes tartálya összesen 3000 köbméter vizet tud tárolni. Hogyan működik, egyáltalán miért is van rá szükség? Milyen módszerrel építették? Volt-e már arra példa, hogy elfogyott belőle a víz? Nagy Sándor, a Bácsvíz Zrt. víztermelési üzemvezetője vitt fel minket a toronyba és válaszolt kérdéseinkre.
Sokan csak Levi’s toronyként ismerik, ugyanis a 2000-es évek elején felfestett farmer reklám máig olvasható a törzsén (erről itt írtunk bővebben). Noha bérleti díjat már rég nem fizetnek a feliratért, de lefestése jelentős költséggel járt volna, így fent maradt. A Bácsvíz is úgy van vele, a kecskemétiek számára a víztorony szerves részévé vált a felirat, ezért nem bajlódnak vele.
Érdekesség, hogy ugyan az építkezés 1983 végére befejeződött, de 1984. február 2-án villám csapott a torony tetőszerkezetébe, és a kárelhárítási munkák egészen 1985 májusáig folytak, a torony csak akkor, tehát éppen negyven éve kezdte meg működését.
Nagy Sándor riportunkban beszélt arról, a Kuruc körúti mellett miért vált szükségessé az 1980-as évek elején egy új víztorony megépítése Kecskeméten. Tőle azt is megtudtuk, hogy ezt a csíkos típust kifejezetten a sorozatgyártásra tervezték, hasonló van Csepelen, Pestszentlőrincen és Szolnokon is. Érdekesség, hogy a kelyhet (amelyben a víz tárolására szolgáló tartály van) a földön építették meg a törzs köré előregyártott elemekből, majd egy emelő segítségével húzták fel a magasba.
Nemcsak a víztárolásban van szerepe, hanem a nyomás biztosításában is – nélküle sokkal költségesebb módon juthatna csak fel a víz a tízemeletes házakba.
Innen nagyon kevesen láthatták eddig Kecskemétet, ezért fotókon is meg mutatjuk, milyen fentről a város.