Még egy napig van hatalomban az Orbán-kormány, de már zajlik a Tisza-többségű parlament leendő Magyar-kormány 16 miniszterének meghallgatása, akik a tervek szerint kedd délután már le is teszik az esküt a plenáris ülésen. Lapszemle.
A meghallgatások hétfő reggel 8 óra óta folynak, és ekkortól hat bizottság ülésezik (agrár- és élelmiszergazdasági bizottság – Bóna Szabolcs agrárminiszter-jelölt; digitalizációs és technológiai bizottság – Tanács Zoltán tudományos és technológiai miniszterjelölt; egészségügyi bizottság – Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszterjelölt; élő környezetért felelős bizottság – Gajdos László élő környezetért felelős miniszterjelölt; európai ügyek bizottsága – Orbán Anita külügyminiszter-jelölt; gazdasági és energetikai bizottság – Kapitány István gazdasági és energetikai miniszterjelölt.
Az élő környezet minisztériumnak a kormány lelkiismereteként kell működnie
Gajdos László a programjával kapcsolatban elmondta: komoly kihívásnak tartja az új tárca felépítését és a korábbi gyakorlattal szemben az eltérő minisztériumokból érkező szakemberek összehangolását – írja a telex.hu. Hangsúlyozta: az „élő környezet” minisztériumnak a kormány „lelkiismereteként” kell működnie, amely szoros együttműködést vár el a többi tárcától. A miniszterjelölt szerint a tárca neve tudatos üzenetet hordoz, amelyet David Attenborough „Élő bolygó” című sorozata inspirált.
Úgy fogalmazott: nem pusztán környezetvédelemről van szó, hanem az ország természeti erőforrásainak – a földnek, a víznek, az erdőknek és a tájnak – megőrzéséről, amelyek a gazdaság alapját adják. Az élő környezet politikáját egyfajta új hazafiságként és jövővédelemként írta le, amelyben kiemelt szerepet kapnak a fiatalok és a környezeti nevelés.
Gajdos László szerint az Orbán-kormány az elszalasztott lehetőségek 15 éve volt, leépült a minisztérium, ami fájdalmas és nehezen pótolható dolog. Felemlítette, hogy felelőtlenül felgyorsították a környezetvédelmi engedélyezést, ignorálták a civileket. Ő jobban adna a szavukra, még ha ez le is lassítja a folyamatokat. „Kicsit strapás dolog, ez tény, de nagyon hiszek a párbeszédben.” A miniszterjelölt elárulta, hogy Orbán Zoltánt, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülete szóvivőjét kérte fel a minisztériumi szóvivői feladat elvégzésére.


