A kecskeméti egyetemi átszervezés a református egyház szemszögéből nem csupán abban nyilvánult meg, hogy a pedagógusképző kar kivált a Neumann János Egyetemből és a Károli Gáspár Református Egyetembe tagozódott. Hanem abban is, hogy a Magyarországi Református Egyház a Kaszap utcai óvónőképző épületét is megkapja tulajdonba az államtól. Ez lesz a Károli egyetem egyik képzőhelye. Csupán képzőhely, hiszen a pedagógusképző kar vezetése Nagykőrösre került, amiért nem olyan régen tiltakozott is a kecskeméti ellenzék.
A kecskeméti reformátusoké volt az épület, az országos egyház kapja meg ingyen
Ez az épület egyébként korábban, az államosítás előtt a kecskeméti egyházközség tulajdonában volt – tudtuk meg Kuti Józseftől, a Kecskeméti Református Egyházközség elnöklelkészétől. Aki azt is leírta levelében, hogy a kecskeméti egyházközség egy 1997-es törvény értelmében járadék formájában kárpótlást kapott az épület után.
Most viszont az egyetemi átszervezésről szóló jogszabály egyértelműen leírja, hogy a Magyar Református Egyház kapja meg ingyen az épületet tulajdonba, több más kecskeméti ingatlannal együtt – erre már a Károli Gáspár Református Egyetem adatvédelmi tisztviselője hívta fel a figyelmünket. Kivettük ezt a részt a 2020. évi XXXVI. törvényből.
Kuti József még azt is leírta, hogy a Magyarországi Református Egyház és a Kecskeméti Református Egyházközség két önálló jogi személyiség. Vagyis nem az kapja meg az épületet, aki előtte kárpótlást kapott az épületért. Tehát nem a kecskeméti egyházközségé lesz az épület. Kuti József levele teljes egészében:
„Tisztelt Gunity Gábor!
Ismételten köszönöm érdeklődő levelét.
Feltett kérdéseire az alábbi válaszokat tudom adni:
A református egyház szervezeti felépítésében mind az országos egyház (Magyarországi Református Egyház), mind pedig az egyes anyaegyházközségek (pl.: Kecskeméti Református Egyházközség) önálló jogi személyek.
A Kaszap utcai ingatlannak az államosításig nem a Magyarországi Református Egyház, hanem a Kecskeméti Református Egyházközség volt a tulajdonosa. A rendszerváltás után – az 1997. évi CXXIV. törvény alapján – nem a Magyarországi Református Egyház, hanem a Kecskeméti Református Egyházközség kapott járadék formájában kárpótlást.
A felsőoktatás jelenlegi átszervezése során a volt tulajdonos, a Kecskeméti Református Egyházközség nem kapja vissza az államosításkor elvesztett tulajdonát.
Tisztelettel kérem, hogy felhasználás esetén szó és betű szerint idézze válaszomat.
Tisztelettel:
Kuti József
elnöklelkész”
Egyébként még azért szerepel például a Kaszap utcai ingatlan tulajdoni lapján, hogy az állam a tulajdonosa, mert „Az ingatlan-nyilvántartásban azért nem szerepel még a tulajdonjog bejegyzése, mert a tulajdonosváltozás bejegyzéséhez szükséges, más jogszabályok által előírt okiratok előkészítése még folyamatban van.” – írta a Kecsupnak a Károli egyetem.