A munkaerőhiány már olyan szintre emelkedett, hogy veszélyezteti egyes tárgyakból az érettségire való felkészítést is, miután van olyan iskola, ahol elismerték: nem tudnak jelenleg megfelelő szintű, az érettségire való felkészítés színvonalát elérő oktatást biztosítani bizonyos szabadon választható tárgyakból – írja a portfolio.hu.
Tegyük hozzá, hogy mindezért nem kell másik városba utazni, mert hasonló problémákkal találkozunk Kecskeméten is. A pedagógusok egyik intézményből a másikba való vándorlásán túl, ami egyébként nagyon megnehezíti a diákok helyzetét is, a tanárhiány erőn felüli munkát jelent az intézmények többségében. Az igazán jónak számító helyi gimnáziumokban is lasszóval fogni a kémia és a matematika tanárokat. Az igazgatók pedig eszköztelenek, a szép szón kívül, több pénzt nem tudnak adni. Már pedig, ha nem fog változni az oktatáspolitika Magyarországon, az a fiatal generációk egész életére lesz kihatással.
Érthetetlen, hogy miért mostohagyerek az oktatásügy az Orbán-kormánynak
Vannak olyan iskolák, ahol egyáltalán nincs kémiatanár, és külsősökkel igyekeznek megoldani a problémát. Az általános iskolákban már szinte mindennapos, hogy délután összevonják az osztályokat, mert nincsenek napközis nevelők, különösen súlyos a helyzet akkor, amikor egy-egy tanító lebetegszik vagy kiesik a munkából. A kormány ugyanakkor azzal érvel, hogy egy pedagógusra kevesebb gyerek jut, mint korábban, vagyis még csökkent is a szektorban a munkaerőhiány.
Az oktatás problémáiról friss helyzetképet adnak a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai. A hivatal szerint 6600 betöltetlen álláshely volt az oktatási szférában Magyarországon az idei második negyedévben. Az előző év azonos időszakához képest 38%-kal nőtt a betöltetlen álláshelyek száma, ami azt jelzi, hogy a már korábban is fennálló problémák gyorsuló tempóban súlyosbodnak a szektorban.
Mindez azt jelenti, hogy új negatív rekordra emelkedett a betöltetlen állások száma az oktatásban, miután egyre több idős tanár megy nyugdíjba, fiatalok pedig nem választják ezt a pályát. Az évek óta befagyasztott, folyamatosan erodálódó, immár sokszor a szegénység küszöbére csúszó bérek pedig arra késztetik a pályán lévő tanárokat, hogy új állás után nézzenek.
Hasonló írásunk:
Az elmúlt 5 évben fejenként 3-5 millió forint közötti összeget buktak a pedagógusok