Április 28-án csütörtökön 9 órától ülésezik ismét a kecskeméti közgyűlés. Érdemi változás nem történt az országos politikában, ahogy 4 éve, most is a 2/3 ismeretében vitázhatnak egymással a helyi képviselők a Kecskemétet érintő kérdésekről. Aki nyomon követi ezeket az üléseket, azt is látja, hogy az évek alatt lecsökkent a napirendre vett ügyek száma és azok is egyre formalizáltabbak. Ez rendszerszinten összefügg azzal a változással, hogy az autoriter Orbán-rezsimben fokozatosan elvonják az önkormányzati feladatokat és a forráselosztást mindjobban központosítják.
Hogy minőségében hogyan működik az önkormányzatiság Magyarországon és Kecskeméten, azt mindenki politikai oldaltól függően másként ítéli meg. Mindenesetre, ahogy az előző 2/3 alatt százmilliókat vont el a kormány a kecskeméti önkormányzattól, felvetődik újból a kérdés, hogy az újabb Orbán-kormány alatt, hol és milyen formában gyengítik tovább, illetve szervezik át a önkormányzati rendszert. Amire mindig oda kell figyelni, az pedig forráselosztás módja, hogy mi lesz a saját jogon beszedett adókkal és mire adnak és mire nem adnak majd központi forrásokat.
Jelentősen megnőtt a személyi sérüléses balesetek száma Kecskeméten
Az első pontban a képviselők a rendőrség 2021-es beszámolóját hallgatják meg. E szerint tavaly összesen 2085 ismertté vált bűncselekményt tartanak számon, ami darab számra levetítve kevesebb, mint az előző években. Elloptak 4 autót, feltörtek 60-at. A lakásbetörések száma 92 volt. Megemelkedett viszont a rongálások esetszáma, 17%-kal többször okoztak az elkövetők kárt.
A személyi sérüléses balesetek száma 2021-ben 27%-kal megnőtt 2020-hoz képest. Ezen belül a könnyű sérüléssel járó közlekedési balesetek száma 61%-kal, a súlyos sérüléssel járók 4%-kal emelkedtek. 2020-ban 3, 2021-ben 4 halálos baleset történt Kecskeméten.
A legfőbb okok: elsőbbségi jog meg nem adása, gyorshajtás, kanyarodási szabályok megsértése.
Az Akadémia krt. – Nyíri út – Csabay Géza körút körforgalma 240 millió forint hitelből valósul meg
A második pontban a város 2021. évi költségvetéséről és annak végrehajtásáról lesz szó. Az iparűzési adó (IPA) Kecskemét legnagyobb mennyiségű adóbevétele (és nem mellesleg ezen adónem körül zajlik az a politikai vita, hogy a kormány elvegye az önkormányzatoktól). Az IPA mértéke valamelyest emelkedett, 1,6%-ról 1,8%-ra, ami ahhoz is hozzájárult, hogy ismét a 2019-es szintre nőtt az ebből befolyó összeg, mintegy 12,8 milliárd forint.
Az előterjesztésben elolvashatjuk, hogy a még 2020-ban felvett 6,5 milliárd forint beruházási hitelkeretből mire költött a város. 34 darab projektet említenek, köztük például önrészként ebből finanszírozták 24 darab önkormányzati bérlakás felújítását, bölcsődék korszerűsítését. Az Akadémia krt. – Nyíri út – Csabay Géza körút körfogalmához 240 millió forint hitel lehívására volt szükség.
A Modern Városok Program keretében megvalósuló Városháza felújításának az összköltsége 8,2 milliárd forint, amiből a központi támogatás 6,6 milliárd, az önerő pedig 1,5 milliárd. A befejezés tervezett dátuma idén szeptember vége.
Újabb utcai kamerák
A kamerákat az alábbi területekre helyeznék ki:
- Nagytemplom és Főplébánia közötti terület
- Városháza és a Nagytemplom közötti terület
- Vadaskert parkoló
- Izsáki úti gyalogátkelő az egyetemnél
- Szolnoki úti gyalogos aluljáró
- Köztemető – Mécses utca közötti terület, parkoló
- Kápolna utca – Munkácsy utca kereszteződése
- Piarista Gimnázium és a templom közti terület