2012 áprilisának végén keletkezett tűz a Kiskunsági Nemzeti Park területén, a több mint ezeregyszáz hektáron lángoló ősborókást csaknem egy hétig oltották több város tűzoltói, a munkából az önkéntes egyesületek és civilek is kivették a részüket.
A megyében a legmelegebb és legszárazabb területeken, a rossz vízmegkötésű, laza homoktalajon telepített tűzveszélyes fenyő- és őshonos borókáserdőben az elmúlt évtizedekben rendszeresen keletkeztek nagy kiterjedésű, hosszan tartó erdőtüzek – olvasható a Katasztrófavédelem újságban, ami a nagy erdőtűz körülményeit eleveníti fel.

A tüzet csaknem egy hét alatt sikerült eloltani
Tíz éve, 2012. április 29-én, 11 óra után érkezett a tűzjelzés, hogy lángok csaptak az égbe a Kiskunsági Nemzeti Park fokozottan védett területén. A gomolygó füstöt messziről is látni lehetett, amihez elsőként a kiskunfélegyházi hivatásos tűzoltók érkeztek ki. A védekezésben naponta körülbelül száz hivatásos, önkormányzati és önkéntes tűzoltó, több mint húsz tűzoltókocsi, valamint a környékből érkezett önkéntesek és civilek vettek részt. A tomboló „tűzkakast”, ami lángba borított erdőt és ősborókást helikopterről is oltották. Volt olyan nap, amikor
a helikopter 79 alkalommal emelkedett a magasba, hogy fordulónként egy köbméter vizet locsoljon az égő növényzetre.
Az intenzív oltási munkálatokat végül a megérkezett áztató eső is segítette, azonban még ekkor is maradtak füstölgő részek az erdőben. A tüzet teljesen május 4-én, Szent Flórián, a tűzoltó védőszentjének napján sikerült eloltani csaknem egy hét alatt.
Bács-Kiskun megye erdőtűz szempontjából különösen veszélyeztetett
Megyénkben azonban nemcsak a legszárazabb területek vannak veszélyben. A klímaváltozás miatt érzékelhető, hogy az időjárási szélsőségekből – extrém meleg és szárazság – mostanra még több lett. 10 év után ezért még inkább kiemelten fontos a tűzesetek megelőzése, amivel védendő az erdei életközösségek fennmaradása és az erdők környezetében élő emberek lakóhelye egyaránt.
