Újabb, fideszes politikusokhoz köthető egyesületek gazdagodtak a kormány civil támogatási programjából. A Városi Civil Alap keretében másodszor osztanak támogatásokat, a legmagasabb, 10 millió feletti adományoknak ezúttal is mintegy felét a kormánypártokhoz kötődő csoportok kapták. Ráadásul több kormányközeli egyesület már másodszor szerepel a támogatottak listáján.
A Városi Civil Alap (VCA) az a program, amit a kormány a megszüntetett Norvég Civil Alap helyett hozott létre. Az utóbbival már nyolc éve robbant ki a magyar kormány vitája, mivel a norvég fél nem engedte, hogy a civil Ökotárs Alapítványtól elvéve egy állami tulajdonú cégnek adja át az állam a támogatások elosztásának jogát. A vita végére Magyarország teljesen elvesztette azt a 73+4 milliárd forintot, amelyet korábban a Norvég Alaptól kapott.
A Norvég Alap megszűnésére válaszul a kormány azt ígérte, a költségvetésből pótolja a civil szférának jutó 4 milliárd forintot. Ennek az eredménye lett a szintén 4 milliárdos Városi Civil Alap (VCA), amelyet az állami Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. (BGA) oszt szét. Bár az Ökotárson a kormány az állítólagos baloldali elfogultságot kérte számon, a BGA sem vádolható politikai semlegességgel: eddig a támogatások nagy részét a FIDESZ-KDNP-hez és kormányközeli üzleti körökhöz köthető szervezetek kapták.
A tavalyi első körben a legnagyobb elnyerhető összeget kapta például az a dabasi egyesület, amely lényegében azonos a városi FIDESZ-alapszervezettel, de felbukkantak a nyertesek között Mészáros Lőrinc alkalmazottai, Németh Szilárd birkózóakadémiája és számos helyi fideszes vezető egyesülete.
A „nagy siker” után idén februárban ismét kiírták a Városi Civil Alap pályázatait. A támogatásra ezúttal is öt kategóriában (ingatlanberuházás, gépjárműbeszerzés, egyéb eszközbeszerzés, rendezvényszervezés, kommunikációs tevékenység) lehetett pályázni, bár a támogatás felső határa ezúttal kisebb (15 millió forint helyett 11 millió) volt – ez azonban, mint látni fogjuk, nem tette sokkal kiegyenlítettebbé a források elosztását.
Kicsit csökkent a fideszes szervezetek túlsúlya
A pályázásra a BGA a kihirdetés után alig több mint két hetet hagyott, április végén pedig már ki is hirdették a nyerteseket. A legutóbbi körben a legnagyobb (15 milliós) támogatást elnyert civil szervezetek több mint fele közvetlenül kötődött a kormánypártokhoz, FIDESZ-KDNP-s politikusok vagy kormánypárti színekben indult jelöltek vezették őket.
A mostani támogatási program során csak kicsit nőtt a nem pártkötődésű nyertesek száma (ezek elsősorban sport- és szabadidős egyesületek).
A 11 milliós támogatáshoz jutó szervezetek közel fele (83-ból 38 nyertes) fideszes politikusokhoz tartozik, és további 12 szervezet közvetve kötődik a kormánypártokhoz, például kampányrendezvényeket szerveztek helyi politikusok számára.
10 millió forint feletti támogatást összesen 143 szervezet kapott, ezek közül 68 kötődik közvetve vagy közvetlenül a kormánypártokhoz.
Ismét nyert Németh Szilárd alapítványa
A nyertesek listáján felbukkannak ismerős nevek, akik már a tavalyi pályázat idején is örülhettek. Ilyen például a Kozma István Magyar Birkózó Akadémia Alapítvány, amelyet Németh Szilárd államtitkár alapított 2017-ben.
Újra támogatást kapott a Della Lavanda Kreatív Fiatalokért Alapítvány is, amelynek kurátora, Sedlák-Bihall Orsolya, a Nord Tender Kft. pályázatíró cég ügyvezetője. A cég Tállai András választókerületében visszaélésgyanús pályázatok miatt vált ismertté. Másodjára kap támogatást a szintén Tállaihoz köthető Dél-borsod Ifjúságáért Sport, Kulturális és Szabadidő Alapítvány. Az egyesület elnöke, Hagyacki József annak a Mezőkövesdi Zsóry FC-nek az ügyvezetője, ahol Tállai András az elnök.
Az idei listán több szervezetet is találunk, amelyek közvetlenül parlamenti képviselőkhöz köthetők. 11 millió forintot nyert például a Nő A Siker Alapítvány, amelynek vezetője Csöbör Katalin fideszes parlamenti képviselő. Az alapítvány célja elvileg a nők esélyegyenlőségének elősegítése képzésekkel és más rendezvényekkel, de a szervezet Csöbör Katalin politikai pályáját is egyengette, 2018-ban több politikai kiszólással teletűzdelt iskolai rendezvénnyel került be a hírekbe.


