Alig több, mint feleannyi a „középső magyar” jövedelme, mint a középső európaié – írja a HVG.
Az Eurostat a rendelkezésre álló jövedelem statisztikák szerint rangsorolja az országokat. Ez alapján a magyar adat az egyik legrosszabb, csak a román és a bolgár mutató gyengébb a mienknél – a 2020-as számok szerint, ami nem volt a legjobb éve a gazdaságnak.
Egy kis segítség a számok értelmezéséhez:
- A jelentésben a mediánértéket vették figyelembe, vagyis azt, hogy mennyi a középső érték, amelynél a háztartások felének több pénze van, felének kevesebb,
- a rendelkezésre álló jövedelemmel számoltak, igy nem csak a fizetéssel, hanem az összeggel, amelyet ténylegesen elkölthetnek az emberek,
- vásárlóerő-egységben számolva adták meg az értéket és nem euróban, ami kiegyenlíti az egyes országok árszintje közötti különbséget.
A fentiek alapján Luxemburg a leggazdagabb, Németország a második. Egy kicsit meglepő lehet, hogy az osztrákok megelőznek sok amúgy gazdag nyugat-európai országot: a lista harmadik helyezettje Ausztria, az ottani mediánérték a magyar szint 240 százaléka.
Magyarország harmadik a listán hátulról, csak Románia és Bulgária áll rosszabbul nálunk, ugyanúgy, ahogy 2018-ban és 2019-ben is. A fiktív „középső magyar” annak a pénznek az 54 százalékát költheti el havonta, mint amennyit a középső EU-polgár. Az egykori keleti blokk legfejlettebbje Szlovénia, ahol már az EU-medián 95,5 százalékát elérték.
via hvg.hu