2025-re megemelték az építményadót Kecskeméten az 50 négyzetméternél nagyobb üzleteknél, irodáknál: a nagykörúton belül négyzetméterenként 300 forinttal, azon kívül 200 forinttal kell többet fizetni az 50 négyzetméter feletti részért. A magánszemélyek postai úton, a vállalkozók elektronikusan kapják meg a határozatokat – áll a Polgármesteri Hivatal tájékoztatójában.
„A fizetendő adót az adóhatóság hivatalból állapította meg. Az érintett magánszemélyek részére a befizetéshez felhasználható készpénz-átutalási megbízásokkal együtt postai úton, a vállalkozó adóalanyok részére elektronikus úton küldte meg a határozatokat. Kérjük, hogy fokozott figyelemmel kísérjék az önkormányzati adóhatóságtól érkezett küldeményeket és vegyék át/töltsék le azokat” – olvasható dr. Temesvári Péter jegyző tájékoztatásában, amely a napokban jelent meg az önkormányzat hivatalos oldalán.
Az építményadó is benne volt a 2024 novemberében megszavazott díjemelés-csomagban, amelynek keretében – mint megírtuk – az önkormányzati bérlakások bérleti díját, a bölcsődei, óvodai és iskolai étkezések díját és a nyugdíjas otthonok térítési díját is különböző mértékben fentebb vitték.
Az építményadónál az előterjesztésben még minden céges építményre vonatkozott volna az adóemelés. Szemereyné Pataki Klaudia polgármester a közgyűlésen azt mondta: a vállalkozók érdekképviseletével egyeztetve módosított, és az 50 négyzetméter alatti irodákat, üzleteket, műhelyeket, raktárakat kihagyta a javaslatból.
A nagykörúton belül korábban négyzetméterenként 1000 forint, azon kívül 900 forint az építményadó évente. 50 négyzetméter alatt maradtak ezek a tételek, az afölötti részre vonatkozik az emelés, ebben a „tartományban” az adó módosított mértéke 1300 illetve 1100 forint lett négyzetméterenként. A tavalyi közgyűlési előterjesztésben külön kiemelték, hogy ez így is jelentősen elmarad a Pénzügyminisztérium által jövőre meghatározott maximális adómértéktől, ami éves szinten 2950 forint/négyzetméter.
Kecskeméten a társas vállalkozások adják az építményadóból származó bevétel 89,5 százalékát. A magánszemélyek jellemzően a gépjárműtároló után fizetnek, csak kis hányaduknak van adóköteles építményük, például üzletük, irodájuk, műhelyük, gazdasági épületük. A magánszemély tulajdonában lévő lakás és kiegészítő helyiségei – az üzleti célt szolgáló építmények kivételével – adómentesek.
A garázsokra vonatkozó építményadó övezeti besorolástól függetlenül 300 forint négyzetméterenként, ez nem változott.
A polgármester a testületi ülésen azt mondta, „mértéktartó” az emelés, amellyel a város költségvetési bevétele 500 millió forinttal növekedhet. Szemereyné Pataki Klaudia úgy fogalmazott, Kecskemét a megyei jogú városok között a „sor végén kullog” az építményadó mértéke terén, miközben meglátása szerint nagymértékben fejlődött az infrastruktúra, a város jelentősen támogatja a tömegközlekedést, munkába járást, munkahelyteremtést.
A jegyző tájékoztatójából kiderül, az önkormányzat a fizetendő adóról szóló határozatokat a csekkekkel együtt postára adta magánszemélyek esetén, a jogi személyeknek és egyéni vállalkozóknak pedig elektronikus úton megküldte a tárhelyekre.
„Ez most nagyon nem hiányzott” – már érkeznek a Kik-For számlái a megemelt lakbérről