Pintér Sándor belügyminiszter, aki az egészségügyért is felel, kezdeményezi mintegy fél tucat törvény módosítását. Már túl vannak a tárcaközi egyeztetéseken a végleges tervek, ezeket szerdán juttatta el a szakmai szervezetekhez Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár.
A Takács-csomag pontjai közt szerepel az, hogy a centrumkórházak mint munkáltatók szabadon vezényelhetnék az orvosokat, szakdolgozókat, valamint az, hogy gyógyítói teljesítménytől függően akár 40 százalékkal javulhat, de legfeljebb 20 százalékkal csökkenhet is az orvosok, ápolók bére. A tervezet koncentrálná az ellátásokat, így a betegeknek többet kell majd utazniuk.
Azokat a szakmákat, amikhez sok szakemberre van szükség, a megyei centrum kórházakba költöztetnék és újraszabályozzák a városi és vármegyei kórházak szakmai tartalmát.
Az önkormányzatok lemondhatnának arról, hogy maguk gondoskodjanak az alapellátásról a településükön, ekkor az OKFŐ alá tartozó praxiskezelő köt szerződést az orvossal, s annak személyét csak véleményezheti az önkormányzat. Az Országos Mentőszolgálatra (OMSZ) bízná az orvosi ügyelet megszervezését a javaslat Budapest kivételével. A munkaidőn kívüli hívások a mentőszolgálat központi diszpécseréhez futnak majd be.
Az önkormányzati érdekszövetségek támogatják azt a javaslatot, hogy az önkormányzati szakrendelők államosítva legyenek, azzal a pontosítással, hogy a szakrendelők épületeinek az állam ne tulajdonosa csupán használója legyen a továbbiakban.
A koncepció szerint a jövőben egy megyében egy irányító egészségügyi intézmény működne. A városi kórházakban főként egynapos műtétek, belgyógyászati, valamint szülészeti és sürgősségi ellátások maradnának egyéb társszakmák mellett. A munkáltatói jogokat a centrumkórházak gyakorolnák és azok osztanák újra adott területen elérhető kapacitásokat is. Azzal, hogy a munkáltatói jogok a megyei kórházakhoz kerülnek, a dolgozók munkaszerződése változó telephelyre szólna, így odavezényelhetnék őket, ahol éppen szükség van rájuk.
- A tartós ápolásra szorulók ellátását és az ahhoz tartozó infrastruktúrát átadnák a szociális szférának.
- A kormányzati javaslat része maradt az egészségügyi szakdolgozók béremelése is. Az alap- és középfokú végzettségűeknek átlagosan 32 százalékos, míg diplomásoknak átlagosan 55 százalékos emelést javasolnak.
Mind az orvosokat, mind a szakdolgozókat érzékenyen érintheti, hogy az előterjesztés jövő nyártól lehetővé tenné, hogy az egészségügyi szolgáltatók teljesítmény alapján legfeljebb 40 százalékkal emelhetnék, illetve 20 százalékkal csökkenthetnék is a béreket.
via Népszava