Kerti István alezredes, a Kecskeméti Rendőrkapitányság jelenlegi vezetője kérte nyugdíj előtti rendelkezési állományba helyezését. Június 1-jétől Kiskunfélegyháza eddig rendőrkapitánya, Timafalvi László ezredes váltja. A leköszönő kapitány 2022-es beszámolójából kiderül: 2015-höz képest ötödére csökkent Kecskeméten a lakásbetörések száma, és sokkal kevesebb az autólopás is. Tavaly viszont az ittas járművezetők által okozott személyi sérüléses balesetek száma 17-ről 47-re emelkedett, a közterületi jelenlét pedig csökkent, a közterületre vezényeltek vonatkozásában 10 százalékkal, a közterületen eltöltött órák száma 3,7 százalékkal.
Kerti István korábban a megyei rendőr-főkapitányság bűnügyi igazgatóságának felderítő osztályának élén állt, majd tíz éve, 2013-ban bízták meg a Kecskeméti Rendőrkapitányság vezetésével. A Kecsup-nak tavaly adott hosszabb (közös) interjút, ebben hangsúlyozta: jó elgondolásnak tartaná, ha a közlekedés oktatása, a megfelelő közlekedésre nevelés a Nemzeti alaptanterv része lehetne. Kérdeztük akkor az autós-motoros „bandázásokról”, éjszakai „versenyekről is”, ezzel kapcsolatban azt mondta:
„Lehet tenni ellene, és természetesen a mi figyelmünket sem kerülik el ezek a fiatalok, de azt látni kell, hogy ez egy általános jelenség, számtalan városban küzdenek vele, és teljesen megszüntetni mások sem tudják. (…) A lakossági panaszokban felmerülő helyszínekre odafigyelünk, kijárunk, ellenőrizzük őket. Ha kétségesnek látjuk egy-egy átépítés szabályosságát, hatósági ellenőrzésre küldjük a járműveket.”
Kiskunfélegyházáról jön az új kapitány
Az alezredes nemrég kérte nyugdíj előtti rendelkezési állományba helyezését, ez annyit jelent, hogy öt évig bármikor visszahívható. A Kecskeméti Rendőrkapitányság vezetője így június 1-jétől Kiskunfélegyháza rendőrkapitánya, Timafalvi László ezredes lesz, legalábbis az országos rendőr-főkapitány őt tervezi kinevezni a vármegyei rendőrfőkapitány, dr. Gulyás Zsolt dandártábornok javaslatára.
Mindez kiderül a kecskeméti képviselő-testület május 25-ei, csütörtöki ülésére készült előterjesztésből (amelyben sajnálatos módon három helyen is rosszul, Timafalfinak írják az új kapitány nevét). A közgyűlésnek véleményezési joga van a kinevezéssel kapcsolatban, a határozat-tervezet szerint támogatják az ezredes kinevezését. Timafalvi László tizenhat éven keresztül vezette a Kiskunfélegyházi Rendőrkapitányságot.
Sokkal kevesebb a betörés, de emelkedett a balesetek száma
Ugyancsak napirenden szerepel az elköszönő kapitány beszámolója a tavalyi évről, a város közbiztonsági helyzetéről és a megtett intézkedésekről. Pár érdekesebb megállapítás, adat Kerti István alezredes helyzetértékeléséből:
- A tavalyi évre stratégiai cél volt a rendőrség külső és belső megítélésének javítása.
- A lakosság biztonságérzete kedvezően alakult a társszervekkel, önkormányzatokkal, civilekkel és állampolgárokkal való együttműködésnek köszönhetően.
- A Kecskeméten ismertté vált bűncselekmények száma tavaly 2272 volt, amely az egy évvel korábbihoz képest 9 százalékos növekedés, de 2012-höz képest negyedannyi a bűncselekmények száma.
- A legtöbb ismét a lopás volt, 1013-at regisztráltak, ez az összes bűncselekmény közel 45 százaléka, a 2012-esnek kevesebb mint a harmada.
- Zárt gépjármű feltörés 56 volt, lakásbetörés 87, rablás 8, kifosztás 20, rongálás 82.
- A testi sértések (73), ezen belül a súlyos testi sértése (38) viszonylag magas száma „a társadalomban érzékelhető frusztrációból fakadó agresszió megnyilvánulásai”.
- Az autólopások teljesen visszaszorultak, 2013-ban még 75 volt, tavaly 10 (igaz, 2021-ben már csak 4, ahhoz képest kis emelkedés tapasztalható).
- A 2015-ös negatív csúcshoz (471) képest több mint ötödére csökkent a lakásbetörések száma.
- A bűnügyi helyzet az elmúlt évtizedet tekintve javuló tendenciát mutatott. 2012-ben 26,9 százalék volt a nyomozáseredményességi mutató, tavaly 63,9 százalék.
- A személyi sérüléses balesetek száma 14 százalékkal nőtt 2021-hez képest.
- Az ittas járművezetők által okozott személyi sérüléses balesetek száma majdnem megháromszorozódott, 17-ről 47-re nőtt.
- A közterületi jelenlét tavaly csökkent, a közterületre vezényeltek vonatkozásában 10 százalékkal, a közterületen eltöltött órák száma 3,7 százalékkal. Ez több okra visszavezethető. A kecskeméti „hadrafogható járőrszolgálat létszám tavaly októberre 26 főre csökkent, mellyel a közterületi jelenlétet nem lehetett megnyugtatóan biztosítani”. Ezért a körzeti megbízotti állományból napszakonként 2-2 főt vezényeltek megerősítő járőrszolgálat ellátására, valamint a lajosmizsei és a tiszakécskei rendőrörs heti négy alkalommal adott járőrszolgálatot Kecskemét bűnügyileg fertőzött területein. Az akció alosztály állományát pedig heti két esetben vezényelték közterületi járőrszolgálatra a város területén.
- „A kecskeméti járőrszolgálat leterheltségét jól tükrözi, hogy a korábbi évekhez hasonlóan az utasításra történő rendőri intézkedések száma szolgálatonként átlagosan 15-30 küldést eredményezett. (…) A nehezítő körülmények ellenére a parancsnoki körültekintéssel és szolgálatszervezéssel a rendőrkapitányság, valamint a rendőrörsök székhelyi településeinek 24 órás közterületi jelenléte alapvetően biztosított volt.”