Kecskemét kárpátaljai testvérvárosának polgármestere is arra kéri a magyar miniszterelnököt, hogy biztosítsa Ukrajna EU-tagságáról szóló tárgyalások elkezdéséről szóló döntést. Mindeközben munkalátogatásra érkeztek Beregszászba az Európai Unió diplomáciai képviseleteinek vezetői.
Az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) tette közzé azt a nyílt levelet, amiben Kecskemét testvérvárosának, Beregszásznak a vezetője, Babják Zoltán más kárpátaljai magyar vezetőkkel együtt kérik Orbán Viktor miniszterelnököt és Charles Michelt, az Európai Tanács elnökét, hogy támogassák Ukrajna európai uniós csatlakozásáról szóló tárgyalások megkezdéséről szóló döntést.
„Ukrajna az elmúlt évben jelentős előrelépést tett a nemzeti kisebbségek jogainak biztosítására vonatkozó európai bizottsági ajánlások végrehajtása terén. Az ukrán parlament által elfogadott új törvényjavaslat jelentősen tükrözi a nemzeti kisebbségek érdekeit, és teljes támogatásunkat élvezi” – számolt be a 444.hu a kárpátaljai magyar vezetők leveléről.
Orbán Viktor a parlamentben ellenben arról beszélt, hogy nem történt elmozdulás a nemzeti kisebbségek jogainak megoldásában. „Nem akarunk többet, mint hogy adják vissza azokat a jogokat, amiket 2015-ben elvettek. Nem új törvényeket és bonyolult eljárásokat kérünk, hanem hogy állítsák vissza a 2015-ig érvényben lévő törvényeket.” – mondta a miniszterelnök.
A kárpátaljai magyar politikusok, akik a következők: Babják Zoltán, Beregszász polgármestere; Petei Judit, Kárpátalja kormányzójának egyik helyettese; Rezes Károly, Kárpátaljai Megyei Tanács magyar frakciójának képviselője; Rezes József, a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának (KHÖT) ügyvezető igazgatója és Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség elnöke, azt írják:
„Határozottan felszólítjuk az uniós tagállamok vezetőit, hogy továbbra is támogassák Ukrajnát az európai integráció útján. A demokrácia és a nemzeti kisebbségek jogainak biztosítására tett lépés a koppenhágai tagsági kritériumok szerves részét képezi, és úgy gondoljuk, Ukrajna megérdemli az ebbe az irányba tett erőfeszítéseit.”
Beregszászba látogattak az EU megfigyelői
Az Európai Bizottság idén novemberben fogadta el a 2023. évi bővítési csomagot, amiben arra tesz javaslatot, hogy „Ukrajna és Moldova által elért eredmények és a folyamatban lévő reformok fényében a Tanács kezdje meg a csatlakozási tárgyalásokat mindkét országgal.”
Mindeközben az EU megfigyelői Beregszászon tettek látogatást, amiről Babják Zoltán polgármester számolt be közösségi oldalán. „Jelentős történelmi eseményre került sor ma városunkban. Munkalátogatásra érkeztek Beregszászba az Európai Unió tagállamainak diplomáciai képviseleteinek vezetői azzal a céllal, hogy minden téren megismerkedjenek a magyar közösség életével.
Ezenkívül megvitattuk az Ukrajnában élő nemzeti kisebbségekről szóló új törvény kérdését, illetve annak feltételeinek térségünkben való végrehajtását. Nyilvánvaló számunkra, hogy e a törvény hatékonysága a vonatkozó ukrajnai törvényekkel való összehangolástól függ (pl. Ukrajna helyi önkormányzatáról, a felsőoktatásról, az oktatásról, az ukrán nyelv államnyelvként való működésről, stb.).” – írta a polgármester, aki hozzátette azt is, hogy „Üdvözöljük Ukrajna komoly szándékait az Európai Unióhoz való csatlakozásra, és várakozással tekintünk az Ukrajna EU-tagságáról szóló tárgyalások megkezdése elé.”
Testvérvárosi szolidaritás
Az Ukrajna elleni orosz agresszió kezdete óta Kecskemétről többször is érkezett már segítség Beregszászra. A két település 2001 óta testvérvárosok, és az orosz-ukrán háború előtt is aktív kapcsolat állt fenn a két város között. Idén februárban a kecskeméti gyűjtés a Beregszász–Kecskemét Baráti Társaság Egyesület (BEKECS) és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat közreműködésével valósult meg.
Kapcsolódó korábbi írásunk:
Kecskemét kárpátaljai testvérvárosának polgármestere a harcoló magyarokhoz látogatott