Site icon KecsUP – a kecskeméti régió kezdőoldala

Körforgásban – szédítsük el együtt Kecskemétet! Szavazz te is!

Körforgalom a Károly Róbert körúton / Fotó: Kecsup.hu

Izgalmas téma, a körforgalmak építésének nehézkes folyamata vetődött fel nemrég a legnépszerűbb közösségi oldal egyik kecskeméti, közlekedéssel és fejlesztési kérdésekkel foglalkozó csoportjában. Nem kerítünk-e túl nagy feneket ezeknek a beavatkozásoknak, nincs-e túlbonyolítva ez adminisztrációval, aprólékos tervezéssel, hosszadalmas kivitelezéssel? Nem lehetne-e a körforgalmak építését gördülékenyebben, rugalmasabban kezelni?

Hiszen azt látjuk, akár éveken keresztül is elrágódunk egy-egy csomópont átalakításán, annak tervezési fázisától kezdve a különféle engedélyeztetési folyamatokon át egészen a megépítéséig. Miközben a földi halandó azt feltételezné, mi sem egyszerűbb egy kör megrajzolásánál, ugye még a lámpaprogramozás számaival sem kell matekozni, azokat többismeretlenes egyenletrendszerben elhelyezni, illetve a forgalmi rendet sem szükséges agyonszabályozni, minden magától értetődően történik.

Természetesen ennél összetettebb kihívás a körforgalmak kialakítása, ugyanakkor vannak olyan műszaki megoldások, amelyek adott helyszíneken tényleg szinte varázsütésszerű gyorsasággal lennének képesek a közlekedést segíteni. Meglepően ritkán élünk vele, pedig sokszor kézenfekvő lenne az alkalmazásuk.

Szabályozás és a helyszíni adottságok nehezítő körülményei

Hazánkban az utak, így a körforgalmak építésével kapcsolatos szabályozási környezet alapját a hatályos Útügyi Műszaki Előírások (UME) teremtik meg. Van ugyan egy jogértelmezési vita annak kapcsán, hogy az UME kötelező érvényű-e vagy követelményszintként egyfajta önkéntes vállalásként tartsuk-e számon, de általánosságban az alkalmazását kívánatosnak és célszerűnek tekintik, és a beruházások esetében betartják, figyelembe veszik.

Kör közepén állok / Fotó: kecsup.hu

Az UME tehát egy olyan széleskörűen elfogadott szabványgyűjtemény, amely egészen aprólékosan szabályozza a különféle létesítmények kialakításához figyelembe veendő paramétereket, és határozza meg a környezeti adottságokra tekintettel a létesítmény megépíthetőségét. Így a körforgalmi csomópontok esetében iránymutatást ad többek között a belső sugár méretére, a körpálya burkolatszélességére, vagy a belépés tervezett sebességére vonatkozóan is.

Ha a szabványgyűjtemény elvi feltételei ezt lehetővé is teszik, még számos nehézségbe akadhat a beruházó és tervezője a kiszemelt helyszínen. Leggyakoribb a közműkiváltások problémaköre, ami leginkább az előrehaladott beépítettséggel bíró városrészekben, különösképp a belvárosokban okozhat fejtörést. Egy-egy optikai kábel, vagy gázvezeték kényszerítheti kompromisszumokra a szakembereket, vagy jár idő- és munkaigényes, a beruházást meg is drágító áthelyezési teendőkkel.

Mini körforgalom, a lehetőség?

Nem kell messzire utaznunk, csupán Ceglédig, ahol a városközpontban találkozhatunk egy szemünknek különleges körforgalommal. A valójában csak szokatlansága miatt furcsának ható körforgalmi kialakítás praktikussága ellenére idehaza kevéssé terjedt el, de az utóbbi években felismerték a hasznosságát a Balaton fővárosában, Siófokon, a királyok városában, Székesfehérváron, de például Nagykovácsiban is.

Forrás: Google Maps – Street View / Cegléd, 2023

A legtöbb mini körforgalmat a város, illetve a fenntartó-üzemeltető először ideiglenes körforgalomként, ideiglenes forgalmi renddel hozza létre, afféle tesztüzemként, és ha beválik, akkor állandósítja.

Talán enyhébbek, de inkább mások a mini körforgalom kialakításának feltételei, mint a hagyományos körforgalmak esetében, elsősorban a beépítettség és a helyszűke környezeti adottságaira tekintettel. Sugármérettől függően a középsziget lehet részben vagy teljesen átjárható, illetve a belépő és kilépő sávokat elválasztó forgalomterelő sziget is lehet átjárható, de akár el is hagyható.

Forrás: Google Maps – Street View / Székesfehérvár, 2022

Előnyei ellenére azért szót kell ejtenünk arról is, hogy a közlekedés szereplőitől mindenképpen felelősségteljes magatartást, a szabályok betartását fokozottan megkövetelő csomóponti rendezésről beszélünk, hiszen a középsziget átjárhatósága akár csábító is lehet a kanyarívek kiegyenesítésére, egyúttal a többi közlekedő fél veszélyeztetésére.

Körforgót a körforgóba is – játssz velünk!

Játékra invitáljuk olvasóinkat – ötleteljünk együtt, hol is lenne érdemes Kecskeméten egy-egy kereszteződést „körforgalmasítani”!

Akár mini körforgalom kialakításával, akár hagyományos formátumban, és hogy könnyebb legyen a dolgunk a valódi tervezőfelületek előtt izzadó szakembereknél, a mi fantáziánkat ne kösse se UME, se föld alatt húzódó telekommunikációs közmű! Megadunk néhány kiinduló lehetőséget, ezekre is lehet szavazni, de új felvetéseket is szívesen fogadunk!

Poll not found
Exit mobile version