Site icon KecsUP – a kecskeméti régió kezdőoldala

Mit kell tenni, hogy ne váljon sivataggá a Homokhátság?

Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder.hu

Bár az elmúlt napok esői miatt most biztosan kevesen gondolnak a nyári aszályokra és a Homokhátságot fenyegető elsivatagosodásra, a drámai forgatókönyv ettől persze még ugyanúgy létezik, és lassan, fokozatosan valóra fog válni – hacsak nem teszünk valamit sürgősen.

Vajon szűkebb hazánk megmentéséhez elegendő-e nagyteljesítményű szivattyúkkal kiemelni vizet a Dunából és a Tiszából, és aztán nyomócsövekben, csatornákban elvezetni a mélyebben fekvő területekre? Vagy teljes szemléletváltásra van szükség, úgy használni a tájat, ahogy az adottságainak leginkább megfelel, mégha ez szántóföldek egy részének víz alá kerülésével is jár? Esetleg a keskeny és mély vízelvezető árkokat érdemes lenne átalakítani széles és lapos medrekké, az egyenes szakaszokat pedig kanyargóssá tenni?

Sok a kérdőjel, az idő pedig vészesen fogy. Szerencsére körvonalazódnak megoldások és talán összefogás is, de egyelőre azt sem tudni, jut-e erre az óriási feladatra elég pénz. A kecskeméti Zöld Küldetés Egyesület minapi rendezvényén neves előadók beszéltek ezekről a témákról.

Kevés csapadék, folyamatosan süllyedő talajvízszint

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) hivatalosan 2020-ban sorolta a Homokhátságot a félsivatagos övezetbe, azonban már ennél sokkal régebb óta ismertek a problémák. Ezeket röviden így összegezhetnénk:

A térkép színeiből is látszik a Duna-Tisza közén kiemelkedő Homokhátság

Helyzet van tehát, igaz, már régóta, és bár az elmúlt évtizedekben született jópár elgondolás és terv a megoldásra, vagy legalább a problémák enyhítésére, ezek vagy papíron maradtak, vagy nem bizonyultak elég hatékonynak. A Zöld Küldetés Egyesület tagjai kicsiben, az Erdőparkban és a város több pontján az utóbbi években elegendő tapasztalatot szereztek arról, hogy hova vezet a vízhiány: az elültetett facsemetéknek jó része elszárad, és a már kifejlett méretes fák is pusztulnak (nem beszélve az útépítések miatti kivágásokról). Nem egyszer kongatták emiatt a vészharangot, igyekeztek megmozgatni a lakosságot – több-kevesebb sikerrel. Országos szinten is élenjárnak a természetalapú megoldások terén, ennek a szemléletnek köszönhető, hogy a városban már több helyen esőkert létesült (ezekről mi is írtunk).

A Zöld Küldetés Egyesület 2022 aszályos nyarán ilyen üzenetekkel igyekezett felhívni a lakosság figyelmét a fák öntözésének fontosságára / Fotó: Hraskó István

„Sajnos értékes éveket veszítettünk eddig is, az utóbbi két nyár pedig megmutatta, nincs hova tovább várni a cselekvésben. A rendezvénnyel támogatni szeretnénk a települési szereplők közötti együttműködés megteremtését, közös nevezők megtalálását, valamint ösztönözni kívánjuk a mielőbbi lépések megtételét”

– ezzel indokolta az egyesület, miért tartotta fontosnak a témában egy fórum megszervezését, amelyre előadónak elismert szakembereket kértek fel.

A Zöld Küldetés Egyesület szakmai rendezvényét a Hunyadivárosi Közösségi Házban tartották / Fotó: Hraskó István

November 25-én a Hunyadivárosi Közösségi Házban körülbelül negyven fő hallgatta az érdekes, elgondolkodtató és sok esetben vitaindító megszólalásokat, a téma fontossága ellenére a fórumon egyedül csak a Kecsup újságírója képviselte a helyi sajtót. „Ezen a bolygón egyedül mi, emberek vagyunk képesek arra, hogy világokat teremtsünk és aztán elpusztítsuk ezeket a világokat” – a neves angol természettudós és dokumentumfilmes, David Attenborough Egy élet a bolygónkon című könyvéből származó idézettel adta meg az alaphangot Farkas Barta Kata, az egyesület elnöke a közel három órás eszmecserének.

„Tényleg a huszonnegyedik órában vagyunk!”

Szépe Ferenc nyugdíjas agrármérnök 2011-től 2018-ig, nyolc éven, két cikluson keresztül vezette az agrárminisztérium mezőgazdasági főosztályát. Kiválóan ismeri tehát az államigazgatás világát, miként születnek legfelsőbb szinteken a döntések és miként alakul azok végrehajtása, jó rálátása van az agrárium területére – miközben helyi gazdálkodóként is rengeteg tapasztalatot szerzett az elmúlt évtizedekben.

Ötven hektáros, Jászszentlászló melletti gazdaságának nagyobb része legelő, őshonos, rideg tartáshoz szokott magyar szarvasmarhákat tenyészt és lovakat is tart. Mint a Kecsupnak elmondta, teljesen önellátó, piacra is tud termelni, gazdasága pénzügyileg és ökológiailag is fenntartható, de az elmúlt szárazabb évek, különösen a tavalyi nyári aszály neki is hatalmas gondokat és károkat okozott. A csatornákat hiába alakították át más környékbeli gazdákkal összefogva vízmegtartásra, egy csepp víz nem volt bennük, a legelők pedig csontszárazzá váltak. Erről szól a megyei önkormányzat által róla készített riport is.

„Lassan tizenöt éve gyűjtöm a csapadék adatokat. Egy normál évben 600-650 milliméternek kellene leesnie, most november végén 470-nél jártunk, de ebből körülbelül 70 novemberben érkezett, javítva kicsit a helyzeten. De ha figyelembe vesszük, hogy az elmúlt 13 évben volt olyan december, amikor egyáltalán nem volt csapadék, és két esztendőben is csak minimális, 2-4 milliméter hullott, akkor ennek az évnek a zárására sem jók a kilátásaink. Tavaly összességében három havi csapadék hiányzott” – mondta el Szépe Ferenc.

„Tényleg a huszonnegyedik órában vagyunk! Ahol nincs víz, nincs élet!” – jelentette ki portálunknak a nyugdíjas agrármérnök. Hangsúlyozta, az aszály már sokkal több kárt okoz, mint a belvizek – 2022-re vonatkozóan országos szinten ezer milliárd forintra becsülhető a veszteség, nagy része a Homokhátságot érinti.

Fotó: szabadeuropa.hu

Az, hogy nálunk ennyire nincs víz, az nem a klímaváltozás, hanem az emberi tevékenység miatt van. Jó hetven év ‘kemény’ munkájával sikerült kiszárítani a Duna-Tisza közét. Most ezt az óriási hibát az embernek is kell helyrehoznia, és ebben mindenkinek megvan a felelőssége. Az egyéneknek is, hogy minél környezettudatosabban, pazarlás nélkül éljenek. A magasabb szint a közösség: mi gazdák Jászszentlászlón kisebb csoportokban elkezdtük megvalósítani a vízvisszatartás technikáit. De ezzel most már nem sokra megyünk, mert már gyakorlatilag nincs víz, amit megtartsunk.

Vízpótlásra van szükség, de ez egyértelműen állami feladat. Csak az állam rendelkezik a beruházások végrehajtásához szükséges erőforrásokkal, apparátussal. Emögé kell tenni olyan társadalmi és politikai erőt, hogy a megvalósítás szakaszába eljussanak, ne álljunk meg a tervezés után. Nemrég befejeződött egy közel 1700 milliárd forintos beruházás tervezése, most a költségvetést kellene hozzárendelni, hogy továbblendüljünk”

– összegzett az egykori minisztériumi főosztályvezető.

De milyen projektről is van szó?

A Szépe Ferenc által említett gigaprojektről Gacsályi József, a Viziterv Environ Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója beszélt (egy szó példaértékű hozzáállásáról: oda-vissza közel 800 kilométert autózott azért, hogy részt vehessen a Zöld Küldetés által szervezett fórumon). Mint elmondta, a Viziterv Environ a magyar állam tulajdonában álló tervezőiroda, tulajdonosi joggyakorlója az Országos Vízügyi Főigazgatóság.

Gacsályi József / Fotó: Hraskó István

Közel hatvan munkatársával, KEHOP-os forrásból készítették elő a terveket, ezeket két ütemben javasolják megvalósítani. A becsült összege közel 1700 milliárd forint lenne – Gacsályi József is elismerte, hogy ez hatalmas összeg. Csak összehasonlításképp: Kecskemét 2024-es költségvetése 50 milliárd forint körül lesz, tehát a megyeszékhely éves büdzséjének jó harminc-harmincötszöröséről beszélünk. Még egy támpont: az új Nemzeti Atlétikai Központot az idei atlétikai világbajnokságra 250 milliárd forintból húzták fel.

„Mikor ezt a kollégák kiszámolták, mi is gondolkoztunk róla, hogy kommunikáljuk-e, nehogy esetleg ez legyen gátja a folytatásnak, de úgy gondoljuk, hogy nem szabad ebben tovább halogatást eszközölni” – fogalmazott a tervezőcég vezetője. Előadása alapján a problémákról és a vízpótlási projektről a következőket érdemes tudni (részletek: homokhatsag.ovf.hu):

Fotó: szabadeuropa.hu
A kiszáradt nagykőrősi csónakázótó 2022-ben / Fotó: szabadeuropa.hu
Jó példa lehet: a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság (KNPI) egy, az Európai Unió által finanszírozott LIFE-projektben a Baksi-puszta vízviszonyainak javítását célzó fejlesztéseket végzett el. Idén tavasszal közel 100 hektárt öntött el a víz a zsilipek szabályozásával, ennek köszönhetően pedig a korábbi évekhez képest nagyobb volt a madármozgás, rengeteg nyári lúd, nagy lilik, tőkés réce, csörgő réce és bíbic érkezett a pusztára / Fotó: KNPI
Elszáradt kukoricatábla a Homokhátságon / Fotó: szabadeuropa.hu

A tervezőiroda ügyvezetője kiemelte: a projekt természetvédelmi és gazdálkodási érdekeket egyaránt szolgál. Véleménye szerint az időjárási szélsőségek, aszályok hatására minden színtéren – minisztérium, önkormányzatok, természetvédelem, vízügyi ágazat, civil szervezetek, lakosság – megindult a szemléletváltás, és a vízpótlás nem mond ellent a vízmegtartási törekvéseknek. Gacsály József kijelentette: nem az a cél, hogy a csatornákon „végigcsorgassák” a drágán felemelt vizet, „meg kell tartani, meg kell fogni, ki kell vinni a mederből”.

De ha lyukas a veder…

Balogh Péter gazdálkodó geográfus és Szövetség az Élő Tiszáért Egyesület elnöke kissé megfordította a tervező előadásából következő gondolatmenetet.

„A gyökér okokat is kell kezelni, és erre is kell választ adni. Magyarul: ha kilyukadt a veder és folyik ki belőle a víz, akkor nem az a jó kérdés, hogy honnan hozunk bele vizet. Hiszen nincs sok értelme addig pótolni, amíg nem tudjuk, miért lyukas, és hogyan lehet befoltozni” – jelentette ki, hozzátéve: ezt nem a tervező szakember és nagyberuházások ellen mondja, hanem mellette, mintegy kiegészítésként: „tudunk egy egységes frontot alkotni, hogy végre a 21. századi megoldásokat megtaláljuk” (…) a szivattyús vízpótlás önmagában nem elegendő megoldás, de megjegyzem, anélkül sem jutunk sehova, ezt a szakmai kompromisszum is mondatja velem”.

Balogh Péter / Fotó: Hraskó István

Mint kifejtette, a vízpótlás hatékonyságának alapvetően három feltétele van:

A legfontosabb gondolatok előadásából:

A Csukás-éri-főcsatorna Kecskeméten, a Kápolna-rét mellett / Fotó: Hraskó István
Balogh Péter szerint a Homokhátságon erdők és szántók helyett rövid füvű gyepekre és fás legelőkre van szükség, melyeket juhokkal lehetne hasznosítani / Fotó: Kecskemét, Kápolna-rét, Hraskó István

Kék és zöld megoldásokra van szükség

Dukay Igor természetvédelmi mérnök, szakértő vizes élőhelyek helyreállításával, főként patakok revitalizációjával foglalkozik. Előadása több ponton egybecsengett a Balogh Péter által elmondottakkal. Határozott álláspontja, hogy mindenképpen nagy hangsúlyt kellene helyezni a természetalapú megoldásokra, minél magasabb arányban szükséges alkalmazni kék és zöld infrastruktúrát – mint ez Nyugat-Európában már a 1970-es évek óta történik. Dukay Igor főbb tételei:

Dukay Igor / Fotó: Hraskó István
Fotó: Hraskó István
A Sosztakovics utcai esőkert 2022 júliusában és 2023 augusztusában / Fotók: Hraskó István

 

Az írás a CERV program keretében készült:

Exit mobile version