Brüsszelben járt a Kecsup az utolsó EP ülésnapon ebben a ciklusban. Hatalmas zsizsegést és médiazajt tapasztaltunk.
Az Európai Parlament ezen ciklusának utolsó brüsszeli ülésén jártunk. A brüsszeli ülésnapok zsizsgéséhez képest is szokatlanul sok ember nyüzsgött a folyosókon. Látogató csoportok tömkelege és újságírók hada kapott meghívást. A magyarok még az influlenszereiket is bevetették mind két oldalon. Az EP-ben járt Győzike a fideszesek meghívására, de a Magyar Péter fan Cila (Kajdi Csaba) sem maradt adós pár EU-s zászlót lengető insta sztorival. A migrációs csomag szavazása miatt a határok eltörlését követelő több ezer aktivista jött tünetetni Brüsszelbe. A lehető legmagasabb fordulatszámon pörgött Brüsszel.
Egyre nagyobb az aktivitás Európában

Az Európai Parlament egyik vezető, nem politikus tisztségviselője a Kecsup kérdésére elmondta, hogy bár kisebb költségvetésből készülnek az EP választás reklámozására, az Eurobarométer mérései szerint soha nem volt még ekkora részvételi hajlandóság az európai polgárok részéről , hogy részt vegyenek az Európa Parlamenti választásokon. Az állampolgárok szerint a fő kérdések, amire a válaszokat az unió intézményeitől várják a béke, a munkahelyteremtés és a klímaváltozás köré csoportosulnak.
EP képviselők utolsó erőfeszítései
Bár az egyetlen kecskeméti kötődésű EP képviselő valószínűleg búcsúzik posztjától. Hiszen a Jobbik listáján második helyen lévő pártelnök Gyöngyösi Márton a kecskeméti piaristákhoz járt gimnáziumba. Az újonnan bejelentett EP listáról várhatóan bekerülő nevek között sem találtunk kecskeméti kötődésűt, megnéztük, hogy az EP képviselők miként zárják a ciklusukat.
A magyar képviselők számára is izgalmas volt ez a hét. A fixen elköszönő képviselők, mint az MSZP-ből kiszállt Ujhelyi István, számot vetettek munkájukkal. A stafétát átadni igyekvők, mint Gyöngyösi Márton, aki Róna Péter székért és a Jobbik életben maradásáért küzd, megpróbáltak még hajrázni egyet utolsót.
Az EP-ben elvégzett munkájuk, és az europai jogalkotásra gyakorolt hatásuk alapján jogosan jogosan az újrázásban bízó képviselők, mint Cseh Katalin a belpolitikai fejleményekre figyelnek, hogy nehogy Magyar Péter minden brüsszeli előélet nélküli emberei, nehogy kihúzzák alóla az EP képviselői széket. A biztos befutók, mint Deutsch Tamás és Dobrev Klára a kampány mellett a jogalkotási munkára is koncentrálhattak. A leendő képviselők, mint a kutyapártos Le Marietta keresték kapcsolódásokat a képviselő csoportokkal, elképzelhető lesz majd egy MKKP-Kalózok-Zöldek együttműködés a következő ciklusban.
Csúcsjelöltek a Bizottsági elnöki pozícióra?
A Spitzenkandidat csúcsjelölti rendszer azt hivatott betölteni, hogy arcot adjanak a pártcsaládoknak az EP választásokon. A szabályok szerint amelyik pártcsalád nyeri el a legtöbb képviselői helyet, annak a jelöltje lesz az Európai Bizottság elnöke. Eddig két próbálkozásból csak egyszer jött ez össze, mert bár mindkét alkalommal a Néppárt nyert, de Junkert nem Manfred Weber követte a poszton, hanem a Tanács döntése alapján Ursula von der Leyen.
Nem mindenki szereti Brüsszelben sem Ursulát

A választások után valószínűleg ismét a néppártiak lesznek a legnagyobb képviselőcsoport a az EP-ben. Az ő jelöltjük Von der Leyen jelenlegi elnök, de sorozatos botrányai, például legutóbb egyik közeli barátját nevezte ki egy top pozícióba, és hogy vonakodik megjelenni a vitán a többi csúcsjelölttel, valamint, hogy nem lenne “csak” EP képviselő, mind-mind gyengítik az esélyét, hogy a Tanács javaslatára az EP megszavazza ismét Bizottsági elnöknek. A szocialisták- PES Nicolas Schmitet, az Európai Bizottság Munkaügyi és Szociális Jogokért felelős biztosát jelölték. A Zöldek Terry Reintke német és Bas Eickhout holland EP-képviselőket jelölték. Március 20-án, a liberális ALDE párt rendkívüli Kongresszusán, Brüsszelben bejelentette választott spitzenkandidatjukat: Marie-Agnes Strack-Zimmermannt, német liberális párt EP listájának a vezetője lesz a liberálisok új arca. A szélső balos csoport programját az osztrák kommunista Walter Baier fogja megtestesíteni. Más pártok még nem döntöttek.
Megváltozó nagykép
A hagyományos európai egyensúly megdőlt június elején. Hosszú évtizedeken át a néppárti és szocialista nagykoalíció irányította a brüsszeli politikát, később pedig a liberálisokkal kiegészülve alkottak egy erős triót. Így mindig biztos többségben voltak, még akkor is, ha néhányan kiléptek a politikai csoportokból. A zöldek mindig is ott akartak lenni az asztalnál, ám bár témáikat a Green Deal keretében átvették, javaslataik nagy része elveszett a néppárti, szocialista és liberális együttműködés során.
2024 júniusától a rendszer jóval bonyolultabb lesz. Más módon és más partnerekkel kell alkukat kötni. A liberálisok és a zöldek nagy veszteségeket fognak elszenvedni csoportjaikban. Elképzelhető, hogy a zöldek fele fog zsugorodni vissza. A szélsőbaloldal is veszít, bár ők mindig is távol maradtak a nagy alkukban. A szocialisták gyengültek ugyan, de nem olyan súlyosan, mint a zöldek. Az EPP maradt az egyetlen stabil erő a hagyományos pártok között. A választások győztesei a markánsan konzervatív és a szélsőséges jobboldal lesznek. A közvélemény-kutatások jelenlegi adatai szerint az ID, amely hajlandóbb Moszkvával együttműködni, megelőzheti a ReNew liberális csoportját, és az ECR mögöttük lesz. Ha megvalósul Orbán álma, és az ECR összeolvad az ID-vel, akkor már az EPP-vel is felvehetik a versenyt.
Bármi legyen is a vége, újra kell írni a régi mintákat. Véget ért az az időszak, amikor három csoportvezető informálisan döntötte el, hogy mely javaslatok mennek át a szavazáson. Az ECR-rel és az ID-vel való együttműködés nem csak az ideológiai különbségek miatt lesz nehéz. Sokkal lassabb és bonyolultabb döntéshozatal várható Brüsszelben, és a progresszív értékek sem lesznek annyira előtérben. Az eddig hatalmas politikai szereplők most aggódnak a jövőért.
Megváltozó politikai szokások a Bizottságban is
A bizottságnál is készülnek az erőtér átrendeződésére, ezért az eddigi prioritást jelentő zöld átmenetet jelentő Green Deal csomag szabályozásai háttérbe szorulnak, és a munkahely-teremtés illetve az európai ipar versenyképességére fókuszáló szabályozások kerülnek előtérbe. A Kecsup kérdésére bizottsági tisztviselők elmondták, hogy ez nem jelenti a zöld témák teljes eltűnését, hanem a versenyképességi csomagban találjuk majd a meg a zöld elemeket.