Site icon KecsUP – a kecskeméti régió kezdőoldala

20 millió forint jut helyi védett épületek és szobrok felújítására, év végéig lehet pályázni

Helyi védelem alatt álló szecessziós stílusú ház a Fráter György utcán / Fotó: Hraskó István

A megnövekedett lakossági igényekre reagálva örökségvédelmi támogatási program indul Kecskeméten – erről döntött október 17-ei ülésén a képviselő-testület. Vissza nem térítendő támogatást adnak a helyi védett épületek, építmények felújítására vagy a köztéri szobrok restaurálására. Nemcsak magánszemélyek, hanem alapítványok, egyesületek, intézmények, egyházak is pályázhatnak. Kérdés, hány épületre lesz elég a 20 millió forintos keret.

A közgyűlésre készült előterjesztésben emlékeztetnek, hogy 2011 és 2019 között a sikeresen működő Városi Támogatási Program keretében már adtak támogatást azoknak a magánszemélyeknek, akik védett épületet újítottak fel. A pályázati lehetőség a Covid-járvány alatt megszűnt, most visszahozták, amit a megnövekedett lakossági igényekkel indokoltak.

Azt már mi tesszük hozzá, hogy ez járható út lehet a régi, városképileg meghatározó vagy építészetileg különleges épületeket a múlt fontos emlékeiként megőrizni. Ezzel elkerülhető, hogy arra a sorsra jussanak, mint a több mint kétszáz éves Sárkány utcai ház. Ahogy arról beszámoltunk, azt éppen a napokban bontotta el tulajdonosa, mivel a negyvenéves „lakatlansága” alatt az állaga nagyon leromlott, és gyakorlatilag menthetetlenné vált (bár az a ház nem állt védettség alatt).

Helyi védelem alatt álló szecessziós stílusú ház a Fráter György utcán / Fotó: Hraskó István

A programra összesen 20 millió forintot biztosítanak, pályázni 2024. november november 1. és december 31. között lehet (az érdeklődőknek a részletek miatt érdemes lesz figyelniük az önkormányzat honlapját). Hogy 2026-ban folytatódik-e a program, lesz-e rá forrás, még kérdéses, az a következő költségvetés tárgyalásakor dől majd el – ezt már Szemereyné Pataki Klaudia polgármester mondta.

Az elnyert összeget kizárólag a pályázatban megjelölt célra lehet felhasználni, az igénylőnek legalább 30 százalékos önerőt kell állnia, azaz az elnyerhető támogatás mértéke a teljes felújítás, restaurálás költségének legfeljebb 70 százaléka lehet. A pénzt 2025-ben kell felhasználni, a támogatás elszámolási határideje 2026. január 15.

A Sétatér utcán elbontott ház egykori díszei (ez a ház sem volt védett) / Fotó: Hraskó István

Nem biztos, hogy a pályázó elnyeri az általa kérvényezett teljes összeget, a tényleges támogatás mértékét szerződésben rögzítik majd. Az aláírást követően 30 napon belül folyósítják a megítélt pénzt. Ha a támogatott kevesebbet kap, mint amennyit kért, de a szerződést ilyen feltételekkel aláírja, akkor is hiánytalanul meg kell valósítania a teljes felújítást.

Az előterjesztésben felsorolták, milyen munkafolyamatokat támogatnak, minek a felújítására, eredeti formában megőrzésére, illetve visszaállítására adnak forrást, ezekből pár példa:

– a pályázaton csak egész épületekkel, építményekkel (például kerítés vagy kapu), szerkezeti egységekkel (például tető, homlokzat, lábazat) lehet részt venni (azaz lakásonként nem adható támogatás);
– utólagos falszigetelések;
– az épület stílusának megfelelő eredeti osztásrendű és anyaghasználatú nyílászárók felszerelése;
– homlokzati párkányok;
– tetőhéjazat, díszes esőcsatornák, kémények, tetőablakok, szélkakasok;
– ajtók jellegzetes szerkezetének, ablakok üvegosztásának helyreállítása;
– erkélyek felújítása;
– az épület vagy építmény valamennyi díszítőelemének felújítása;
– utcafronti kerítés, kapu.
Köztéri műalkotások, emlékművek és szobrok restaurálásánál támogatható:
– a művek vizsgálata, konzerválása, esztétikai helyreállitása;
– berendezések (például világítás, vagyonvédelem) telepítése;
– az állagmegóvás érdekében végzett megelőző intézkedés, például utólagos vízszigetelés;
– térburkolás, zöldfelület-rendezés.

A Szentháromság-szobor / Fotó: Hraskó István

Szemereyné Pataki Klaudia megjegyezte, hogy a Szentháromság-szobor miatt vették a pályázatba a köztéri alkotások felújítását és a civil szervezeteket. Mint arról korábban írtunk, Király József (Szövetség) indítványozta áprilisban, hogy a város vegye át tulajdonába a műemléket a katolikus egyháztól, mert jobb gazdája lenne a szobornak, amelynek az állapota évről évre romlik. Indítványa Sztachó-Pekáry István korábbi alpolgármestert viszont „a legsötétebb rákosista és kádári időszakra” emlékeztette.

Végül Király József visszavonta indítványát, ugyanakkor felvállalta, hogy a felújításról elkezdi az egyeztetést az egyházzal. Egy restaurátor fel is ajánlotta neki, hogy elvégzi a műemlék szakszerű állapotfelmérését.

„A Szentháromság-szobor már régóta kérdést képez, és ezért nyitottuk meg ennek a lehetőségét, hogyha valaki ezt komolyan gondolja, akkor ezt tudja a szobor felújítására fordítani” – mondta a polgármester.

A Szentháromság-szobor / Fotó: Hraskó István

Király József úgy fogalmazott, hogy nagyon örül az örökségvédelemmel kapcsolatos pályázat visszatérésének. A Szentháromság-szobrot érintve hozzátette, hogy amíg a katolikus egyház nem járul hozzá, hogy a felújítás ügyét egy civil szervezet vagy egyén felkarolja, addig nehéz dolguk lesz, de ő már segítséget ajánlott a Városvédő és Városszépítő Egyesülettel. A Szövetség képviselője azt is hangsúlyozta, bízik abban, hogy hosszú távon rendelkezésre áll majd ez a pályázat, és hogy előbb-utóbb növelni lehet a keretét.

Exit mobile version