Szijjártó Péter Pekingben a legbiztonságosabb európai helyszínként ajánlotta figyelembe Magyarországot a kelet-nyugati együttműködéshez a második Kínai Nemzetközi Ellátási Lánc Kiállítás (CISCE) megnyitóján – írja a 24.hu az MTI-re hivatkozva.
A külügyminiszter szerint ez a gazdasági semlegesség stratégiája, amiből eddig is sokat profitáltunk, és ezután is sokat fogunk. Beszédében üdvözölte, hogy a két ország közötti hagyományos barátság a mai nehéz körülmények között is stabil tudott maradni.
A magyar kormány a konnektivitás erősítését tartaná kívánatosnak ahelyett, hogy a világ ismét a blokkosodás felé halad. Szijjártó aggodalmát fejezte ki, mert szerinte ez teljesen ellentétes a magyar nemzeti érdekekkel.
Történelmi, gazdasági és földrajzi okok is állnak a gazdasági semlegesség stratégiája mögött, a miniszter szerint Magyarországnak múltbeli tapasztalata, hogy mindig vesztett Kelet és Nyugat szembenállásán. Hozzátette, hogy Magyarország a képzett munkaerőre, a befektetések vonzására és a mély világgazdasági integrációra alapul.
A világkereskedelem megzavarása igen jelentős korlátokat szabna a magyar gazdasági növekedés elé. „Ennek pedig földrajzi oka is van, a távolság Budapest és Washington között 7335 kilométer, Budapest és Peking között pedig 7340 kilométer. Tehát középen vagyunk, félúton vagyunk” – mondta.
A kínai Egy övezet, egy út kezdeményezéssel egybeesik
„Magyarország már eddig is sokat profitált a Kínával való gazdasági együttműködésből. Magyarország mára Európában a kínai befektetések első számú célpontja lett. Kína európai beruházásainak nagyjából 44 százaléka Magyarországra irányult tavaly” – tette hozzá, és kitért arra is, hogy további beruházások is tervben vannak.
Magyarország a legbiztonságosabb helyszínt biztosítja Európában a kelet-nyugati együttműködés számára, ezért jönnek Magyarországra ezek a beruházások. „Mi lettünk a német és kínai befektetők első számú találkozási pontja Európában […] Ez jól mutatja azt, hogy a gazdasági semlegességi stratégiánk helyes. Sőt, ez az egyetlen helyes stratégia” – mondta Szijjártó.
Szerinte ez a stratégia fogja a jövő évet „a magyar gazdaság egy fantasztikus esztendőjévé tenni a Kína és Magyarország közötti megerősített együttműködés révén.”