Magyar Péter megszavaztatta, hogy maradjon-e EP-képviselő

- Advertisement -

Magyar Péter korábban megígérte, hogy megválasztása után fél évvel újra kikéri az emberek véleményét az EP-mandátumáról. Ezt meg is tette, és a héten megszavaztatta a kérdést a követőivel: nagy meglepetés nem született, a szavazók nagy többségben, 95 százalékban úgy döntöttek, maradjon – írta meg a Telex.

A Tisza Párt elnöke csak amellett sorolt fel érveket, hogy szerinte miért érné meg, ha EP-képviselő lenne, így a lap szerint a szavazás eléggé irányított volt.

Az első ilyen jellegű szavazásnál azzal érvelt Magyar az EP-mandátum mellett, hogy az Európai Néppárton belül könnyebben érhetnének el politikai eredményeket, ha ő vezetné a Tisza Párt delegációját, mert ő a párt arca. Emellett képviselőként komoly nemzetközi kapcsolatokat tudna kialakítani.

A most lezárult szavazásnál többek között azzal érvelt, hogy a Tisza „megbecsült delegációja” az Európai Parlamentnek és az Európai Néppártnak, ő maga pedig „fontos találkozókat folytatott állam- és kormányfőkkel, és vezető európai politikusokkal sikerült jó munkakapcsolatot kialakítania.”

Magyar állítása szerint ha nem lett volna EP-képviselő, akkor nem tudta volna bemutatni például a „gyerekvédelem területén tapasztalható súlyos problémákat.” Nem utolsó sorban pedig nem tudott volna „vitázni” Orbán Viktorral az EP-ben, és nagy nyilvánosság előtt a már megszokott témáiról beszélni a miniszterelnöknek.

A Telex szerint annak ellenére, hogy a második szavazás is ugyanolyan irányított volt, mint az első, fontos megjegyezni, hogy Magyar Péter azzal mindenképp újítást hozott a magyar politikai életbe, hogy a további sorsáról szavaztatja meg a saját követőit: maradjon a pozíciójában, vagy ne.

Ha esetleg azzal zárult volna a szavazás, hogy ne maradjon EP-képviselő, az Magyarnak nagyon nem érte volna meg. EP-képviselőként a fizetése nem nevezhető rossznak: az alapilletménye 7853 euró, ehhez még jönnek a juttatások és a napi 350 eurós napidíj. Magyar korábban bejelentette, hogy a fizetése felét jótékony célra ajánlja fel, de még így is szép összeg marad nála.

Az sem mellékes a lap szerint, hogy tavaly ősszel Polt Péter legfőbb ügyész indítványozta Magyar mentelmi jogának felfüggesztését, miután lopás miatt nyomozás indult ellene a nyári ötkertes balhéja miatt. A mentelmi jog az EU egyik alapszerződése szerint azt jelenti a Tisza elnöke esetében, hogy Magyarországon ugyanaz a védelem illeti meg, mintha magyar országgyűlési képviselő lenne.

De attól még, hogy valaki EP-képviselő lett, nem csinálhat büntetlenül azt, amit akar. Az általános szabály szerint a mentelmi jog csak addig véd, amíg valaki képviselő: utána még olyan esetekért is vádat emelhetnek ellene, amit a hivatali ideje alatt követett el – írja a Telex.

Magyar az ötkertes ügyet nem említve azt ajánlotta a kormánynak, hogy lemond az európai parlamenti mentelmi jogáról, ha Magyarország csatlakozhat az Európai Ügyészséghez. Mivel a kormány elutasítja a csatlakozást, ez valószínűleg ebben a formában nem fog megtörténni, így aztán ez eléggé következménymentes vállalás volt Magyartól.

Persze mindezek ellenére az EP még dönthet úgy, hogy felfüggeszti Magyar mentelmi jogát. Magyar mentelmi ügyét január 23-án tárgyalja az Európai Parlament jogi szakbizottsága.

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Már át is adta a járóbeteg szakellátást a Honvédkórház a megyei kórháznak

20 ezer főt érint Kecskeméten a változtatás, amely 2025. január 1-jén lépett életbe és amelyről hivatalos tájékoztatást csak utólag...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...
Exit mobile version