Site icon KecsUP – a kecskeméti régió kezdőoldala

32 milliós EU-forrásból öblít a szalkszentmártoni közillemhely

A szalkszentmártoni közillemhely / Forrás: Hadházy Ákos

Nem az Európai Unión múlt, hogy Szalkszentmárton polgáraihoz közelebb álló Európa épüljön. Összesen 32 millió forintból valósult meg egy köztéri – egy nőt és egy férfit kiszolgálni képes – ingyenes illemhely a Bács-Kiskun vármegyei település központjában. A szóban forgó uniós támogatás felhasználásának ellenőrzésére azonban az EU-nak már minden bizonnyal nem maradt kellő erőforrása.

A közvécére, amely egy lakossági kérdőíves felmérés nyomán került kihelyezésre; és a benyújtott pályázat szerint „régóta fennálló hiányt pótol a településen, ezáltal élhetőbbé teszi azt minden korosztály számára” Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő hívta fel a figyelmet legújabb, az uniós források rossz felhasználását bemutató posztjában.

A nyilvános mosdót a szalkszentmártoni önkormányzat a magyar kormány által jóváhagyott Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP Plusz) keretében kivitelezte. Ehhez a támogatás döntő többsége – összesen 28 millió forint – az Európai Regionális Fejlesztési Alapból (ERFA) került lehívásra, és ezt egészítette ki a helyi önkormányzat további bruttó 5 millió forinttal, melyet 2024. május 24-én hagyott jóvá a település képviselő-testülete.

Az ERFA forrását eredetileg olyan célokra lehetne használni, mely hozzájárul az európai régiók fejlettségi szintje közötti különbségek enyhítéséhez és az életszínvonal javításához a hátrányosabb helyzetű régiókban. Az Élhető Szalk benyújtott pályázatból kiderül az is, hogy a mosdó mindennapos takarítását és a fogyóban lévő higiéniai szerek pótlását ellátó takarítónőt Szalkszentmárton Község Önkormányzata állományából biztosítják. Így a vasbetonra emelt faszerkezetű WC-re 28+4 millió forintot költöttek a 2800 fős településen.

„Pár perces internetes kereséssel könnyen kideríthető, hogy alsó hangon két-háromszoros, de inkább még durvább túlárazásról lehet szó. Igaz, a projekt leírása szerint mozgássérült parkolót is kialakítanak, csakhogy az annyit jelentett, hogy a meglevő térkőre felfestették a jelet…” – tette hozzá Hadházy Ákos.

 

Az Európai Unió finanszírozásával, az EmpowerHun (101172580 — 2023CE16BAT234) projekt keretében készült. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem a Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.

Exit mobile version