Site icon KecsUP – a kecskeméti régió kezdőoldala

A Honvédkórháznál az állami egészségügy leépítése és a magán ellátásba terelés ellen is tüntettek

Fotó: Hraskó István, KecsUP Hírek

Hat beszédet hallhatott az a mintegy 200-250 tüntető, akik február 20-án csütörtökön koraeste a kecskeméti Honvédkórház mellett demonstráltak az intézmény járóbeteg-szakellátásának megszüntetése ellen. A Második Reformkor kecskeméti alapszervezete által szervezett megmozduláson felszólalt Vona Gábor pártelnök is. Sok szó esett az állami egészségügy problémáiról, az elégtelen finanszírozásáról és a fizetős ellátásba terelés jelenségéről is. 

Az előzmények sokak számára ismertek lehetnek. 20 ezer főt érint Kecskeméten a változtatás, amely 2025. január 1-jén lépett életbe és amelyről hivatalos tájékoztatást csak utólag – cikkünk megjelenése után – adtak: a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ kecskeméti telephelye, a Honvédkórház (RAVGYI) a Belügyminisztérium kezdeményezésére átadta a közfinanszírozott egészségügyi ellátást a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház részére. 2025-től az intézmény csak a Magyar Honvédség állománya részére nyújthat járóbeteg szakellátást, január elejétől már nem is adtak ki új időpontokat a Honvédkórházban.

Az átszervezés – amelynek tervéről a KecsUP már 2024 májusában beszámolt – tehát már többé-kevésbé le is zajlott. Az, hogy talán még nem zárult le teljesen a folyamat, onnan sejthető, hogy a megyei oktatókórház a napokban még arról posztolt, miszerint folyamatosan dolgoznak, hogy a járóbeteg-szakellátás „a megváltozott körülmények között is zavartalanul működjön”.

A Második Reformkor (2RK) viszont közölte, azért is szervezik a tüntetést, mert nem akarják szó nélkül hagyni a szakrendelések megszüntetését a Honvédkórházban.

Az intézmény melletti parkolóban délután 5 órára, a demonstráció meghirdetett időpontjára körülbelül 200-250 tüntető jött össze, elég sok rendőr is figyelt a rendre a környéken, de a tömeg teljesen békés volt. Az időjárás nem volt túl barátságos a résztvevőkhöz, pár fokkal fagypont alatt volt a hőmérséklet.

Az egy órás tüntetés alatt egymás után felszólalt Burány Árpád, a 2RK egyik alelnöke, Hajdú Zoltán, aki 2026-ban a 2RK képviselőjelöltje lesz a Bács-Kiskun 2-es egyéni választókerületben, Gál Zoltán Tisza sziget szimpatizáns, Pekárné Farkas Emese 2RK alelnök, Fehér János Zoltán, aki az 1-es kerületben indul majd a választáson a Második Reformkor színeiben és végül Vona Gábor pártelnök, aki a tüntetés után röviden nyilatkozott is a KecsUP Híreknek (ezt egy későbbi videós anyagunkban lehet majd látni).

Vona Gábor / Fotó: Hraskó István, KecsUP Hírek

Miért van az, hogy ha a költségvetésben nincs elegendő pénz, akkor mindig az egészségüggyel, az oktatással meg a szociális ellátással kezdik a megszorításokat? – tette fel a kérdést Vona Gábor, aki aztán rögtön meg is adta a válaszát. Szerinte a jelenlegi kormány és rendszer számára az állam – amelynek az emberek jóllétét kellene segítenie – csak egy eszköz, hogy a hatalmat megszerezzék és megtartsák, és ebből a hatalomból a lehető legtöbb pénzt vegyék ki maguknak. Az egészségügyet pedig „azért sarcolják folyamatosan, mert abból sem hatalmat, sem pénzt nem tudnak kisajtolni”.

„A helyzet az, hogy ha a társadalom beteg, vagy – ha az oktatást is ide lehet hozni – butul, akkor annál nagyobb a hatalom, annál könnyebb uralkodni egy országon. Ahol az emberek betegek, ahol a szociális rendszer, az oktatás omladozik, ez azt eredményezi, hogy ki leszünk és ki vagyunk szolgáltatva. Ez az ő céljuk az állammal. Nem az emberek méltóságának, a társadalmi jólétnek a növelése, hanem a saját hatalmuknak és vagyonuknak a növelése” – jelentette ki.

Vona Gábor kiemelte: szerinte ebben az egész kecskeméti ügyben „mint cseppben a tenger, benne van az egész ország, az egész kormány és a nemzeti együttműködés rendszere”.

Fotók: Hraskó István, KecsUP Hírek

Nekik húszezer ember nem számít. Csak adat, nekik csak térkép e táj. És ahogy ez az egész történt: ez a titkolózás, az információhiány, a sunyiság – mindent így csinálnak. Az is mennyire abszurd, hogy egy egészségügyi intézmény kapcsán a belügyminisztérium intézkedik. Ez egy olyan hungarikum, amit sehol a világon nem értenének: egy rendőr irányítja az egészségügyet. Ebben szerintem minden benne van” – jelentette ki a Második Reformkor elnöke, hozzátéve: a kormánynak csak egy a fontos: legyen meg 2026 tavaszán újra a kétharmad meg a választási győzelem.

Vona Gábor szerint ma már egyértelmű, hogy a mostani kormány nem akar állami egészségügyet, és hogy az a pénz, amit erre kellene adni, „hadd legyen az övék, ők ezt szeretnék és akinek bármije fáj, bármilyen problémája van, elmehet a magánkórházba, ami szintén az övék” – de ettől még a társadalombiztosítást is kell fizetni.

„Az ő társadalompolitikájuk valójában az, hogy második középkor legyen, mi mindannyian jobbágyok, és ők néhányan az urak, a földesurak, a grófok és a bárók. Báró Mészáros Lőrinc – mennyire szép” – folytatta Vona Gábor.

Fotók: Hraskó István, KecsUP Hírek

Kitért arra is, hogy ma Európában az egészségügyre fordított kiadásokat tekintve Magyarország „sereghajtó” Bulgáriával és Romániával, de GDP-arányosan nézve míg a románok 10 százalék fölött költenek az egészségügyre, Magyarországon ez a hányad a 7 százalékot sem éri el, és „Európa szégyeneként ez a szám nemhogy nőne, hanem csökken”.

Végül azzal zárta szavait, hogy 2026-ban „nemcsak Orbán Viktort kell leváltani, hanem az orbánizmust is”.

Erősebb mondatok még a tüntetésről

Pekárné Farkas Emese 2RK alelnök

Pekárné Farkas Emese / Fotó: Hraskó István, KecsUP Hírek

Hajdú Zoltán országgyűlési képviselőjelölt (2RK)

Hajdú Zoltán országgyűlési képviselőjelölt / Fotó: Hraskó István, KecsUP Hírek

Fehér János Zoltán országgyűlési képviselőjelölt (2RK)

Fehér János Zoltán országgyűlési képviselőjelölt (2RK)

Burány Árpád, a Második Reformkor alelnöke

Exit mobile version