„Svi u blokade”, vagyis „Mindannyian blokádba” – hirdették a tanárjaikkal eltökélten vonuló szabadkai középiskolások, a pénteken tartott újabb tiltakozó megmozduláson. Hozzanak nyilvánosságra minden, az újvidéki pályaudvar felújításával kapcsolatos dokumentumot; kapjanak teljes szabadságot a tüntetéseken őrizetbe vett diákok; induljon eljárás az egyetemistákat ért erőszakos támadások miatt; az állam fordítson több pénzt az oktatásra – ezt már Borbély Dániel, a több mint egy hét óta blokád alatt álló Műszaki Szakfőiskola hallgatója mondta a KecsUP-nak. Szabadkán – Kecskemét testvérvárosában – jártunk.
A szabadkai tüntetés már ismert forgatókönyve szerint ezúttal is a 15 perces csendes megemlékezés idejére lezárták 11:52-kor a forgalmas Đuro Đaković utcát. Innen a több száz fős tömeg házi készítésű plakátokkal, hangos sípolással, dudálással, szirénázással vonult a városháza elé. Ahogyan Újvidéken és Belgrádban, itt is a főiskolások és a mérnöki kar hallgatói vezetik a békés sztrájkot. A tüntetéshez ezúttal gimnazisták, egészségügyis középiskolások és a zeneiskola tanulói közül is tömegesen csatlakoztak. Utóbbiban a Szabad Magyar Szó (SZMSZ) értesülései szerint a tanárok fele úgy határozott, hogy teljes munkabeszüntetéssel áll ki az egyetemi hallgatók követelései mellett.
A komoly indulatok azután törtek felszínre déli szomszédunknál, hogy 2024. november 1-jén szörnyű tragédia történt. A több hullámban felújított újvidéki pályaudvar előtetője leszakadt az alatta ülő, várakozó emberekre. Tizenöten életüket vesztették. Többen maradandóan megsérültek, végtagokat is amputálni kellett. A tragédia napján az illetékes miniszter azt közölte, a leszakadt előtető nem képezte a felújítási munkálatok részét, ezért azt nem is újították fel. Azóta sem tisztázott, hogy miként nőtt az előzetes 3,5 millió euró helyett 16 millió euróra (6,5 milliárd forint) a kiadás. Válaszokat vár Szerbia lakossága a rekonstrukciós munkálatokat végző kínai kivitelezőktől, a politikusoktól, az ügyészségtől. Az SZMSZ korábban arról is írt, hogy egy magyar hátterű cég felügyelte az újvidéki állomás rekonstrukcióját.
November eleje óta tartanak 15 perces megemlékezéseket országszerte, mely megmozdulások azóta tovább gyűrűztek. Sosem látott szolidáris kiállás söpör végig Szerbián, ahol szó szerint minden generációból az egyetemisták mellé álltak, akik a 15 áldozatot követelő újvidéki tragédia miatt tüntetnek több mint három hónapja – ma már nem is kifejezetten a kormány ellen, hanem inkább az államot átszövő féktelen korrupció és urambátyám világ ellen.
Valami újszerű történik, olyan valami, ami reményt ad szabadságból és demokráciából – mesélte kérdésünkre egy középiskolai tanár arról, hogy mit jelent számára az elmúlt időszakban tanúsított békés kiállás. Egy hölgy az értelmes párbeszédet hiányolta, amire már nagyon régóta nincs mód. De talán majd ezután. „Jó lenne nem diktatórikusan beszélni” – mondta mosolyogva.
Az államvezetés igyekszik a tüntetéseket okafogyottnak, külföldről pénzeltnek, hazaárulásként beállítani, új anyagi juttatásokkal tompítani, de egyelőre úgy látszik, hatástalanul. Minap „a jogállamiság megsértése” miatt a Szerbiai Ügyvédi Kamara rendkívüli ülésén 30 napos munkabeszüntetésről döntött. A múlt hétvégén pedig tüntető diákok Belgrádból Újvidékre meneteltek, majd másnap közel 400 taxis jelentkezett, hogy visszaszállítsák őket a fővárosba. Néhány napja a magyar többségű Zentán együtt tüntettek a zentaiak és a csókaiak. Szabadkán legközelebb vasárnap tartanak tiltakozó sétát a Patria szálloda kereszteződéséhez, ahol a szabadkai egyetemek professzorai tartanak majd beszédeket.