Site icon KecsUP – a kecskeméti régió kezdőoldala

De tulajdonképpen kié is a volt KTE pálya?

Fotó: Hraskó István, KecsUP Hírek

Most, hogy ismét téma volt az egykori KTE-pálya a közgyűlésben, megnéztük az ingatlan tulajdonosi kapcsolatait, és a végén egy, az üzleti életben – és a hírekből is – jól ismert ügyvédet találtunk, akiről Rogán Antal ismerőseként írt többször a sajtó. Fintha-Nagy Ádám, a Realand Capital Befektetési Zrt. egyedüli részvényese Rogán V. kerületi polgármestersége idején számos belvárosi önkormányzati lakáshoz jutott hozzá kedvező áron, később Rogán feleségének falujában vett kastélyt, majd társtulajdonosa lett a miniszterelnöki vő, Tiborcz István volt Andrássy úti hotelének. Nem mellesleg 2016-ban a Magyar Nemzeti Bank húszmillió forint bírságot szabott ki rá bennfentes kereskedelem miatt.

Kezdjük a múlttal! 2004-ben a Magnum Hungária 520 millió forintot fizetett a városnak a volt KTE pályáért. A beruházó egy 50 ezer négyzetméteres, kétszintes bevásárlóközpontot álmodott ide, ahol hatvan üzlet és egy kaszinó kapott volna helyet, az épület alatt hatalmas mélygarázs, tetején zöld terasz, a víztoronynál mászófal várta volna a vásárlókat. Ez ellen volt tiltakozás, a helyi építészek kritizálták a „doboz-pláza” terveit, Zombor Gábor akkori polgármester pedig kijelentette: amíg ő Kecskemét vezetője, ebben a formában nem épül fel. Életbe lépett a plázastop is, ami ugyancsak akadályozta a tulajdonost a hasznosításban.

Az intermodális pályaudvar tervezésekor, 2011 táján aztán felmerült, hogy a komplexumban együtt lesz a vasútállomás, a helyi- és távolsági buszmegálló, parkolóházak és összeépítik a bevásárlóközponttal. Megállapodás született, hogy a tulajdonos lemond a város javára a pálya mögött egy sávról, itt egy új út épül a Kuruc körúttal párhuzamosan a vasúti sínek mellett, amely átmegy az aluljáró fölött, és tovább a NAV épülete mögött. Cserébe a tulajdonos az addigi ötven helyett száz százalékos beépítési lehetőséget kapott volna az ingatlanon, és a beépíthető magasság is 11,5 méterről 16 méterre nőtt (legfeljebb ilyen magas lehetne az épület). Aztán ebből a tervből se lett semmi.

Később a Magnum Hungaria Centrum Kft.-t megvásárolta a Realand Capital Befektetési Zrt. és a Magnum nevét 2018 januárjában Green Mall Projekt Kft.-re változtatta, jelenleg ez a cég szerepel a tulajdoni lapon.

Székhelye a Buda vártól nem messze (a Halászbástyától légvonalban 350 méterre), a Donáti utcában található – és ugyanide van bejegyezve a tulajdonosa, a 2017-ben megalakult Realand Capital Zrt. is, amelynek fő tevékenységeként saját tulajdonú ingatlan adásvétele van feltüntetve, jegyzett tőkéje 20 millió forint.

Az Opten céginformációs rendszerében utánanéztünk: a Realand egyedüli részvényese dr. Fintha-Nagy Ádám Sándor.

Ő az elmúlt tíz évben többször bekerült a hírekbe.

Bérelje vissza jelképes összegért a város a régi KTE pályát a jelenlegi tulajdonosaitól, hozza rendbe és vállalja rendszeres karbantartását – ezt indítványozta Tóth Szilárd, a Szövetség képviselője az április 3-ai közgyűlésen. Ez a javaslat nem kapta meg a többséget, a főépítész tájékoztatójából viszont kiderült, jelenleg mit is tervez a beruházó a területen. „Most végre van egy esély, amikor nem egy dobozt akarnak ide pakolni, teszkószerűen” – mondta Öveges László.

Volt KTE-pálya: a visszabérlést és rendberakást is leszavazták a közgyűlésen

 

Exit mobile version