11 C
Kecskemét
2025. május 11., vasárnap

FRISS HÍREK

De tulajdonképpen kié is a volt KTE pálya?

- Advertisement -

Most, hogy ismét téma volt az egykori KTE-pálya a közgyűlésben, megnéztük az ingatlan tulajdonosi kapcsolatait, és a végén egy, az üzleti életben – és a hírekből is – jól ismert ügyvédet találtunk, akiről Rogán Antal ismerőseként írt többször a sajtó. Fintha-Nagy Ádám, a Realand Capital Befektetési Zrt. egyedüli részvényese Rogán V. kerületi polgármestersége idején számos belvárosi önkormányzati lakáshoz jutott hozzá kedvező áron, később Rogán feleségének falujában vett kastélyt, majd társtulajdonosa lett a miniszterelnöki vő, Tiborcz István volt Andrássy úti hotelének. Nem mellesleg 2016-ban a Magyar Nemzeti Bank húszmillió forint bírságot szabott ki rá bennfentes kereskedelem miatt.

Kezdjük a múlttal! 2004-ben a Magnum Hungária 520 millió forintot fizetett a városnak a volt KTE pályáért. A beruházó egy 50 ezer négyzetméteres, kétszintes bevásárlóközpontot álmodott ide, ahol hatvan üzlet és egy kaszinó kapott volna helyet, az épület alatt hatalmas mélygarázs, tetején zöld terasz, a víztoronynál mászófal várta volna a vásárlókat. Ez ellen volt tiltakozás, a helyi építészek kritizálták a „doboz-pláza” terveit, Zombor Gábor akkori polgármester pedig kijelentette: amíg ő Kecskemét vezetője, ebben a formában nem épül fel. Életbe lépett a plázastop is, ami ugyancsak akadályozta a tulajdonost a hasznosításban.

Az intermodális pályaudvar tervezésekor, 2011 táján aztán felmerült, hogy a komplexumban együtt lesz a vasútállomás, a helyi- és távolsági buszmegálló, parkolóházak és összeépítik a bevásárlóközponttal. Megállapodás született, hogy a tulajdonos lemond a város javára a pálya mögött egy sávról, itt egy új út épül a Kuruc körúttal párhuzamosan a vasúti sínek mellett, amely átmegy az aluljáró fölött, és tovább a NAV épülete mögött. Cserébe a tulajdonos az addigi ötven helyett száz százalékos beépítési lehetőséget kapott volna az ingatlanon, és a beépíthető magasság is 11,5 méterről 16 méterre nőtt (legfeljebb ilyen magas lehetne az épület). Aztán ebből a tervből se lett semmi.

Később a Magnum Hungaria Centrum Kft.-t megvásárolta a Realand Capital Befektetési Zrt. és a Magnum nevét 2018 januárjában Green Mall Projekt Kft.-re változtatta, jelenleg ez a cég szerepel a tulajdoni lapon.

Székhelye a Buda vártól nem messze (a Halászbástyától légvonalban 350 méterre), a Donáti utcában található – és ugyanide van bejegyezve a tulajdonosa, a 2017-ben megalakult Realand Capital Zrt. is, amelynek fő tevékenységeként saját tulajdonú ingatlan adásvétele van feltüntetve, jegyzett tőkéje 20 millió forint.

Hasonló cikkünk:  Térdig ugyan nem gázolunk benne, mégis van okunk dohogni a járdára száradt madárürüléket kerülgetve

Az Opten céginformációs rendszerében utánanéztünk: a Realand egyedüli részvényese dr. Fintha-Nagy Ádám Sándor.

Ő az elmúlt tíz évben többször bekerült a hírekbe.

  • Például 2016-ban, amikor a Magyar Nemzeti Bank húszmillió forint bírságot szabott ki rá, a rendőrségen pedig büntetőfeljelentést tett. Az MNB hivatalból indított piacfelügyeleti eljárása során ugyanis úgy találta, az ügyvéd megsértette a bennfentes kereskedelem tilalmára vonatkozó jogszabályt, amikor 2015-ben megvásárolta a Budapesti Értéktőzsdén szereplő Kartonpack Dobozipari Nyrt. 29,58 százalékát, ami a végrehajtás alatt álló Britton Interinvest LLC tulajdonában volt. A vételre Fin­tha-Nagy a jegybank szerint azon bennfentes információ felhasználásával adott megbízást, miszerint a végrehajtó a Kartonpack-részvényeket egyszer majd értékesíti – írta meg akkor a Világgazdaság. Az Átlátszó cikke szerint amikor az ügy bírósági szakaszba került, nem tudta felsorolni ingatlanjait, ezért aztán nem is nyilatkozott vagyoni helyzetéről a Fővárosi Törvényszék bírája előtt.
  • Rogán Antal belváros-lipótvárosi polgármestersége idején, 2008 és 2013 között a tulajdonában lévő Fundus Vagyonkezelő Zrt.-hez több pályáztatás nélkül privatizált V. kerületi ingatlan került – írta meg a 24.hu. A Magyar Narancs szerint az érdekeltségei félmilliárd forintért jutottak az ingatlanokhoz átlagosan 30 százalékos árengedménnyel.
  • 2021-ben szintén a Magyar Narancs arról írt, a Dunai Fedélzet Vagyonkezelő Zrt. vásárolta meg Rogán Antal új feleségének falujában, Dédestapolcsányon a műemlék Serényi-kastélyt, a cég mögött pedig Fintha-Nagy állt.
  • 2022-ben Tiborcz István volt Andrássy úti hotelének társtulajdonosa lett – erről a Hvg.hu írt.
  • 2024-ben újabb értékes, természetvédelmi területen fekvő, pazar panorámájáról híres ingatlanhoz jutott Fintha-Nagy Ádám, ezúttal a Hármashatár-hegyen – hozta le a 444.hu.

Bérelje vissza jelképes összegért a város a régi KTE pályát a jelenlegi tulajdonosaitól, hozza rendbe és vállalja rendszeres karbantartását – ezt indítványozta Tóth Szilárd, a Szövetség képviselője az április 3-ai közgyűlésen. Ez a javaslat nem kapta meg a többséget, a főépítész tájékoztatójából viszont kiderült, jelenleg mit is tervez a beruházó a területen. „Most végre van egy esély, amikor nem egy dobozt akarnak ide pakolni, teszkószerűen” – mondta Öveges László.

Volt KTE-pálya: a visszabérlést és rendberakást is leszavazták a közgyűlésen

 

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Nem igaz, amit a polgármester állít: nem több, hanem egyre kevesebb kecskeméti gyermek születik

Szemereyné Pataki Klaudia polgármester gyakran posztol arról, hogy Kecskeméten egyre több gyermek születik. Tényellenőrzést végeztünk, és az önkormányzattól, valamint...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...