„HA DÜHÍT, hogy eltűnt 127,5 milliárd Ft DUDÁLJ!” feliratú táblákkal álltak három kecskeméti körforgalomban is aktivisták, akik a kedd reggeli csúcsban szerették volna véleménynyilvánításra ösztönözni a lakosokat a márciusban kirobbbant MNB-botrány kapcsán, amely városunkat is erősen érinti.
Ahogyan arról korábban már a KecsUP Híreken beszámoltunk Neumann János Egyetemért Alapítvány több mint 127 milliárd forint állami forrásból származó vagyont fektetett be egy olyan vállalati kötvénybe, amelynek valódi likviditása erősen kérdéses volt. Az ÁSZ „a feltárt tények alapján több bűncselekmény gyanúját állapította meg”, ezért az ügyészségen feljelentést tettek és az alapítvány törvényes működésének biztosítottsága érdekében törvényességi felügyeleti eljárást és azóta büntetőeljárást is kezdeményeztek.
Mindez Kecskemét szempontjából azért is különösen érdekes, mert az alapítvány kuratóriumában van Lezsák Sándor fideszes kormánypárti képviselő, az Országgyűlés alelnöke és Gaál József alpolgármester, a megyei kereskedelmi és iparkamara elnöke, felügyelőbizottságának tagja Szemereyné Pataki Klaudia polgármester, az alapítvány stratégiai igazgatója pedig Szemerey Szabolcs, a polgármester férje, Matolcsy György volt jegybankelnök másodunokatestvére.
Az eset kapcsán Kecskeméten már több tiltakozási hullám söpört végig, kezdve az Izsáki úton kihelyezett „Hol a pénz?”-táblákkal, amit a közterületfelügyelet szorgos munkatársai pillanatok alatt eltávolítottak, egészen a Szövetség a Hirös Városért Egyesület tüntetéséig, amelynek során több százan követelték az ügyben érintett polgármester, Szemereyné Pataki Klaudia és Gaál József, alpolgármester lemondását. Kecskeméti polgármestere az ügy kapcsán több ízben úgy nyilatkozott, hogy az egész csak baloldali, hangulatkeltő hergelés.
A KecsUP Hírek elérte telefonon a kedd reggeli demonstráció egyik szervezőjét, Szeitz Pétert, aki kiemelte, hogy a mostani akció kifejezetten civil kezdeményezés, amelynek egyik oka az, hogy a városvezetés végre belássa, szó sincs pártpolitikáról, ez az ügy az egész várost érinti és érdekli, az embereknek egyöntetűen meg van a véleménye róla.
– A helyi vendéglátóhelyeken csináltunk korábban egy közvéleménykutatást, amelyből egyértelműen kiderült, hogy az embereket foglalkoztatja a téma, és szeretnék tudni, hogy hol van az egyetem alapítványából eltűnt 127,5 milliárd forint – fogalmazott a szervező. – Ezért is döntöttünk úgy, hogy civilként szervezünk a civileknek egy véleménynyilvánító akciót. Kedd reggel az Izsáki út három pontján, a körforgalmakban jelentünk meg „HA DÜHÍT, hogy eltűnt 127,5 milliárd Ft DUDÁLJ!” feliratú táblákkal.
– A felhívás egy órán át tartott és az emberek nagyon szimpatizáltak a lehetőséggel, rengetegen dudáltak, bíztattak bennünket és örömmel fogadták a kezdeményezést. A mi célunk elsősorban az, hogy megmutassunk, nagyon sokan nem értenek egyet azzal, ami az egyetem alapítványa körül történik, szeretnénk, ha meglennének a felelősök és azok méltó büntetést kapnának. Ez nem pártpolitikai, hanem lakossági igény, épp ezért a későbbiekben is tervezünk hasonló akciókat a városban – mondta el a szervező.
A botrány Neumann János Egyetemért Alapítvánnyal kapcsolatos szálát három részes sorozatunkban is nyomon követheted:
Hol a kecskeméti egyetem alapítványába tett 127,5 milliárd közforint? – elmagyarázzuk (1. rész)
127,5 milliárd közforint sorsa a tét a kecskeméti egyetem alapítványánál – elmagyarázzuk (2. rész)