Hosszú interjút adott Windisch László, az Állami Számvevőszék elnöke a 444.hu-nak. A jegybanki alapítvánnyal, a PADME-val kapcsolatban kijelentette: „nagyon látványos a személyi összefonódás a kuratóriumi tisztviselők, az Optima vezérkara és a cégek vezetése között. Biztos, hogy őket a nyomozóhatóság megkérdezi erről az ügyről.” Kitért röviden a Neumann János Egyetemért Alapítvány (NJEA) ügyére is. Lapszemle.
Windisch László a 444.hu-nak adott interjúban emlékeztetett arra, a Neumann János Egyetemért Alapítvány úgy került képbe, hogy a PADME vizsgálatban látták, 127,5 milliárd forint értékben jegyezték le az Optima kötvényeit – ráadásul abban az időszakban, amikor a kockázatmentes állampapírpiaci referenciahozam bőven 10 százalék felett volt, míg „a rendkívül kockázatos kötvény” csak 2,5 százalékot kamatozott.
„Álláspontunk szerint ha megfelelően kezelték volna a közvagyont, nem hozhattak volna ilyen döntést. A PADME-t érintő vizsgálatban csak ezt a szálat néztük, és a vizsgálatban tapasztaltak alapján döntöttünk úgy, hogy egy alaposabb ellenőrzésre is szükség van” – fogalmazott az ÁSZ-elnök.
További érdekes kijelentések Windisch Lászlótól a 444.hu interjújában:
- Matolcsy György volt jegybank elnök büntetőjogi felelőssége nem merült fel a PADME-s vizsgálatukban, amit azzal indokolt, hogy Matolcsy nem volt sem kuratóriumi, sem felügyelőbizottsági tag az alapítványban, és a befektetéseket végrehajtó céghálózatban, alapkezelőkben, különböző kft.-kben sem volt vezető tisztségviselő. Szerintük elsősorban ezeknek a testületeknek a tagjai valósíthatták meg a bűncselekményt. Egy későbbi kérdésre még kijelentette: „az előbb sem azt válaszoltam, hogy nincs büntetőjogi felelőssége, de azt sem tudom megerősíteni, hogy van”.
- Szerinte az „alapítványok helyes és jó céllal jöttek létre”, és az az Alkotmánybíróság is azt állapította meg, hogy a jegybank a közpénzt közfeladatok ellátására rendelte. „Nem hiszem, hogy bárki gondolta volna, hogy ilyen véget fognak érni, és ilyen vizsgálati jelentést leszünk kénytelenek publikálni” – mondta Windisch László.
- Kifejezetten örül annak, hogy az ellenőrzést úgy tudták lezárni, hogy Matolcsy György még véleményezhette az MNB-ről szólót, az általa kinevezett kurátorok pedig az alapítványét, viszont a dokumentumot már az új jegybankelnök hivatali ideje alatt publikálták: „Voltam Monetáris Tanács tag, el tudom képzelni, mit okozott volna az állampapírpiacon, a forint árfolyamában, a kamatokban ez a jelentés, ha még Matolcsy elnöksége alatt jön ki.”
- Úgy számoltak, hogy nagyságrendileg 150 milliárd forint lehet a számvitelileg elszámolandó veszteség, „de az elmaradt haszon ennél lehet több, hiszen sokkal magasabb hozamot érhettek volna el sokkal kevésbé kockázatos eszközökkel is”.
- Arra a kérdésre, hogy a PADME alapítvány kuratóriumától indulva meddig tarthat a büntetőjogi felelősség, az Optima-csoportig, vagy még lejjebb, a GTC és Ultima szintjéig, Windisch László azt mondta, ezt nem nem az ÁSZ dolga megállapítani. Ők azt látták, hogy „felelőtlen, rossz gazdálkodás történt, ami felveti a hanyag- vagy hűtlen kezelés gyanúját. Azt, hogy ezt kik követték el, majd a nyomozóhatóság kideríti. Egyébként nagyon látványos a személyi összefonódás a kuratóriumi tisztviselők, az Optima vezérkara és a cégek vezetése között. Biztos, hogy őket a nyomozóhatóság megkérdezi erről az ügyről.”
További részletek a 444.hu cikkében.