Igencsak koros, ebből következően rossz állapotú a vízvezeték-hálózatunk jelentős hányada. A minőségi szolgáltatáshoz és a fenntartható működéshez folyamatos felújításokra van/lenne szükség. A rezsicsökkentés által különösen nehéz helyzetbe hozott víziközmű-vállalatok leginkább uniós forrásokba kapaszkodhatnak az elmaradt fejlesztések minél sürgősebb pótlása érdekében. Így tett a BÁCSVÍZ Zrt. is 2022-ben, amikor az összesen 1,8 milliárdos beruházáshoz mintegy 1,3 milliárd forintnyi támogatást nyert el az EU Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program Plusz (KEHOP Plusz) pályázati rendszerében, ezáltal Kecskemét egy részén és Ballószögben csökkenthette a vízellátó hálózat vízveszteségét.
Kecskeméten a BÁCSVÍZ Zrt. adatai szerint összesen 1477 hálózati hiba volt a 2022-es év folyamán, és a vízveszteség mintegy 15 százalék – tehát 100 köbméter vízből 15 köbméter elveszik. Ezzel városunk még nem is áll olyan rosszul, hiszen az Állami Számvevőszék adatai szerint a magyarországi 95 ezer kilométernyi ivóvízhálózat hálózati vesztesége átlagosan 25 százalékos, de van, ahol meghaladja a 40–50 százalékot is.
„Megtermelünk száz köbméter tisztított ivóvizet és ötven jut el belőle a fogyasztókhoz, a többivel pedig a talajvizet tápláljuk. Ez nagyon szomorú” – nyilatkozta Kurdi Viktor, a BÁCSVÍZ Zrt. elnök vezérigazgatója, egyben a Magyar Víziközmű Szövetség elnöke. Aki tehát komolyan is veszi az általa felvázolt probléma súlyát, ezért is vágott bele a régiós víziközmű-vállalat a 2023-ban lezajlott nagyméretű megújítási projektbe Kecskemét és Ballószög önkormányzatával egyetemben néhány évvel ezelőtt.
A „Vízveszteség csökkentés, víziközműszolgáltatás energiahatékonyságának növelése Kecskemét és Ballószög településeken” elnevezésű fejlesztés a beavatkozási területen javította az ellátás színvonalát, fokozta a vízellátás biztonságát, és nem utolsósorban csökkentette a csőtörések számát és a vízveszteséget.
Kecskeméten a Mártírok útján és a Szent István körúton, illetve az Ipoly utcán zajlottak munkálatok, történt vezetékfejlesztés, Ballószögben pedig a Bem utca – Rákóczi út tengelyen volt nagyfokú beavatkozás: összesen 7051,8 méter ivóvíz-gerincvezeték újítottak fel a hálózati veszteség csökkentése, továbbá kapacitásnövelés céljából.
Emellett a Kecskeméti I. sz. vízműtelepen kicserélték a nem megfelelő hatékonyságú szivattyúkat, 50 kW-os napelemes kiserőmű létesült, távjeladókat helyeztek üzembe, online figyelő rendszert hoztak létre. A vízkezelő technológia optimalizálása érdekében szintén online arzénkoncentráció-mérő berendezés telepítettek, amely a vízkezeléshez használt vegyszer és a technológia során keletkező veszélyes hulladék mennyiségének csökkenését eredményezte.
Kecskemét vízvezeték hálózatának hossza több mint 600 kilométer, ebből 31 százalék azbesztcement cső, 50 százalék műanyag, 19 százalék horganyzott acél. A fenntartható működéshez folyamatos felújításokra van szükség, mert ha a kritikus időn túl húzzuk-halogatjuk, az tartós minőségromlást eredményez, a folyamatos vízellátás is ellehetetlenülhet. Csak az tudná garantálni a vízellátás biztonságát, ha minden évben legalább a 2023-as fejlesztéshez hasonló nagyságrendű felújításra kerülne sor.
Kecskeméten és Ballószögben az érintett ellátási körzetekben az üzemeltetési költségek csökkentését, a vízellátás biztonságának, versenyképességének és fenntarthatóságának növelését érte el a BÁCSVÍZ Zrt. A beruházás teljes összköltsége 1.836.183.785 Ft volt, melyből az 1.285.328.650 Ft vissza nem térítendő európai uniós forrás a Kohéziós Alap támogatását jelentette, a fennmaradó részt pedig önerő biztosította.
Közreműködött szerkesztőként: Falusi Norbert