32.4 C
Kecskemét
2025. június 19., csütörtök

FRISS HÍREK

Lakhatási válság Európában, Kecskemét sem kivétel – az uniós kohéziós politika forrásait forgatnák vissza

- Advertisement -

Az Európai Parlament kiemelten foglalkozik a lakhatási válság kérdésével, mely már nem csupán társadalmi probléma, hanem komoly gazdasági következményekkel is jár. A válság Európa-szerte sújtja a háztartásokat – Kecskeméten is. Az adatokból jól látszik: a lakhatás megfizethetősége és elérhetősége egyre több embernek jelent megoldhatatlan kihívást.

Az Európai Parlament Regionális Fejlesztési Bizottsága nemrég megvitatta azt a jelentéstervezetet, amely a kohéziós politika beruházásainak szerepét vizsgálja a jelenlegi lakhatási válság kezelésében. A dokumentum szerint a lakhatási válság „nem csupán társadalmi kérdés, hanem messzemenő gazdasági következményekkel is jár.” A Parlament arra szólít fel, hogy a 2021–2027-es programozási időszak kohéziós politikájának félidős felülvizsgálata során legalább duplázzák meg a megfizethető lakhatásra szánt forrásokat. Emellett azt is javasolják, hogy az Európai Bizottság biztosítson rendkívüli előfinanszírozást több, célzott lakhatási prioritásra.

A Foglalkoztatási és Szociális Ügyek Bizottsága (EMPL) szintén elfogadta véleményét ugyanerről a jelentésről, megerősítve annak fontosságát.

Miért beszélünk lakhatási válságról az Európai Unióban?

Az okok számosak és összetettek. 2015 és 2023 között az EU-ban az ingatlanárak átlagosan 48 százalékkal emelkedtek. A drágulás mögött főként a magasabb építési költségek és jelzáloghitel-kamatok, az új építkezések csökkenése, valamint a befektetési célú ingatlanvásárlások elterjedése állnak. Ezek az utóbbiak sokszor kiegészítő jövedelemszerzés céljából történnek, de tovább szűkítik a megfizethető lakások kínálatát.

2023-ban az EU városi háztartásainak 10,6 százaléka, míg a vidéki háztartások 7 százaléka költötte lakhatásra a jövedelme több mint 40 százalékát – ami már súlyos lakhatási terhet jelent. A „megfizethető lakhatás” fogalmát az Európai Unió egy „lakhatási kontinuumként” értelmezi, amely magába foglalja a szociális lakásokat, a megfizethető bérlakásokat és a saját tulajdonú lakásokat is.

További problémát jelent az uniós állami támogatási szabályok körüli jogbizonytalanság, ami akadályozza az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) beruházásait ezen a területen.

Hasonló cikkünk:  Te mire költenél napi 39,5 millió forintot?

Pedig az uniós kohéziós politika forrásai és az Európai Beruházási Bank (EBB) finanszírozási eszközei jelentős segítséget nyújthatnának a megfizethető lakhatás kínálatának növelésében. Ehhez azonban a lakáspiacok részletes értékelésére van szükség, hogy elkerülhetők legyenek a nem kívánt piaci hatások. A hangsúlyt a háztartások tényleges szükségleteire és megfizethetőségi küszöbeire kell helyezni, különösen a legsebezhetőbb csoportok és a különleges igényű emberek esetében.

Kecskeméten is egyre nehezebb a lakhatás

A lakhatás problémája Kecskeméten is sok háztartást érint. Komoly gondot jelent azok számára, akik:

  • nehezen tudják kifizetni lakhatási költségeiket,
  • rossz minőségű lakásban élnek,
  • jogilag bizonytalan a lakhatásuk,
  • nehezen megközelíthető helyen laknak,
  • nincs munkalehetőség a környéken,
  • magas lakáshitellel terhelt az ingatlanuk,
  • vagy esélyük sincs saját lakás, ház megszerzésére.

A bizonytalan lakhatás kihat az egyének munkavégzésére, a családok biztonságára, a gyerekek életkörülményeire.

Kecskeméten mintegy 45 ezer lakóépület található, és kb. 4300 lakás nem lakott, így a nem lakott lakások aránya 8,7 százalék, ami igen magas. Az ingatlanok többsége saját használatú (40 ezer lakás), a bérbe adott lakások száma mintegy 5000.

Az ingatlanárak is árulkodók:

  • Belváros: 700 ezer Ft/m²,
  • Széchenyiváros: több mint 820 ezer Ft/m² – drágább, mint a kertvárosias Bethlenváros.

Bár az árak országos átlaghoz képest 10 százalékkal alacsonyabbak, a megyei átlaghoz képest 22 százalékkal magasabbak.

Az önkormányzati lakások száma is csökkenő tendenciát mutat.

  • 2016-ban: 1422 önkormányzati lakás,
  • 2023-ra: 1269 maradt.

Országosan sem jobb a helyzet, míg a rendszerváltáskor Magyarországon a lakások 20 százaléka volt önkormányzati tulajdonban – körülbelül 800 ezer lakás –, addig 2023-ra ez a szám országosan 102.468-ra, a teljes lakásállomány 2,2 százalékára esett vissza – derül ki a Periféria Központ és a K-Monitor közös elemzéséből.

 

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Iskolája előtt tüntet a tanárnő, mert kitették az érettségiztető vizsgabizottságból

Borosné Kerekes Lívia, a Kocsis Pál iskola magyartanára szerint az igazgató törvényt sértett, mikor azt kérte tőle, hogy adja...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...