A Magyar Nemzeti Bank a jövőben nem alapíthat sem vagyonkezelő alapítványt, sem olyan alapítványt, amely befektetési vagy vagyonkezelési tevékenységet végezne – áll abban a törvénymódosító javaslatban, amelyet kedden nyújt be az Országgyűlésnek a gazdasági bizottság, Bánki Erik fideszes képviselő vezetésével – értesült a Telex.
A javaslat indoklása szerint a módosítás célja, hogy a jegybank minél hatékonyabban tudja ellátni alapvető és törvényben rögzített feladatait. Ennek érdekében indokolt azoknak a tevékenységeknek a visszaszorítása, amelyek nem tartoznak közvetlenül ezekhez a feladatkörökhöz. Az új tervezet értelmében az MNB továbbra is létrehozhat a többségi tulajdonában álló gazdasági társaságot vagy alapítványt, amennyiben az a feladataival és elsődleges céljával összhangban áll, vagyonkezelő alapítványt azonban nem hozhat létre.
Az MNB kecskeméti szála a kétes hozamú 127,5 milliárdos tőzsdei befektetés
Ahogy korábban több cikkben is beszámolt róla a KecsUP Hírek, az Állami Számvevőszék idén március közepén három, összesen több mint hatszáz oldalas jelentést tett közzé, amelyek mindegyike valamilyen módon a Magyar Nemzeti Bankhoz (MNB) köthető. Ezek a következő témákat érintették:
– a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) gazdálkodása,
– a kecskeméti Neumann János Egyetemért Alapítvány kockázatos befektetései,
– valamint magának az MNB-nek a működési szabályszerűsége, beleértve a székházfelújítás költségeit is.
A három közül a PADME-ről szóló jelentés váltotta ki országosan a legnagyobb visszhangot, noha – a független sajtónak köszönhetően – évek óta ismert, hogy problémák vannak az alapítvány gazdálkodásával.
A kecskeméti egyetemet fenntartó alapítvány ügye tömören:
Az Állami Számvevőszék jelentése rávilágított: a Neumann János Egyetem Alapítványának kockázatos befektetési döntése miatt 127,5 milliárd forintnyi közpénz sorsa került veszélybe. Az összeg szinte teljes egészében egyetlen, kérdéses hozamú pénzügyi konstrukcióba került, miközben az egyetem működését és fejlesztését nem szolgálta. A pénz befagyott, a veszteség milliárdos lehet – a kérdések pedig egyre csak gyűlnek.
A kecskeméti szállal a KecsUP Hírek többek között az alábbi cikkekben foglalkozott:
- Matolcsy rokonai és exkollégái is ülnek a vizsgálat alá vett Neumann János Egyetemért Alapítvány vezetésében
- Hol a kecskeméti egyetem alapítványába tett 127,5 milliárd közforint? – elmagyarázzuk (1. rész)
- 127,5 milliárd közforint sorsa a tét a kecskeméti egyetem alapítványánál – elmagyarázzuk (2. rész)
- 127,5 milliárd közforint: miért probléma a sok politikus az egyetem alapítványában? – elmagyarázzuk (3. rész)