Az alkoholfogyasztás Magyarországon sokak számára a mindennapok természetes része. A KecsUP Next programban résztvevő gyakornokunk, Várszegi Dominik, Kecskeméten több embert kérdezett arról, hogyan viszonyulnak a szeszhez, milyen gyakran fogyasztják, és szerintük szükséges-e a jó hangulathoz.
„Nem kell hozzá semmi”
Jánossal egy kecskeméti kocsmában beszélgettem. Az idős, nyugodt férfi első látásra művelt, kifinomult, sokat tapasztalt ember hatását keltette, beszédéből visszafogottság érződött.
Szerinte az ivás sokszor teljesen spontán módon jelenik meg a hétköznapokban. Nincs szükség különleges alkalomra ahhoz, hogy az ember leüljön beszélgetni valakivel egy ital mellett. Bár ő maga is fogyaszt alkoholt társasági helyzetekben, úgy gondolja, hogy a jó hangulathoz, baráti összejövetelhez nem feltétlenül szükséges. Mint mondta, szerinte ez leginkább a társaságtól függ, hiszen vannak olyan közösségek, amelyekben alkohol nélkül is ugyanúgy jól érzik magukat az emberek.
„Két naponta”
Péterrel egy kecskeméti kávézóban találkoztam. A körülbelül huszonöt-harminc éves fiatal magabiztos ember benyomását keltette. Viselkedése alapján sikeresnek és szabad szelleműnek tűnt, aki teljes természetességgel és minden különösebb feszültség nélkül beszélt az alkoholfogyasztásról. Elmondása szerint általában két naponta iszik, leggyakrabban sört vagy röviditalokat. Arra a kérdésre, hogy lehet-e alkohol nélkül is jól szórakozni, röviden válaszolt: „Persze.”
Jelentkezz be a KecsUP-ra!
Lépj be a beszélgetéshez és hogy jobban megismerjük egymást.
Válaszaiból azonban érződött, hogy az alkoholfogyasztás számára szinte teljesen összefonódott a szórakozással és a hétköznapi kikapcsolódással.
„Általában akkor iszom, amikor bulikra megyek”
Barbival szintén egy kocsmában beszélgettem. A fiatal, elegáns megjelenésű nő jókedvűen és nyitottan válaszolt a kérdésekre. Az alkoholfogyasztást elsősorban a szórakozással kapcsolta össze. „Általában akkor iszom, amikor bulikra megyek” - mondta. Leggyakrabban sört vagy röviditalokat fogyaszt. Arról is beszélt, hogy korábban már volt negatív tapasztalata az alkoholizmussal kapcsolatban. Szerinte sok esetben a társadalmi környezet is befolyásolja, hogyan viszonyulnak az emberek az alkoholhoz, és mennyire válik természetessé az ivás.
„Stresszlevezetés”
Jákob teljesen más benyomást keltett, mint a többiek. A valószínűleg fizikai munkát végző férfi beszédéből az érződött, hogy az alkohol a mindennapi életének természetes részévé vált. Különösen feltűnő volt, milyen nyugodtan és minden különösebb hezitálás nélkül válaszolt még a legszemélyesebb kérdésekre is.
Elmondása szerint többféle alkoholt fogyaszt, többek között sört, rumot, whiskyt és pálinkát. Az ivást elsősorban stresszlevezetésként írta le. Arra a kérdésre, hogy milyen helyzetekben nyúl alkoholhoz, egyszerű válaszokat adott: „Amikor boldog vagyok. És amikor szomorú.”
A beszélgetés egyik legmeghatározóbb pillanata az volt, amikor arra a kérdésre, hogy el tudja-e képzelni az érzelmei levezetését alkohol nélkül, röviden csak annyit válaszolt: „Nem.” Nála tehát a szeszfogyasztás már nem csupán alkalmi szórakozás, hanem idővel a mindennapok szerves részévé is vált.
Mint azt már egy korábbi cikkünkben bemutattuk, a hazai kutatások és felmérések szerint Magyarországon az alkoholfogyasztás továbbra is jelentős társadalmi és egészségügyi problémának számít. 2019-ben 389 ezer alkoholista élt az országban. Az önbevalláson alapuló KSH-adatok szerint ugyanebben az évben a felnőtt lakosság 5,2 százaléka a nagyivók közé tartozott, 20,2 százalék mértékletes ivó, 45,5 százalék ritka alkoholfogyasztó, míg 29,1 százaléka absztinens volt.
A kérdőíves felmérés adatai alapján minden huszadik felnőtt (a férfiak 9,3 és a nők 1,5 százaléka) a nagyivók kategóriába került – társadalmi szinten ez 420 ezer főt jelentett. Nagyivónak nevezzük azokat a nőket, akik a kérdezést megelőző héten összesen több mint 7, illetve azokat a férfiakat, akik több mint 14 egységnyi alkoholt fogyasztottak (a nők esetében az eltérő fiziológiai sajátosságok miatt kell kisebb határértékeket figyelembe venni). Egy ital/alkoholegység 1 korsó sörnek, 2 dl bornak vagy 5 cl röviditalnak felel meg.