Abból indultunk ki, hogy gyakran botlunk bele olyan kisebb és nagyobb üres falakba frekventált helyeken, amelyek a legjobb esetben csak unalmasak, de néha inkább a kihaltságot és az elhanyagoltságot közvetíti.
Egy város életében a működőképesség mellett kulcskérdés, hogy mennyire élhető, mennyire barátságos és szerethető a település. A fenntarthatóságnak a városfejlődés szempontjából fontos összetevői a gazdaságos földhasználat, a kevesebb autó-használat, a kevesebb szennyezés, a jó lakás- és életkörülmények, a fenntartható gazdaság, a megfizethető szolgáltatások mellett a közösség részvétele a (populáris) kultúra alakításában, megőrzésében.
A public art,
ahol építészek, művészek és a polgárok is egymásra találhatnak. A közösségi művészeti alkotások nemcsak izgalmasabbá tehetnek egy-egy üres falat, de egyben a közönség demokratikusabb hozzáférését feltételezik a művészeti produktumokhoz.
Ti ezeken a falakon látnátok szívesen művészeti alkotásokat
Csányi János körút – Kápolna utca vakablakos fal igazán izgalmas felületnek tűnik.
A Szolnoki úti gyalogos aluljáróban többen is szívesen látnának valami színeset, ami feldobná a hosszú és egysíkú alagutat. Most is vannak kisebb egyéni próbálkozások, mint az „időutazós, ősemberes barlangrajz” és az ’56-os munkás srácok.
Klapka utca, Munkaügyi Központ fala, ahol egykor Mohácsi Ferenc realisztikus munkája volt látható, amire Dömötör Tibor hívta fel a figyelmünket. Az épület felújítását követően a fal ma üresen áll.
Az ötletek között szerepelt: sokemeletesek üres falai a Széchenyivárosban és a Petőfi Sándor utcán, a pályaudvar környéke, illetve a Nagykőrösi utca sarka, ahol egykor a Beretvás Szálló állt, ma pedig az OTP székház üres oldalfala tekint le ránk. Egy olvasónk illúzionisztikusan úgy álmodta meg a képet ide, mintha egy taraszra ülnénk le és a fejünk felett játszódik a kávéházi élet.
És volt, aki a Centrum Áruház hátulját szemelte ki és képzelt el oda egy alkotást. Érdekes felvetés. Érdemes lenne talán felhívni erre az áruház tulajdonosának a figyelmét.
Elvétve van példa Kecskeméten
Például az Eleven a Széchenyivárosban és a Kik-For irodaház tűzfal, ami a város 650. évfordulójára készült.
Van illegális is
Fráter György utca, foghíjas építési telken a szomszéd ház tűzfala.
És, amit mindenki ismer
Petőfi Sándor utca – „a” Coca-Cola ház
Volt, aki felvetette, hogy érdemes lenne a Kecskemétfilmet bevonni és talán nem kérne jogdíjat egy-két mesefilm figura felfestése után.
Egyetértés mutatkozik olvasóink között abban is, hogy a Nagykőrösi utca végén álló EU-s politikusokat gyalázó politikai plakát helyett igazán jó volna valami mást, szebbet és méltót látni, amíg nem épül oda új épület.
És volt, aki az apróbb sarkokra hívta fel a figyelmet és ötletként ezt és ehhez hasonlókat javasolt.
Köszönjük olvasóinknak a visszajelzéseket és ha még van ötletük írjanak nekünk a a szerkesztoseg@kecsup.hu címen.