A Kiskunsági Nemzeti Park munkatársai különleges jelenségnek voltak a tanúi. Zab-széknél videóra is vették a tólengést, amikor is „a tóban lévő vizet a tartós, egy irányból fújó erős szél átnyomja a széliránnyal ellentétes partszakaszra, ahol a partot a hullámzás errodálja, alámossa.”
Mint írták egy Facebook posztban, a lengés hatására a szikes tó 30-40 centimétert is terjeszkedhet évente. Hozzátették:
„Örvendetes hír, hogy hosszú idő után ismét megteltek vízzel a felső-kiskunsági szikes tómedrek. A vízmélység átlagosan kb. 40 cm, ami még ugyan elmarad az ideálistól, de például a tavalyi évhez képest – amikor jóval kevesebb víz volt a tavakban – jelentős pozitív fejlemény.”
A vizes élőhelyek világnapja alkalmából vízmintavételt is végeztek a felső-kiskunsági szikes tavaknál. A vizsgálat az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Ökológiai Intézetével folytatott közös munkának a része, amely a tavak állapotának felmérését szolgálja.
Több mintát vettek a Büdös-szék, Böddi-szék, Kelemen-szék, Zab-szék- és a hozzájuk csatlakozó vízterek – Pipás-szék, Kis-rét – vizéből. A mintákat Dr. Pigniczki Csaba természetvédelmi őrkerület-vezető és Unyi Miklós vízügyi koordinátor vették, a vizsgálatokat pedig dr. Boros Emil fogja elvégezni a szikes jelleget adó fő tulajdonságok szerint. Szempont lesz a sótartalom által meghatározott vezetőképesség, a pH (kémhatás) és a víz zavarossága is.
via Kiskunsági Nemzeti Park/Facebook